Results 1 to 9 of 9

Thread: Cum demontez farul la 307?

Doc's Avatar
    Trebuie sa demontezi bara fata ca sa poti da farul jos. Ai grija ca atunci cand dai bara jos o sa rupi niste plastice din capete. Nu am gasit alta metoda pentru demontare fara a rupe acele plastice.
    Last edited by Cristi_M.; 08-03-2012 at 10:12 AM.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Erau bune niste fotografii cu respectivele plastice si cu bara desfacuta! am vazut pe niste forumuri ca plasticile alea se pot desface cu o scula care arata ca o surubelnita lunga care are la capat un fel de carlig in forma de"L", poate cineva poate da mai multe detalii cum putem scoate farurile.

CGDBZ's Avatar
    Eu am dat bara jos fara sa rup nimic. Se vede acea prindere langa far, pe semiaripa - pe la motor. Trebuie data aparatoarea de noroi jos si cu o surubelnita lata apasat pe capetele clemelor(2 sau trei, nu mai tin minte exact) in timp ce tragi usor de bara. Eu am dat bara jos acum ceva ani pentru a caruta radiatorul de AC. A mai fost data jos si de curand in service si nu cred ca au rupt nimic(am avut un mic accident si a trebuit inlocuit un far), nu am stat sa vad ca a durat doua zile(schimbat far si vopsit aripa si bara).
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

O sa vad cum e cand o sa incerc (cred ca dupa paste), vreau sa dau farurile jos pt ca vreau in primul rand sa incerc sa-l spal pe interior pe ala din stanga care se abureste si intra praf (defect comun din fabrica la multe 307), apoi vreau sa le polishez (chestia asta o pot face si pe masina dar daca tot umblu la ala din stanga atunci le rezolv pe amandoua).

CGDBZ's Avatar
    Nu trebuie sa se abureasca, posibil sa ai o garnitura lipsa sau rupta pe la capacele de la becuri.
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

Eu zic ca nu este de la garnituri, oricum o sa testez cand o sa-l spal, daca este fisurat pe undeva o sa iasa apa pe acolo...

dada4's Avatar
    Fisurile le vezi cu ochiul liber. Farul nu e etans. Are niste aerisiri. Apa nu poate intra pe acolo, dar aerul umed sau apa ajunsa accidental in far pot duce la aburirea lor. De regula, dupa ce se incalzeste dispare abureala.

mihaip's Avatar
    Buna seara, duminica am dat farul, de pe partea stanga, jos, ocazie cu care am facut niste fotografii despre modul cum se demontează bara fata. Sper sa fie utile.Attachment 89228Attachment 89229Attachment 89230Attachment 89231Attachment 89232Attachment 89233Attachment 89234Attachment 89235Attachment 89236Attachment 89237Attachment 89238

mihaip's Avatar

Demonmtare far stanga

Buna seara, am dat farul de pe partea stanga jos si am facut niste fotografii. Pentru ca nu s-au vazut in postarea anterioara, am urmat pasii descrisi de Cristi_M.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3.jpg   2.jpg   4.jpg   5.jpg   6.jpg  

8.jpg   9.jpg   10.jpg   11.jpg  

Bookmarks