Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast
Results 181 to 195 of 199

Thread: 2.0 HDI - Erori / probleme / rezolvari

Vizitator
    Salut am un peugeot 508 hybrid cand accelerez sa intru in depasire sau sa maresc viteza imi da eroare engine fault stop cu rosu si nu mai trage masina trebuie sa iau borna si e ca noua daca accelerez din pilot sutomat nu are probleme ce sa fie ?

salex's Avatar
    Pedala defecta, poate... In interiorul ei sunt doua circuite fara contact mecanic; tensiunea pe unul este fix jumatate din a celuilalt. Daca ECU injectie nu "simte" aceste valori atunci se genereaza eroare si se limiteaza puterea. Cel mai bine faci o diagnoza si citesti atat erorile din ECU-uri cat si cel din jurnalul de erori.

Ce inseamna "accelerez sa intru in depasire" pentru tine? Ceva in limita capacitatilor masinii sau "pedala la podea"? Daca e cazul doi atunci poate sa nu fie de la pedala.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Uneori cand urc o panta si accelerez imi da eroare nu mai trage masina si nu mai schimba decat in treapta 4 trebuie sa schimb eu din padele

Vizitator ovidiucro's Avatar
    Bună seara. Am un Peugeot 407SW 2.0 din 2006. Pe lāngă defectele uzuale, de 2 zile am eroare ABS ASR. Am măsurat senzorii și am așa: dr față 1200 ohmi, st față 1100, dr spate 1540 și st spate 670. Știe cineva care-i plaja normală pentru senzori? Mulțumesc!

Vizitator
    salut

vezi mai jos poate te ajuta
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg  

6.jpg  

Mulțam fain, Gaby. Nu am Lexia. Am văzut īnsă că se pot diagnostica și prin măsurarea impedanței. Din păcate tutorialele sunt contradictorii. Unii spun că infinit e Ok, alții arată ceva aprox. 6-700 ohmi.

Vizitator
    la diagramele pe care le-am pus nu trebuie tester, cred ca se pot face si cu multimetrul, problema mai mare este de a ajunge la pinii din mufa aratata, cu ea cuplata, acolo unde arata asta.

dar spre exemplu ai putea sa gasesti o corespondenta intre fire si pini (daca vrei caut schema de la abs si o postez) trebuie doar sa gasesti un loc unde sa ai acces la fire si le poti intepa cu acul si le masori - e mult mai dificil asa, dar e o metoda.

pe de alta parte o diagnoza nu e prea mult, daca ai indoieli mergi la un service si citesti cu ea ce vrei.

Quote Originally Posted by gabymilo1 View Post
    ...pe de alta parte o diagnoza nu e prea mult, daca ai indoieli mergi la un service si citesti cu ea ce vrei.
    Asta am avut de gānd de la īnceput, dar la noi īn orășel sunt puțini cu testere. Și doar unul care știe ceva mai multe. Dar are niște aere pe el... 150 lei testarea și programare mai īncolo!
    Cred că am să-mi cumpăr un soft și gata.

Vizitator
    e mare pretul, cam 50 de lei ar fi normal si convenabil totodata.

la pretul zis de tine renteaza sa iei un tester al tau, daca nu stii sa-l minuiesti ceri ajutor, la inceput e mai greu.

daca stiai codul cautam in programul pe care il am descrierea si ce trebuie verificat in cazul ei si, daca nu ai doua miini stingi si nu era complicat o rezolvai.

ar fi bine sa fie eroarea citita daca se poate cu tester original, unele testere multimarca nu sint intotdeauna exacte.

sadcozma's Avatar
    @ovidiucro Parca @salex masurase impedanta la senzori; nu mai stiu si am incercat sa gasesc dar nu am gasit. Incearca sa ii dai un mesaj privat, poate stie. Dar cel mai sfant e testerul.
    Mai poate aparea eroarea daca ai baterie putina/pe moarte sau eu am avut o data pe autostrada eroarea si nu intelegeam de ce, pana am oprit si am vazut ca aveam pana (senzorul a simtit ca roata cu mai putin aer se roteste cu alt nr de rotatii pe min vs celelalte si a dat eroare, am ramas paf)

Mulțumesc pt. răspunsuri gabymilo1 și sadcozma! Și eu sunt convins că un tester īși merită banii, așa că e pe listă. Īntre timp, am tot săpat prin forumuri și am citit fel și fel de soluții. Undeva, nu mai știu unde, scria că ar putea fi de vină contactul de la pedala de frānă . Care trebuie īnlocuit sau curățat. Am īnceput prin a-l demonta, l-am curățat cu un spray de contacte și l-am remontat. Eroarea a dispărut!
    Acum am să văd ce pot face cu cealaltă eroare:
    P2408 - fuel additive system. Nu am putut să mă uit dedesubt, dar am o bănuială cum că rezervorul de aditiv e cam gol...
    și cu eroarea P0098 - air temperature after exchanger signal shortcircuit to positive or circuit open - stare - permanent.
    Last edited by ovidiucro; 01-07-2020 at 09:49 PM.

Vizitator
    am gasit asta
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 5.jpg   6.jpg  

Ăsta este senzorul IAT?

Celălalt senzor, de la alimentare nu l-am depistat īncă.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails air temp.jpg  

Vizitator
    am gasit asta

stiu ca unii senzori map au incorporat un senzor care citeste temperatura - probabil IAT, deci poate ai 2 in 1.(pe schema electrica din programul celalalt mi-l arata incorporat in senzorul map, astfel la senzorul map ar trebui sa ai 4 fire, pacat ca masinile frantuzesti nu dau culori de fire ci numere si mi-e greu sa le identific pe schema ca ti-as fi spus ce culori trebuia sa ai in mufa)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 11.jpg   12.jpg   13.jpg   8.jpg  
    Last edited by gabymilo1; 02-07-2020 at 10:07 AM.

Ce-mi plac instrucțiunile lor: măsoară rezistența īntre pini. Apoi zice: "Compare with specific resistance" - dar nu e scrisă nicăieri. Unde o găsesc pe asta?

Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks