Peugeot Club
Results 1 to 5 of 5

Thread: Peugeot 407 sw 1.6 hdi schimb distributie

Vizitator

Peugeot 407 sw 1.6 hdi schimb distributie

Am fost recent la un service din Cluj si am cerut o oferta pentru schimbare distributie. Cei de la service mi-au spus ca distributia trebuie schimbata la 60.000 km si ei atat garanteaza. am citit pe forum ca distributia se schimba pe la 180.000 km . nu mai inteleg nimic, oare cei de la service nu mi-au spus adevarul??? costuri estimative: kit distributie contitech 440 lei+ pompa apa actex?? 130 lei, curea accesorii contitech 70 lei + intinzator gates 130 lei antigel 3 litri 84 lei total 854 lei + 350 manopera.
    poate cineva sa-mi dea un raspuns

username's Avatar
    Daca masina este mai veche de 4 ani, din pretul total, se mai scad 20%.Cred ca este inca valabila oferta asta...Unii spun ca prima distributie se schimba la 120.000 km, altii spun ca se schimba la 180.000km..A 2 distributie se schimba la 60.000 km, respectiv 120.000km + 60.000 km sau 180.000km + 60.000km...Ce de cifre.

Ionut159's Avatar
    Documentatia oficiala Peugeot spune ca la 407 1.6 HDI distributia se schimba la 240.000 km sau la 180.000 km in conditii severe de trafic. Romania intra in a doua categorie. Masina ta din ce am inteles dintr-un alt topic e adusa acum din Olanda. Indicat ar fi sa schimbi distributia pentru ca nu cunosti istoricul masinii.
    Pompa de apa e Airtex - producator spaniol - sunt cam cele mai ieftine.
    Masinile SH sunt de 3 feluri: ieftine, bune si cu km putini. Pont: 2 din 3.

Baby Lion
    Eu am 407 2.0 HDI din 2005 si am schimbat distributia la 115000, asa a zis mecanicul si m-a convins; a costat 700 total, piese +manopera.
    vreau sa spun ca la cum aratau rolele si pompa - cureaua era imbatrinita - mergea lejer la 150000, sa nu zic mai mult.
    Daca producatorul recomanda inlocuirea distributiei la un anumit nr de km nu inteleg de ce mecanicii spun ca trebuie schimbata mai repede - cel putin cei din zona mea fac comparatie cu VW.

turbojack's Avatar
    Din nou revine discutia cu digerentele de perioada inlocuire distributie pe baza spuselor unora prin service-uri.
    Se consulta in primul rand documentatia originala a marcii si atat. 1.6 HDi are perioada maxima pentru vest la 240k km. Inlocuirea distributiei nu este conditionata NICIODATA de curea accesorii si/sau rolele ei ,ce se inlocuiesc efectiv cand e cazul , la evaluari facute in timpul reviziilor obisnuite .
    Urmatoarele perioade de inlocuire sunt functie de calitatea pieselor montate ce nu ajung de regula la durata de viata a pieselor originale montate de fabrica ,dar nicidecum nu poate fi acceptata cea de 60k km ce miroase de la o posta a frauda.
    Toate astea de mai sus se excepteaza in caz de ciptuning si stil de condus violent ( unii zic sport ).

Bookmarks