Page 3 of 284 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast
Results 31 to 45 of 4258

Thread: Probleme intalnite la Peugeot 207

BV26CAT's Avatar
    Ideea e ca la foarte multe masini (e adevarat, cu cel putin o clasa peste 206) am vazut chedere duble - unul pe usa si unul pe caroserie. Ma gandesc ca oamenii care au proiectat masina in felul asta, au stiut de ce o fac. Daca preferati sa luati toate lucrurile asa cum sunt, (sa intorci obrazul ca sa mai iei o palma, sa fugi si sa otravesti fantana cand vine turcul), in loc sa incercam sa imbunatatim lucrurile, pai ne meritam soarta. Mie mi-ar place sa mai pun un rand de chedere pe usa. Sunt sigur ca nu s-ar mai murdari pragurile, si ar izola mai bine fonic si termic. Plus ca zgomotul produs de usa la trantirea ei nu ar mai fi asa "metalic".

@raz - oamenii aia care zici tu ca gandesc masina bine, s-au gandit si ca un cheder dublu costa 50-100 de euro pt toate usile. Si si-au zis "lasa ca fraierii care cumpara 207 nu au atatea pretentii. Chedere suplimentare punem la 407, ca e alta clasa". Sunt curios cat de multumit vei fi de masina ta cand va avea 150k. Pun pariu ca Peugeot are cativa "asi" in maneca, sa scoata bani din buzunar proprietarilor de 207.

Ar trebui ca incercarile de a aduce imbunatatiri sa fie incurajate. Nu puse la zid. Trebuie sa fim inventivi. Altfel ne vom multumi toata viata cu ce gandesc alti oameni mai destepti pentru noi...

Raz.'s Avatar
    Ok. No offense. Nu judec pe nimeni... Fiecare face ce vrea cu banu lui... dupa mintea lui.
    Rock on

Smotocel's Avatar
    Prima chestie care m-a deranjat in momentul in care am ridicat masina a fost cantitatea infima de motorina pe care o mai avea in rezervor. Am ajuns cu mari emotii la pompa si facandu-i plinul am constatat ca a inghitit 50.7 l de motorina..adica rezervorul era chiar uscat fratilor...Bine ca nu am ramas cu ea in drum sau si mai rau in poarta concesionarului.

In privinta stregatoarelor pe care stiu ca le criticau unii dintre voi nu pot sa ma plang in nici un fel pt ca nu gasesc nimic gresit sau deranjant in modul lor de functionare iar triunghiul ala mic care ramane nesters e minuscul si nici nu-l observi decat daca te uiti special dupa el pe parbriz.

Despre chedere nu pot sa ma pronunt inca deoarece nu a plouat inca de cand am ridicat masina ca sa vad daca intra apa, nu intra, unde se duce daca intra, ce murdareste, cat de tare murdareste...ma rog.

Dar singura si cea mai mare nemultumire chiar serioasa de pana acuma (si singura care tine de calitatea de fabricatie) se refera la faptul ca in exact a 2-a zi de la ridicarea masinii mi s-a sricat cheia. E vorba de cheia cu butoanele inchiderii centralizate pe ea care se pliaza inauntru si pe care multi dintre voi o stiu si de la alte modele Peugeot. Ei bine absolut din senin cheia nu a mai vrut sa iasa afara din lacasul in care se pliaza. Butonul se apasa dar degeaba, cheia nu mai iese (de fapt ar trebui sa sara afara). A trebuit sa scutur de telecomanda in sus si in jos de cateva ori tinand butonul apasat pt a putea apuca cu degetele un colt al cheii pt a o putea deplia ca sa plec cu masina. E chiar deranjant.

Am fost astazi la Peugeot si le-am exlicat problema. Mi-au spus ca s-a rupt ceva in interior (nu stiu ce chestie de plastic) si ca in 3 saptamani o sa-mi vina alta cheie pe garantie evident. In orice caz cei de la service nu pareau foarte surprinsi de aceasta problema lucru care m-a facut sa cred ca li se intampla destul de des. Nu vreau sa ma repet dar e chiar deranjant...

coyote's Avatar
    Problema veche, monsher. Inclusiv lui Doc i s-a stricat cheia, la el in sens invers, adica nu mai statea in locasul ei. E defect de fabricatie, din cate stiu eu. Shit happens.

kik's Avatar
    Stiu ca e frustrant mai ales la un lucru nou.
    She was a fast machine/She kept her motor clean/
    She was the best damn woman I had ever seen
    :blush:

mielu''s Avatar

raspuns pt. dadu

Furtunul de care tu zici este un purjor care iese din filtrul de mototina. Daca te uiti mai atent acolo ai si un robinetel. Daca ii dai drumul la robinetul acesta iti purjaza maotorina sau mizerie acumulata din motorina ( defapt pentru mizerie a fost gandit acest purjor ). Am si eu asa ceva pe 406 si m-am intrebat si eu ce este pana m-a lamurit mecanicul meu. Chiar i-am dat putin drumul la robinet si a inceput sa curga motorina.

sicae2k's Avatar
    dupa 4 luni jumate de asteptare, am primit si eu masina in sfarsit....
    dupa ce am mancat forum-ul asta pe paine, pot spune ca sunt de acord ca au amplasat prea in spate comenzile de la geamurile fata, si ca nu ajungi nicicum cu mana la ele. de asemenea, am vazut (acuma la brasov e ger seara) ca mi se aburesc farurile. oare e normal sau e defect ceva? inafara de aceste 2 inconveniente, si eu am impresia ca este foarte subreda cheia. eu am si un opel astra h si acuma le tot compar, desi sunt fan pejo, si recunosc ca este mult mai frumoasa decat astra, astra imi da senzatia ca e o masina mai "durabila"

Smotocel's Avatar
    Am fost la Peugeot in legatura cu cheia. Se rezolva pe garantie, vine o cheie noua din Franta dar dureaza 3 saptamani. E bine si asa...macar se rezolva cumva.

Am iesit cu masina din oras si am facut vreo 200 km. Sta extraordinar pe drum si am avut un consum mediu de 5.8 l/100 km desi pe unele portiuni am mers si cu 160 km/h (si cica e in rodaj...). Mai mult nu i-am dat deocamdata ca nu m-a lasat sufletul.

Raz.'s Avatar
    Bineinteles, au trecut trei luni jumate de cand am masina si mi-a si aparut o zgarietura. Am fost ieri sa o spal... si pe curat s-a vazut. E mica, nu prea adanca... dar e pe usa din stanga fata... si se cam vede... nu stiu daca sa ma duc sa o rezolv pe casco (ma gandesc ca nu are rost pentru atata lucru) dar e deranjant... in momentul cand am vazut-o mi s-a facut rau literalmente.

Voi ce ziceti?... merita sa apelez la casco pentriu o zgarietura de 3cm lungime pe usa?... sau poate stiti vreun polish sau creion bune la chestia asta... repet, zgarietura nu este prea adanca.
    Rock on

kik's Avatar
    Pai daca nu e prea adanca ar trebui sa iasa la polishare.Vezi su tu unde poti sa-i faci un tratament cosmetic.
    She was a fast machine/She kept her motor clean/
    She was the best damn woman I had ever seen
    :blush:

Dupa o analiza mai "adanca", am descoperit de unde provine urma de apa ce se prelinge pe parbriz. Daca ne-am spala geamurile in momentul in care masina ruleaza, acea dara nu ar mai aparea. Daca le spalam cand masina sta pe loc, ramane o mica cantitate de apa care se va prelinge pe geam in dreptul soferului. Si cum, din cate imi amintesc eu, spalarea parbrizului se recomanda a fi facuta in momentul cand circulam cu viteza redusa, e clar ca nu avem de a face cu o problema de conceptie.

mavi's Avatar
    Raz: daca nu este adinca (adica daca dai cu o bucatica de vata pe zgarietura si nu o agata) eu zic sa incerci un polish. Daca este adnca mai bine mai astepti pana se fac mai multe (si sigur or sa mai apara) pentru ca vopsitul in service nu are aceasi calitate cu cel initial. Si o sa te doara sufletu cand ajungi pe la a 2-3a vopsire.

Raz.'s Avatar
    Ok. Am fost la Expert Detailing care fac "polish profesional". Am fost foarte rezervat in privinta rezultatelor... dar spre uimirea mea a iesit chiar bine. Nu pot sa spun ca nu se mai vede deloc... dar zgarietura s-a inchis parca foarte mult... nu se mai vede decat daca te chinui sa o zaresti.
    Oamenii chiar fac treaba buna acolo... mi-au luat ei 500K dar eu zic ca a meritat. imi statea pe creier nenorocirea aia de zgarietura.
    Rock on

bulibasha2080's Avatar
    vad ca sunt ceva probleme la masina .... saptamana viitoare o comand si eu, deocamdata am bagat actele pentru leasing, sper sa nu ma razgandesc .
    1.6 HDI, 90 CP, rosu si la optionale arbaguri lat + cortina si odorizantul ala.

in reast ce sa zic, la drive-test am mers cu 180 cred si era cam 3200-3300 ture(cred ca pe aici era nu m-am uitat foarte bine la turometru, eram mai atent la drum).

Smotocel's Avatar
    Dupa ultimul drum de weekend (cam 1000 km in total) am mers prin toate conditiile de trafic si ploaie si soare si mazga si noroaie si vreau sa va spun ca nu s-a murdarit fratilor nici un prag. Nu stiu cum se intampla la altii dar la mine singura data cand a ajuns apa pe praguri a fost la spalatorie cand baga ala apa cu presiune pe masina. In rest nimic.

Page 3 of 284 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast

Bookmarks