Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43

Thread: Montare indicator regenerare fap

Vizitator
    de unde la iau un plus pentru led de la incalzire luneta, siguranta, releu, ceva la un 308 SW din 2014 decembrie?

Vizitator robynet's Avatar

Ajutor necesar

Salut! Vreau sa imi montez si eu pe masina un indicator asemanator si pentru asta as avea nevoie de o informatie, mai exact, unde pot sa fac legaturile in zona sigurantelor de sub bord?
    Am incercat sa leg + ul pe siguranta 17 de la dezaburire dar indicatorul sta aprins mereu.
    Multumesc anticipat!

gabi_1050's Avatar
    Quote Originally Posted by gabi_1050 View Post
    La 407 in pinul 9 de la mufa 16V NR,conform schemelor studiate vom avea un plus in momentul actionarii incalzirii lunetei.
    Urmeaza sa verific informatia.
    Localizare mufa 16V NR click pe foto:
    Exista mai multe tipuri de bsi.
    Verifica daca al tau are aceiasi arhitectura/dispunere pini , postarea e din 2013.
    ”Nu spune putin in vorbe multe,ci mult in vorbe putine .”-Pitagora

Vizitator robynet's Avatar
    Multumesc!
    Ieri am incercat si cu toate ca mufele sunt dispuse ca in poza 2 nu a mers. In mufa 16 v nr pe pinul 9 am plus permanent.
    E posibil sa fie aceeasi dispunere a mufelor dar cu functii diferite?
    407 SW 2.0 HDI, 140CP, E5, 2009

gabi_1050's Avatar
    Schema din dreapta este de pe fostul meu 407sw 1.6hdi/2006 .

Pentru schema electrica trebuie sa pui la dispozitie vin-ul/seria caroserie , pentru cine are acces la documentatia psa online-eu nu te pot ajuta .
    Sau poti sa-ti instalezi in xp Peugeot Service Box Documentation Backup + Sedre , demo aici.

Spor.

Vizitator
    Buna ziua! Cele descrise mai sus se aplica si pentru 2.0 HDI 163 CP? Merg mult in oras si mi-ar fi util sa montez un astfel de led penru detectarea regenerarii. Multumesc!

Vizitator
    Quote Originally Posted by florin g View Post
    Buna ziua! Cele descrise mai sus se aplica si pentru 2.0 HDI 163 CP? Merg mult in oras si mi-ar fi util sa montez un astfel de led penru detectarea regenerarii. Multumesc!
    Salut, Am achizitionat si eu azi un 508 de 2.0 si subscriu la ce a intrebat florin g
    Multumim!

gabi_1050's Avatar
    Regenerarea fap foloseste (printre altele) rezistenta de incalzire a lunetei + rezistentele de incalzire oglinzi .

Valabil pentru toata gama PSA ! inclusiv 508 , 2008 , ...

508 : http://www.peugeotclubromania.ro/for...l=1#post657849 ,
    2008 : http://www.peugeotclubromania.ro/for...l=1#post664245

Quote Originally Posted by gabi_1050 View Post
    Ledul sau becul indica momentul regerarii care poate dura si 15 minute.
    Daca e legat in paralel cu circuitul de alimentare a lunetei indica si momentul in care este actionata dezaburirea spate.

Ca utilitate,pe langa faptul ca arata momentul regenerarii si motorul nu trebuie oprit,va face sa "auziti" si click-ul releului de care spunea colegul @Asgard in primele posturi.
    Daca nu o sa auziti releul cand cupleaza,veti fi atent la martorul luminos cand nu mai indica si veti corela click-ul releului ....asa am invatat sa ascult si eu releul.

Spor.
    Last edited by gabi_1050; 30-11-2018 at 10:10 AM.

Vizitator
    Buna ziua! Puteti, va rog, sa-mi recomandati un electrician auto care sa ma ajute (evident, contra cost) cu montarea ledului in regiunea Braila-Galati? Va multumesc!

Vizitator
    Salut! As dori sa stiu daca ledul se poate monta si pe 207sw 1.6 hdi 112 cai E5 2011 159000 km. Nu as vrea sa intreb aiurea, dar vad ca se vorbeste doar de modelele 407, 508... cu martorul aprins: risk of particle filter clogging, am facut un drum pitesti-bucuresti si inapoi si nu s-a stins. apoi s-a mai stins si s-a mai aprins de cateva ori. Pe tester am avut eroare: numar maxim de regenerari esuate atins. Dupa stergerea codului am mers din nou pe autostrada in conditii de regenerare cca 30-40 km... releul nu a cuplat, oglinzile nu s-au incalzit regenerarea nu stiu daca s-a facut sau nu. Nu as vrea sa montez degeaba. Multumesc.

gabi_1050's Avatar
    Valabil pentru toata gama PSA ! inclusiv 207.
    Conecteaza pe dezaburire luneta. Poti verifica circuitul prin actionarea acesteia din buton .
    Spor.

Vizitator
    Multumesc pentru raspuns. E mai usor de montat pe dezaburire luneta? Cred ca monitorizarea ledului pozitionat la luneta e mai greoaie...

gabi_1050's Avatar
    Te poti lega in BSI , vezi post 33 si poti ridica ledul la fanta de aerisire bord , vezi post 6 cu youtube .
    Legaturile pe dezaburire se realizeaza mai usor fara a avea nevoie de documentatie tehnica.
    Spor.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks