Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Recomandare service Peugeot Brasov !

Foreigner's Avatar

Recomandare service Peugeot Brasov !

Salut ! In afara reprezentantei Peugeot, unde (teoretic) personalul ar trebui sa fie maxim de specializat pe tot ce inseamna Peugeot, ce alt service de incredere imi puteti recomanda in Brasov (in municipiu) ? Ma intereseaza ceva ce ati experimentat, nu din auzite. Sunt N service-uri "multifunctionale", al caror personal cica se pricepe la orice masina si, de fapt, ajungi sa te convingi ca se pricepe tot doar la VW (deh, e masina cea mai buna pentru roman...).
    A cam venit timpu' sa schimb distributia si nu prea as vrea s-o fac la reprezentanta pt ca mi se pare exagerat de scumpa manopera... 400 de lei, in conditiile in care a fost deja aplicata reducerea de 20% (altfel era 500 de lei). Adica toate piesele care se schimba la operatiunea asta (role, curele, pompa de apa) ma costa 950 de lei tot la ei (cu reducerea aplicata) si pe manopera dau jumate din costul lor... E un pic cam prea mult, dupa parerea mea, cu toata reducerea lor cu tot.
    Last edited by Cristi_M.; 03-03-2012 at 08:02 PM.

manu144x's Avatar
    Mier personal nu mi se pare mult deloc, avand in vedere ca e distributie totusi, e vorba de garantie, e vorba de cateva ore de lucru, aparaturi implicate, oameni trimisi la training, etc.

Gandeste-te ce se poate intampla daca nu e pusa bine distributia si te trezesti dupa cateva luni de zile.

Desigur tot ce zic eu e valabil doar daca mecanicii sunt capabili, daca sunt incapabili, se schimba datele problemei.

Banned
    Nu e mult eu am avut o bururuza nemteasca din 2001 si revizia+distributie+filtre+manopare a fost undeva la 1.600 lei

bighi89's Avatar
    Ca manopera la alt service nu cred ca poti sa scazi mai mult de 100-150 lei din pretul respectiv. In conditiile in care piesele la a mea 1,6hdi fara fap, cu tot cu pompa de apa ma ducea in jurul a 500 lei/460lei sau mai putin nu imi aduc aminte exact, la service-ul la care ma duc. Din reprezentanta mie mi-au spus 1100 lei distributia deci pretul tau e ceva mai bun.
    307c black 1.6 hdi 90hp ; 107 red 998cc 68hp

Foreigner's Avatar
    Am inteles. Am luat si eu in calcul (dupa ce postasem deja) faptul ca sunt mari sanse ca mai mult de 150-200 de lei sa nu scutesc din manopera, daca merg la alt service. Ideea e ca, din cate am dedus, ar fi fost posibil sa fi putut lua piesele de la reprezentanta cu reducerea de 20% (dar nu am aflat ceva sigur), fara sa fie nevoie sa le montez la ei. Dar aveti si voi dreptatea voastra, piesele ca piesele, pt ca e foarte important de cine sunt produse, dar si cine le monteaza e la fel de important. Oricum, piesele le-as fi luat de la ei sau, daca as fi gasit pe original in alta parte la un pret mai bun, le-as fi luat de acolo, dar numai pe original, clar. Adevaru' ca, decat sa ajung pe la vreun service unde se bat cu pumnii in piept ca se pricep la orice masina si dupa ce bagi masina sa inceapa sa dea telefoane sau sa se uite prin carti si sa o ia prin presupuneri, pt 20 de lei mai bine ma lipsesc.
    Ideea e ca mai am vreo 2000 de km pana sa fac inca 80.000, dar nu sunt atat de decis sa o schimb. Dupa cum am vazut si pe aici si dupa cum mi-au spus si la reprezentanta, in prezent nici ei nu mai schimba distributia la 80.000. A fost o perioada in care se practica metoda asta pt ca Romania era considerata "conditii speciale de trafic". Mi-a spus baiatu' de acolo si termenele la care se schimba acum... daca imi amintesc bine, la 1.6 HDi parca a zis ceva de 210.000 de km, la 2.0 HDi parca la 120.000 de km...nu retin exact pt ca nu am dat importanta. Ideea e ca acum sunt derutat si nu mai stiu ce sa fac, daca sa mai stau sau sa o schimb la 160.000 9a fost schimbata la 78.000).
    Last edited by Foreigner; 03-07-2011 at 04:39 PM.

Banned
    Uite-te la pagina 23,este luata de pe site-ul peugeot.De promotia de 20% beneficiezi numai daca efectuezi manopera in cadrul service-ului peugeot.

bighi89's Avatar
    Pentru piese poti da o fuga pe la unix. strada aia prin spate la 15 noiembrie care da in calea bucuresti. au am facut revizia cu piese de la ei si pretul mi s-a parut ok. Poti schimba cureaua de accesorii la km astia vezi si tu cat de uzata e.
    La fel eram si eu disperat sa schimb distributia urgent tinand cont ca masina are undeva la 160000 dar mai aman o luna 2 sa fac rost de finante, acum concedii etc etc .
    307c black 1.6 hdi 90hp ; 107 red 998cc 68hp

Banned
    @Foreigner, recomand cu tarie un service din Zarnesti. Este vorba de ADCIEL(Sorin Adam). Nu m-a dezamagit niciodata, desi este la aprox 60 km fata de mine, am preferat sa merg acolo de fiecare data.

206 owner dinoradu's Avatar
    Pot confirma si eu ca Adciel e un service bun.
    Pentru o buna colaborare, merita citita si aceasta sectiune.

My 206

adybratulescu's Avatar
    Si eu sunt clientul lor fidel (și ei al firmei unde lucrez), de mai bine de 3 ani, deși mai au și ei cāteodată prostul obicei sa iți recomande sa schimbi mai mult decāt e absolut necesar (dacă schimbi arcurile schimba și flanșele, dacă schimbi saboții spate schimba și cilindri. etc). Oricum de 3 ani fac revizia le ei, și nu am avut probleme, și ce īmi place e ca te lasă sa stai lāngă mașină pe durata operațiilor.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Banned
    deși mai au și ei cāteodatć prostul obicei sa iți recomande sa schimbi mai mult
    ...ei recomanda, tu nu tre' sa ti cont de recomandari Ideea este ca sint OK.

Foreigner's Avatar
    bighi, pe aproape are si a mea, 156.000 de km.Acum am citit si ce mi-a recomandat standardul987, iar acolo sunt cu totul alte perioade pentru schimbarea curelei de distributie, in niciun caz la 80.000 de km. Ramane intrebarea daca ceea ce scrie acolo e valabil si pentru masinile mai vechi.

Legat de Adciel... stiu de multi ani service-ul, de pe vremea cand aveam Oltcit :-D... Se spunea ca Sorin A. era cel mai bun in reparat Oltcit-uri, asa ca am fost de vreo doua ori p-acolo in perioada aia.

service brasov

Puteti sa imi recomandati si mie un service in Brasov? Vreau sa fac si eu o verificare a masinii si nu stiu daca sa ma duc la reprezentanta, tinand cont de toate comentariile negative.
    Last edited by dinoradu; 08-12-2011 at 07:04 PM.
    Peugeot 407 1.6HDI 110CP

206 owner dinoradu's Avatar
    Un service bun despre care s-a mai spus cuvinte de lauda este acesta.
    Pentru o buna colaborare, merita citita si aceasta sectiune.

My 206

ah1n1's Avatar
    Cred ca le voi face si eu o mica vizita pentru ca de cand mi-am schimbat suspensia sta volanul putin intr-o parte si trage si putin stanga.Sper sa iasa treba buna.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks