Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: Apa in habitaclu dreapta spate

rzvrazvan's Avatar
    Sincer sa fiu nu am vazut sa fie apa in cheder, doar se vede urma de apa peste el , locul pe unde a trecut apa in habitaclu. Nu stiu daca se si strange apa in el , sper sa nu mai am ocazia sa vad , dar o tin minte pentru data viitoare.

Axel7's Avatar
    Buna seara, este a 2-a oara cand gasesc apa in masina, sub covoras, in fata.
    Prima oara am gasit acum 3 saptamani, dupa o ploaie zdravana, in dreapta fata. Masina a fost parcata intr-o rampa, cu partea dreapta pe bordura. Atunci m-am gandit ca a intrat pe la cheder.
    Am verificat scurgerile din usi si sunt curate.
    A doua oara acum cateva zile, dupa o ploaie, timp in care masina a fost parcata drept, am gasit apa si la sofer si la pasager, sub covorase.

Stie cineva de unde ar putea sa vina apa, ce sa verific? Sub pedalier, sub bord e uscata mocheta. Nu inteleg pe unde ar putea sa vina, parbrizul fiind schimbat de vreo 5 ani si nu am avut probleme pana acum.

Axel7's Avatar
    Am dat jos stergatoarele si am verificat sub ele, totul este curat. Am dat jos protectiile de plastic de sub aripi si este curat. Nu am gasit nici frunze, nici pamanat, nimic.

Mai are cineva vreo idee?

paul_ral's Avatar
    Daca ar fi fost doar pe partea soferului as fi spus ca e de la caloriferul de caldura. Zic da verifici totusi si caloriferul dar si sub plafoniera, unde este surubul de la antena. Cel mai bine verifici la o spalatorie, stai inauntru in timp ce da cu jetul.
    Mazda 3 Skyactive /Peugeot 206 1.4 HDI/Ford Ecosport

Axel7's Avatar
    Daca era de la plafoniera, gaseam apa si la schimbator. Plafoniera am strans-o acum cateva luni, cand incepuse sa picure pe acolo.
    Dupa niste teste cu furtunul, se pare ca intra pe jos, pe la cheder, apa scurgandu-se de la chederul de sus si strange peste cel de jos, in fata, la acea "imbinare".
    Nu stiu daca se rezolva prin schimbarea chederelor, ele par sa fie in regula, nu am umblat la ele.

Axel7's Avatar
    Salutare, dupa ploile acestea, am gasit, din nou, apa multa pe partea pasagerului.
    Nu mai stiu ce sa verific, chederele de la usi si de sus au fost "ranforsate" cu alte chedere, iar mocheta care urca spre prag era uscata, la imbinarea cu chederul.

Totul este curat sub stergatoare, la pasajele rotilor. Sub bord e mocheta uscata. Masina a fost parcata pe o suprafata usor inclinata in fata (cateva grade), dar nu cred ca are importanta.
    O alta mentiune este ca masina a fost revopsita integral anul trecut (zgarieturi de la spalatorie automata), dar fara praguri interioare si stalpi. S-a umblat la fetele de usi pe care le-am verificat si le-am remontat eu cum a trebuit (scurgerile din usi sunt curate, de asemenea) si la chederul de sus, de la usi, care vine din fata pana in spate. Am verificat tot ce se putea, dar nu stiu ce imi scapa si ce ar fi putut face gresit "meseriasii" de la service.

Mai are cineva vreo idee?
    Last edited by Axel7; 09-05-2020 at 02:20 AM.

Axel7's Avatar
    Dupa multe alte verificari si eliminari de cauze, am identificat problema la chederul ce vine pe stalp si prag, desi pe acela il "actualizasem" cu un alt cheder, cumva, peste.
    Ma poate ajuta cineva cu un cod de origine, va rog? Nu reusesc sa il gasesc pe nicio schema.

paul_ral's Avatar
    Cate usi are masina?
    Mazda 3 Skyactive /Peugeot 206 1.4 HDI/Ford Ecosport

Axel7's Avatar
    Este in 5 usi, scuze, am uitat sa specific.
    Am luat un cheder aftermarket si l-am montat astazi la usile din fata, urmand ca saptamana viitoare sa il montez si la usile din spate.

Voi vedea daca este eficient, la urmatoarele ploi.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cheder.png  
    Last edited by Axel7; 22-01-2021 at 06:36 PM.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks