Results 1 to 1 of 1

Thread: Cum sa demontezi oglinda exterioara la 107 si sa vopsesti capacele oglinzilor in culoarea masinii

Vizitator

Cum sa demontezi oglinda exterioara la 107 si sa vopsesti capacele oglinzilor in culoarea masinii

Azi mi-am facut de lucru, aveam un cablu rupt la oglinda exterioara si nu nu mai puteam sa o reglez, statea in sus tot timpul. Am decis sa o inlocuiesc cu totul, am gasit la 97 RON tot ansamblul exterior.
    Ca sa o demontezi trebuie sa:
    - ca sa ajungi la suruburile care fixeaza oglinda exterioara trebuie demontat plasticul de la oglinda din interior
    - desfaci capacul de plastic din interiorul masinii prin culisare catre balamaua usii
    - acolo vei vedea 2 suruburi in cruce care trebuiesc desfacute
    - urmeaza partea mai delicata, acum plasticul negru se va tine doar in doi bumbi de plastic alb, unul la vedere (se vede in pozele atasate) si altul in partea de sus pitit pe interior
    - ca sa scoti plasticul trebuie sa tragi usor de partea de sus si sa sa fortezi cu o surubelnita dreapta bumbul de platic ascuns la interior astfel incat sa iasa afara (prin tragere), apoi si cel de jos va iesi la fel. Trage cu grija sa nu rupi carcasa, sau bumbii, sunt din plastic fragil.
    - acum poti vedea 2 suruburi cu cap hexagonal de 10 mm de culoare gri care tin oglinda externa si un al 3-lea surub negru care nu era acoperit de masca de plastic. Le desfaci cu o cheie tubulara si vei elibera oglinda. Ai grija sa nu scapi suruburile in interiorul usii. Foloseste o tubulara cu cap magnetic sau fi foarte atent
    - ca sa o montez pe cea noua am pus cele 3 suruburi la loc
    - masca de plastic se monteaza usor, se pun intai bumbii de plastic pe masca neagra si se impinge masca cu tot cu bumbi in orificiile de pe usa pana cace "click"
    - se pun la loc cele 2 suruburi in cruce
    - se pune la loc capacul de plastic

Eu mi-am facut si un upgrade, am vopsit capacele oglinzilor in culoarea masinii astfel:
    - am demontat capacele oglinzilor, se introduce o surubelnita dreapta in partea de sus perpendicular intre capacul oglinzii si corpul de plastic si prin miscari usoare se extrage capacul: http://www.youtube.com/watch?v=uTmNKNmC4Mw
    - am cumparat: un spary cu grund (primer) de culoare gri, un spray cu lac transparent, o foaie de smirgehel marimea 600 si una marimea 800, un diluant universal
    - am comandat de pe internet un spray cu vopsea in culoarea masinii de aici: http://www.auto-boutique.ro/cumpara/...culoare-798748 sau tel. 0721.231.642
    - codul pentru culoarea masinii este scris pe un abtipild lipit la usa din dreapta spate, al meu este Rouge Scarlet cu codul KJH
    - suni la numarul de telefon, ii spui culoarea si codul si iti va trimite spray-ul cu culoarea exacta prin curier a doua zi, foarte serios tipul
    - am netezit capacele din plastic sub jet de apa cu smirghel de 600
    - le-am uscat bine si le-am degresat cu diluantul
    - am aplicat 2 straturi de grund (primer)
    - dupa uscarea grundului l-am slefuit cu smirghel de 800 tot sub jet de apa pana a devenit neted si lucios
    - le-am uscat bine si le-am degresat
    - am aplicat 3 straturi de vopsea de la o distanta de 30 cm ( se vor mia lipi cteva firicele de praf, dar nu e o tragedie)
    - le-am uscat bine (30 min - 1 ora)
    - am aplicat 2 straturi de lac transparent
    Rezultatul este foarte bun, nu chiar ca la vopsitorie dar zic eu ca un om obisnuit nu si-ar da seama ca sunt vopsite acasa la un pret total de 100 RON si mi-a ramas destula vopsea pentru alte retusuri.

Spor la treaba!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3.jpg   1.jpg   2.jpg  

Bookmarks