Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112
Results 166 to 180 of 180

Thread: Interfata diagnoza Peugeot

skipper's Avatar
    Si alea noi, pe bluetooth, de se gasesc pe ebay.de? Si alea tot numai pe 32 biti?

salex's Avatar
    Din ce am citit, toti scriu despre platforma Windows fara nici un fel de adaugire 32/64bit.
    De obicei, cand nu se precizeaza nimic, se subintelege 32bit.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

kokobau's Avatar
    La prima incercare si eu am avut aceiasi eroare, nu am reusit pana nu am reinstalat windows 7 si am formatat partitia "c".
    2008, 1.6 HDi 92, CV PILOTATA, S&S; Ex: 307SW,2.0HDI 107, ex.FAP

Vizitator M!B's Avatar
    Va salut. Deranjez si eu cu o intrebare. De doua zile ma chinui sa instalez diagbox si nu reusesc. Ajung pana la pasul instalarii update 7.74, dar apoi la verificare activare imi da eroare si zice ca activarea nu s-a reusit si nu mai merge. Am mers pe activarea scary01, copiere peste fisierul APPDIAG.SYS si totul merge perfect pana la instalarea de la versiunea 7.66 la versiunea 7.74. Folosesc masina virtuala cu win 7 pe 32.
    Daca aveti o solutie apreciez, pentru ca deja am obosit cate reinstalari am facut fara succes.
    Stima.

Baby Lion
    Quote Originally Posted by M!B View Post
    Va salut. Deranjez si eu cu o intrebare. De doua zile ma chinui sa instalez diagbox si nu reusesc. Ajung pana la pasul instalarii update 7.74, dar apoi la verificare activare imi da eroare si zice ca activarea nu s-a reusit si nu mai merge. Am mers pe activarea scary01, copiere peste fisierul APPDIAG.SYS si totul merge perfect pana la instalarea de la versiunea 7.66 la versiunea 7.74. Folosesc masina virtuala cu win 7 pe 32.
    Daca aveti o solutie apreciez, pentru ca deja am obosit cate reinstalari am facut fara succes.
    Stima.
    Daca ti-a mers dupa ce ai pus APPDIAG.SYS inseamna ca ai netul deschis, el trebuie inchis.
    Dece iti trebuie peste7.66?
    "Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita."

Vizitator M!B's Avatar
    Quote Originally Posted by Corin View Post
    Daca ti-a mers dupa ce ai pus APPDIAG.SYS inseamna ca ai netul deschis, el trebuie inchis.
    Dece iti trebuie peste7.66?
    Netul este inchis, antivirus dezactivat. Sincer habar nu am. Am achizitionat un 508 gt din 2011 de o saptamana și un tester pt diagnoza (avand cateva erori. ex: nu functioneaza pilotul automat). M-am gandit ca fiind utima versiune asta merge. Este diferenta mare intre 7.66 si 7.83? Merci.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Image.jpg  
    Last edited by M!B; 25-03-2018 at 01:11 PM.

Puya's Avatar
    Am instalat si eu aseara pe WIndows 10 64 bit diagbox. Tot pe la 7.66 mi-a dat si mie treba asta cu activarea si am dat click drepta pe iconita de Diagbox , Propietati - Compatibilitate - Run this program in compatibility mode for : Windows XP. Apoi deschizi DiagBox`ul si nu mai da eroarea cu activarea.
    Edit : Intre update-uri nu am copiat niciun fisier nicaieri si nici internetul nu l-am oprit.
    Peugeot 308 , 1.6 VTI

Baby Lion
    Quote Originally Posted by M!B View Post
    Netul este inchis, antivirus dezactivat. Sincer habar nu am. Am achizitionat un 508 gt din 2011 de o saptamana și un tester pt diagnoza (avand cateva erori. ex: nu functioneaza pilotul automat). M-am gandit ca fiind utima versiune asta merge. Este diferenta mare intre 7.66 si 7.83? Merci.
    Eu nu ma joc cu interfata pe ecu iar in rest merge orice versiune de la 7.57. Nu cred ca e nimic nou pentru 508 de la 7.66 la 7.83. Daca merge versiunea care nu mai sta sa scaneze tot, e foarte buna. La 7.57 trebuie sa astept sa scaneze tot.

Eu pe vBox am activata placa de retea ca altfel nu merge dar e deconectata. Ai pe la meniu pe sus sa o debifezi
    Last edited by Corin; 27-03-2018 at 12:27 AM.
    "Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita."

salex's Avatar
    DiagBoxul are cateva secrete pe care daca nu le cunosti te ia durerea de cap:
    -trebuie instalat dintr-un CD sau disc montat din ISO (nu-l dezarhivati pentru ca da eroare dupa instalare)
    -unele update-uri mai vechi au denumiri frantuzesti (trebuie redenumite, pt ca altfel nu se pot rula)
    -unele update-uri (putine, ce-i drept) trebuie rulate ca Administrator
    -DB are nevoie de o placa de retea fizica sau virtuala pentru ca se foloseste de MAC-ul placii
    -daca aveti DB instalat in virtual si reinstalati sistemul gazda (nevirtual) trebuie sa salvati MAC-ul placii din virtual si sa-l rescrieti inapoi dupa reinstalare
    -daca placa virtuala va avea alt MAC fata de cel de la instalare va apare fereastra de la mesajul #171, in care observati ca NU mai exista activarea manuala!
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator M!B's Avatar
    Quote Originally Posted by salex View Post
    DiagBoxul are cateva secrete pe care daca nu le cunosti te ia durerea de cap:
    ...
    -DB are nevoie de o placa de retea fizica sau virtuala pentru ca se foloseste de MAC-ul placii
    -daca aveti DB instalat in virtual si reinstalati sistemul gazda (nevirtual) trebuie sa salvati MAC-ul placii din virtual si sa-l rescrieti inapoi dupa reinstalare
    -daca placa virtuala va avea alt MAC fata de cel de la instalare va apare fereastra de la mesajul #171, in care observati ca NU mai exista activarea manuala!
    Salut. De aici m-ai pierdut. Primele trei puncte respectat intocmai. Pentru următoarele... Eu am instalat in vBox - win 7, cu totul functional, inclusiv placa de retea, cu net activ. Dupa instalare am facut update la win apoi am oprit netul (asa cum se vede si in poza) si am inceput sa instalez. A mers totul snur pana la 7.66 cand am primit eroarea asta.
    Am instalat pe masina virtuala pentru ca anterior am incercat instalarea pe win 10 de 64 si a mers tot pana la 7.66 cu aceeasi eroare.
    Corin nici eu nu ma joc cu interfata, dar vreau sa rezolv cateva probleme, printre care pilotul automat (cc) care functioneaza 3-4 km apoi se decupleaza si ramane pe pauza. Probabil este un senzor defect si sa vad care.
    Multumesc pentru raspuns.

Vizitator
    E careva din Bucuresti care are diagnoza PSA si ma poate ajuta in seara asta/maine cu un test la un 508? Eventual o regenerare fortata de filtru.
    Multumesc

Vizitator
    Am stat o zi și am făcut o mașină virtuală cu totul instalat și configurat perfect - cu placă de rețea prezentă, dar prost configurată ca să nu iasă Ón internet nici din greșeală. Merge perfect, e pe XP 32 curat, cu licență. Are Diagbox 7.83. Nu aș mai avea răbdare să instalez iar toate update-urile alea. )

Vizitator
    Buna ziua! In Cluj ma poate ajuta cineva cu o diagnoza la Leul meu? 508 1.6 diesel

Vizitator nutu's Avatar
    are cineva experiente cu Diagnoza pe bluetooth PSA COM ? (am gasit pe ebay si costain jur de 200lei) Caut o alternativa mai simplu de instalat/utilizat dar sa aiba in acelasi timp majoritatea functiilor parametri/erori/adaptari de baza ( gen centuri, oglinzi, etc)

am avut acum cativa ani Diagbox - are intradevar cam toate functiile posibile dar nu vreau sa imi mai bat capul cu ea. acum am laptop cu windows 10. diagbox este destul de complicat de instalat si e pretentioasa la sistemul de operare. Eu am reusit sa o instalez doar pe windows XP, motiv pentru care am si vandut-o odata cu masina. De ceva timp am revenit la peugeot si caut o diagnoza pt uz personal.
    Peugeot 508 sw 1,6 e-hdi 112 (EX: Peugeot 407 coupe facelift 2010 - 2,0hdi 165)

Vizitator nutu's Avatar
    Quote Originally Posted by Gabi04 View Post
    acestea sunt universale. am si eu ceva similar cu bluetooth pe android ( torque se cheama aplicatia) poti vedea cu ea parametri motor in timp real si poti citi/sterge erori doar pe adresa motor. eorrile sung generale. nu vor fi detaliate ca la diagbox sau ceva dedicat peugeot
    Peugeot 508 sw 1,6 e-hdi 112 (EX: Peugeot 407 coupe facelift 2010 - 2,0hdi 165)

Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112

Bookmarks