Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 31 to 45 of 104

Thread: Problema amortizoare - Flanse.

adrian ghiurau's Avatar
    Lacerta,nu se vede bine in poze.Acea flansa e doar metal sau are o bucsa de cauciuc in mijloc.Daca e doar metal,poti pune pe dedesupt o saiba.SA nu mai urce mai sus de nivelul flansei.

L.E.Acuma studiez metoda de demontare al telescopului la 207.Se pare ca telescopul e tinuta de acea piulita de sus care se vede si sub piulita e acel tampon mare de cauciuc.Foarte usor verifici,ridicand masina si observi apoi pozitia acelui tampon de cauciuc.Daca tamponul se sprijina pe oala telescopului,clar acesta e sistemul de prindere.Pun si o poza.

2L.E.Si uite inca o poza cu pozitia unei flanse noi,observa pozitia ei in momentul centrarii.Tind sa cred ca flansa ta e ok.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails flansa 207 pozitie.jpg   flansa 207.jpg  
    Last edited by adrian ghiurau; 08-09-2011 at 04:52 PM.

drbebeko's Avatar
    Cele 2 gauri pentru ce sunt ? Doar pentru centrare / strangere a piulitei din capul telescopului ?
    Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
    Peugeot 207 SportPack by Dimsport
    Democratia a murit. Traiasca totalitarismul.

adrian ghiurau's Avatar
    Intr-una din ele intra acel stift de centrare si cred ca una e pt ghidaj si strangere.

Gold Lion Basti77's Avatar
    La mine acel stift de centrare nu mai este, ma duc acum si fac mai multe poze.

Am revenit. Deci acele stifturi nu sunt, nu am reusit sa fac poze pe la roata, trebuie dat carenajul jos, poate in week il dau sa vad ce si cum pe acolo.

Este mai rau pe partea dreapta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC04854_resize.JPG   DSC04861_resize.JPG   DSC04853_resize.JPG   DSC04862_resize.JPG   DSC04855_resize.JPG  

DSC04857_resize.JPG   DSC04858_resize.JPG   DSC04859_resize.JPG   DSC04860_resize.JPG   DSC04864_resize.JPG  

Last edited by Basti77; 08-09-2011 at 05:33 PM.

drbebeko's Avatar
    Pana la urma flansa este din metal sau un cauciuc mai gros ? Din poze nu imi dau seama.

Cred ca ceva cauciuc cu insertie.

adrian ghiurau's Avatar
    Din prima poza reiese ca tamponul acela de sustinere sta in aer,in ciuda faptului ca ar trebui sa fie lipit de oala telescopului.Eu zic sa desfaci flansele si sa vezi daca poti pune ceva saiba sub flansa.Ca sa cobori tija telescopului si astfel flansa va sta mai fix pe masina.

Uite o poza unde sa pui saiba.Pe tija telescopului,sub flansa,piesa cu nr 5.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails flansa saiba.jpg  

Deja are, reperul 3, si nu ma incurc cu artificii, o sa cumpar piesele si le voi schimba. Nasol ca se intampla la un numar asa de mic de km.

adrian ghiurau's Avatar
    Normal ca are,dar eu ziceam sa ii mai pui una,ca sa mai lungesti cumva durata de folosire.Dar daca nu vrei sa te complici,e ok si asa.Bafta.

Azi am fost la ITP si dupa mine s-a numerit tot un 207, fabricatie 2007 cu 26k la bord. Am ridicat capota si m-a uitat la flanse, erau la fel ca in pozele puse de mine. Proprietarul nu se plangea de zgomote, de traiectorii ciudate, de uzura anormala a anvelopelor, era incaltata cu 185/65/r15.

La fel erau si la Adi Valeanu, masina sarita de 100k. Si acesta se plangea de zgomote ciudate la rulare cu cauciucurile de 205/55/r16 si ca masina cam sarea ca nebuna la gropi/denivelari/canale/etc.

Tot zic ca trec pe la Eurial sa vad si sa fac poze la o masina din showroom, poate saptamana viitoare imi fac timp.

drbebeko's Avatar
    Eu am vazut un 207 expus in showroom la reprezentanta si nu avea acea tija centrata pe mijlocul gaurii. Era putin deplasa spre exterior. Deci asa este din fabrica si la masinile noi.

Stiu ca nu este centrata dar nici nu este asa deplasata in sus, ar trebui sa fie la fel in ambele parti dar la toate pe care le-am vazut erau mai deplasate pe dreapta, partea cea mai solicitata la gropi.

drbebeko's Avatar
    E drept ca nu e deplasata in sus. Nici la mine cu 63.000 km nu este deplasata in sus.

sm_sm's Avatar
    Probabil ca flansele din capul telescoapelor sunt duse (bucsa metalica s-a desprins din suportul de cauciuc). Schimba si rulmentii de acolo odata cu ele. Pret piese pentru ambele parti: aprox 250 lei. Ai grija cum tii arcurile comprimate in timpul interventiei.
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj.

250 ron numai flansele, pentru rulmenti se plateste extra. Operatia este programata in primavara la mine, atunci daca este cazul o sa schimb ce mai este de schimbat, de tinut arcurile nu le tin eu ci cel care le schimba

Nasol este ca flansele se gasesc numai originale, deci aceeasi calitate. PROASTA.

Ieri am mai studiat problema pe la ele, sunt si deplasate. In poza afisata de Adrian flansele trebuiau sa aiba un ghidaj care intra pe una din gauri iar pe cealalta gaura se baga un bolt pentru centrare dupa care se strangea piulita.

La tot ce am vazut nu exista acel ghidaj, pe una din gauri merge sa bagi un bolt, surub, etc. dar pe cealalta nu. Deci flansele sunt si descentrate.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks