Page 86 of 86 FirstFirst ... 36768283848586
Results 1,276 to 1,282 of 1282

Thread: Probleme 206

Baby Lion
    Am schimbat și discurile si plăcuțele și tot se aude.. Rulmentul nu cred ca are cum sa fie ca nu uruie... Ma gāndeasc sa schimb fuzeta.. Dar nu vreau sa fac asta dacă nu e asta cauza.. Sper sa īmi răspundă cineva care a mai īntālnit problema?

Vizitator
    salut. a intalnit cineva la 1.4 hdi probleme cu relantiu? sta la 800-900 scade, iar creste(nu mai mult de 900) iar scade si tot asa . nu conteaza ca e iarna, vara, motor cald sau rece. sugestii?? multumesc

paul_ral's Avatar
    Iti pot face o diagnoza sa vedem ce iese. Iti las nr pe mesaj privat.
    Mazda 3 Skyactive sedan Revolution/Peugeot 206 X-Design 1.4 HDI

Vizitator
    Am si eu o problema de acest gen am si postat dar nimeni nu si-a dat cu parerea inca.
    Ce am facut eu din ce mi-au spus pe alte forumuri, am curatat clapeta de acceleratie si s-a simtit dupa, in sensul ca am capatat ceva relanti dar slab.
    Poti sa verifici si senzorul de presiune de pe galeria de admisie, si el poate fi responsabil cu fluctuatii de turatie.

Vizitator
    Salutare!

Revin cu o noua problema la al meu 206 1.4 16v KFU + GPL.

Motorul se accelereaza greoi, da rateuri la turatie mica si nici nu are putere suficienta, asta doar pe benzina, pe gpl accelereaza ceva mai bine dar uneori moare cand trebuie sa revina la relanti.
    Am constatat ca merge cu amestec bogat (bujii negre si rateuri). Am schimbat bujiile, am schimbat senzorul de temperatura apa, am curatat a doua sonda lambda (pe prima nu am reusit sa o scot), am curatat senzorul MAP, am curatat clapeta de acceleratie (vizual raspunde foarte bine la acceleratie), am mers vreo 100 km doar pe benzina iar simptomele sunt cam aceleasi, doar ca s-a mai imbunatatit putin raspunsul la acceleratie pe benzina, dar nu suficient.

Inainte de a schimba toate de mai sus am reusit sa fac si o diagnoza cu un ELM327. Erorile au fost P0130, P0170, P0420, P0463. Dupa ce am schimbat si curatat toate cele de mai sus, erorile au disparut, antipolution fault nu mai apare, dar merge la fel de rau.
    Astazi am verificat parametrii sondelor lambda si map. Testele lambda sunt facute cu motorul la 2000 rpm. Map-ul l-am verificat si cu motorul oprit pentru a verifica daca citeste bine presiunea atmosferica (aprox. 14.7 psi si aproape de 0 vacuum). Totul pare in regula.
    Ce ar mai putea imbogati amestecul daca toti senzorii care il influenteaza merg in parametri? Ce ar mai trebui verificat?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails map 0.jpg   map1.jpg   s1.jpg   s2.jpg  

Vizitator
    Salut.
    Vin și eu cu o īntrebare.
    Am un Peugeot 206 1.1i din 2001 și mi s-a aprins martorul motor in bord. Am presupus că e de la benzina proastă, așa că am așteptat să o consum (era de 95 de la Petrom). Am pus apoi de 98 de la Rompetrol dar, deși
    am simțit mașina ceva mai harnică, tot nu mi s-a stins martorul (am scos si borna la baterie pt resetarea calculatorului). Așa că nu īmi rămāne decāt să vă cer ceva sfaturi... eventual să ajung la un service pentru o diagnosticare. Sunt din Bacău și nu știu un service serios care să imi rezolve problema.
    Voi ce ziceți?... Ce mă sfătuiți?

LE: Am uitat să precizez, am de mult timp ceva ulei in vasul de expansiune, dar dacă nu am avut si alte probleme/consecințe am amānat să schimb garnitura de chiulasa... Credeți că ar putea fi vreo legătură?
    Last edited by "Oblio"; 12-12-2019 at 06:27 AM.

Vizitator
    Martorul motor are multiple semnificatii.. poti merge la o diagnoza sa afli de la ce este. Dar daca motorul inca merge bine si nu ai alte probleme, il mai poti lasa asa ca nu e urgent, ar putea fi si de la benzina. Scoaterea bornelor nu rezolva problema.
    Dar uleiul din vasul de expansiune, chiar e o problema. Se poate supraincalzi motorul, si in acelasi timp iti poate intra si antigel in ulei, afecteaza ungerea si distrugi motorul. Rezolva problema cu uleiul cat mai repede.

Page 86 of 86 FirstFirst ... 36768283848586

Bookmarks