Results 1 to 6 of 6

Thread: Demontare bara spate la 308

Baby Lion w0lfy's Avatar

Demontare bara spate la 308

In urma unui incident, am reusit sa rup clemele in care se prinde bara spate pe partea dreapta. Studiind putin problema, am observat ca s-ar putea lipi inapoi (am gasit o solutie de la bison care lipeste foarte bine), doar ca nu prea am idee cum sa demontez bara spate.

Daca a mai facut cineva aceasta operatiune, cateva indrumari mi-ar prinde foarte bine.
    Last edited by adioperator; 14-03-2012 at 09:40 AM. Reason: Mutat in aria "How To"

Baby Lion
    Am gasit : ai 10 fixari, 3 suruburi si 7 agrafe, 2 dintre agrafe sunt un pic mai ciudate . Dupa ce ai desfacut tot (iti cam trebuie elevator sau rampa pentru ca 3 fixari sunt ascunse) traiectoria de demontaj este inspre spatele masinii....si cam atat.
    Daca ai rupt alea, nu vad cum le poti lipi astfel incat sa iti stea corect din punct de vedere geometric piesa.
    Anunta-ma ce ai rezolvat !
    Last edited by Cristi_M.; 06-03-2012 at 11:25 PM. Reason: Daca nu atasezi o schema sau modalitatea de demontare , postul tau este inutil si nu-l ajuta cu nimic pe coleg !

206 owner dinoradu's Avatar
    pentru varianta break

varianta normala

LE
    Ai AICI un fisier in care se explica cum se face. Bafta!
    Last edited by dinoradu; 06-03-2012 at 11:53 PM.
    Pentru o buna colaborare, merita citita si aceasta sectiune.

My 206

Baby Lion w0lfy's Avatar
    Multumesc mult pentru schema de demontare. Daca vremea o sa tina cu mine, o sa incerc operatiunea sambata asta.

adioperator's Avatar
    Practic trebuie sa dai carenajul la o parte in zona barii, acolo vei gasi cate doua cleme din plastic (reperul 80), tot acolo ai si niste suruburi de fixare (reperul 71) de asemenea mai ai cateva pe sub bara. Tragi usor de partile de fixare pe aripa in lateral si apoi in spate, daca ai desfacut toate suruburile si clemele trebuie sa iasa fara nicio problema.

Last edited by adioperator; 08-03-2012 at 02:12 PM.
    Vand piese auto originale si aftermarket. Pentru cereri si oferte vezi sectiunea Vanzari Piese, Roti, Accesorii / [Vānd] Piese Peugeot originale si producator (aftermarket)

Vizitator
    daca mai are cineva fisierul acela v-as fi recunoscator.

Bookmarks