Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 103

Thread: Problema amortizoare - Flanse.

Gold Lion Basti77's Avatar

Angry Problema amortizoare - Flanse.

Azi cand am schimbat filtrul de polen am observat aceasta anomalie. De aici si zgomotul suspect in mers, zgomot care l-am pus pe seama cauciucurilor cu provil V, dar se pare ca nu sunt ele vinovate, tot de aici si o usoara uzura a celui de pe dreapta, partea cea mai afectata.

Am cateva intrebari, pentru cine s-a mai confruntat cu asa ceva.

- este cineva cu 207 cu astfel de problema, in caz ca ati observat;

- pentru cine a mai patit, cat costa cu aproximatie si ce se schimba.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails _IGP7019_resize.JPG   _IGP7018_resize.JPG   _IGP7017_resize.jpg   _IGP7016_resize.JPG   _IGP7015_resize.JPG  

_IGP7014_resize.JPG   _IGP7013_resize.JPG   _IGP7012_resize.JPG  

Lion Veteran Denisa's Avatar
    In gaurile alea nu trebuia sa ai niste suruburi? Uita-te si la celalalt amortizor.

Cristi_M.'s Avatar
    Va salut ! Din imagini , se pare ca cele doua sau trei suruburi (in poze nu se vede foarte bine cate sunt ) care tin "oala" mica a amortizorului prinsa de "oala" mare a caroseriei , s-au retezat ( probabil soc puternic sau piulitele s-au desfacut in timp si fiind forte mari de forfecare , au retezat suruburile ) . Nu stiu cum vine prinsa oala mica de amortizor , dar daca aveti noroc , poate nu trebuie schimbat tot amortizorul , se desface ansamblul si se inlocuiesc doar suruburile , caz in care cheltuielile sunt destul de mici ! Oricum , mersul asa cu masina este foarte periculos , ansamblul amortizor nemaiavand legatura superioara cu caroseria ! Bafta !

L.E. : Am citit ce ati scris cu bucsile de cauciuc si atunci tot ce am scris mai sus nu mai are sens ! In afara de partea cu cat de periculos este sa mai mergeti cu masina asa , sau macar sa mergeti mai incet ! Succes in rezolvare ! ( La Casco s-ar putea sa va ceara constatare de la Politie ! )
    Last edited by Cristi_M.; 04-08-2011 at 11:08 PM.
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

NU sunt suruburi in acele gauri, nu apar in ServiceBox. Acelea sunt niste bucsi din cauciuc care se pare ca s-au rupt. Maine ma duc la Pejo pentru o alta interventie si o sa vorbesc despre aceasta problema, treaba este ca am mers ~ 3000 km cu masina, chiar acum 1 saptamana am luat spre pe drumul spre mare p groapa la 4 dimineata de parca s-a rupt masina, si uite ca s-a rupt.

Ma gandesc daca se poate repara pe Casco ?

Delicata problema...nu stiu daca iti vor accepta reparatie pe Casco. Trebuie sa ii intrebi...Eu am dat cu baia de ulei intr-o bordura si au venit sa fotografieze bordura.. Nu stiu daca vor veni sa fotografieze groapa in care ai dat! Intreaba, poate o poti repara asa.

drbebeko's Avatar
    Poti sa gasesti o groapa din apropriere, deci nu asta ar fi problema. Teoretic, asa cum poti schimba o janta daca o indoi intr-o groapa, poti sa schimbi si ansamblul amortizor.
    Dar mai sigur ai sa gasesti raspunsul la firma de asigurari.
    Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
    Peugeot 207 SportPack by Dimsport
    Democratia a murit. Traiasca totalitarismul.

Groapa maine o fotografiez , dar pana la urma poate ma scot cu o reparatie mai "ieftin", maine aflu exact ce si cum.

206 owner dinoradu's Avatar
    Ai rezolvat ceva? Care era problema?
    Pentru o buna colaborare, merita citita si aceasta sectiune.

My 206

Am fost si sunt flansele. Cost flanse 120 ron amandoua, manopera schimbat flanse + manopera 1 pivot (il am cumparat) + geometrie = cost 300 ron.

Cand ma intorc din concediu o sa le schimb.

Partea interesanta este ca azi am mai vazut un 207 tot de 4 ani si cu ~75k care era la fel iar proprietarul spunea ca nu troncane nimic, ca nu trage stanga/dreapta, ca merge foarte bine :shock:

Nu este indicat sa mergi asa...De ce nu le-ai schimbat azi?

Din lipsa de buget pentru reparatii fireste, maine dimineata plec la mare, deci nu am ce face, o sa merg mai incet si mai cu grija.

Fireste...si te cred! Stiu si eu ce inseamna. Inca mai am de platit prostiile reprezentantei!

saprosanu's Avatar
    Cum dracu au facut astia flansele fara prindere in oala amortizorului?!?!??!?! In ce sta frate amortizorul tau prins acum(in partea de sus)????
    Drum bun, oriunde ati conduce!
    Eu NU alimentez din statiile Omv-Petrom,poate asa o sa faci si Tu!

Asta ma intrebam si eu, dar ai vazut explicatia lui Sebi..nu sunt suruburi desi mi se pare foarte ciudat!

NU stiu ce sa spun, din cate am vazut amortizorul este prins de flansa, nu are legatura cu oala, chiar si la o masina noua piulita de la amortizor nu este centrata pe gaura de la oala (tabla), nici nu strange pe ea :shock:

Azi am vazut una noua, pozitia este identica ca in poze numai ca nu exista spatiu asa mare, cand o sa le schimb o sa incerc sa stau pe langa masina sa vad ce si cum s-a stricat si sa-i inteleg mai bine principiul de functionare.

Sunt curios cati posesori mai au aceasta problema, cei peste 50-60k, repet azi masina colegului arata identic cu a mea iar el nu se plangea ca aude vreun zgomot. Ciudat ca zgomote nu se aud, nu troncane, nu bate, nu trage stanga sau dreapta, singurul lucru anormal este un suierat de la anvelope, masina sare de fata la gropi medii dar si mai mici iar in franare pe un drum mai cu denivelari intra ABSul in draci.

Eu zic sa verificati si eventual sa puneti ceva poze cum arata la voi, pe partea cu filtrul de polen se vede cel mai bine.
    Last edited by Basti77; 05-08-2011 at 11:02 PM.

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks