Results 1 to 11 of 11

Thread: Cum se demonteaza EGR

b_307_hdi's Avatar

Cum se demonteaza EGR

Salut , am observat tot mai des probleme cu EGR-ul pe forum si nu numai . Ne poate ajuta cineva cu o explicatie pas cu pas cum se da acesta jos ? Eu am demontat ce am putut de pe masina (poza), insa nu mi-am dat seama unde poate fi si m-am dat batut. Sper sa fie de folos . O zi buna.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 21052011064.jpg   21052011065.jpg   21052011066.jpg  
    Last edited by Cristi_M.; 08-03-2012 at 09:07 PM.

turbojack's Avatar
    La motorul de 1.6 EGR nu este acolo ci pe partea cutiei de viteze in spatele motorului.
    Se demonteaza baterie,filtru carburant si carcasa filtru aer pentru a avea acces la el.

Tudor's Avatar
    @turbojack, daca tot se discuta despre EGR tu ce recomanzi, inlocuire sau curatare? Cam cat costa piesa si cam la ce numar de km poate deveni problematica?
    Servicii spalare/curatare/intretinere auto in IASI
    CUMPAR JOCURI ORIGINALE PENTRU PLAYSTATION 3
    2008 PEUGEOT 308 CONF PACK 1.6 HDi 16v 90 CP GRISS HURRICANE 2008 PEUGEOT 207 TRENDY 1.4 VTi 16v 95 CP ROUGE ADEN

turbojack's Avatar
    In prima instanta se poate face o curatare.Daca mecanismele sunt bune va mai functiona,daca nu se blocheaza din nou.Cu tester se face un test actuatoare si se verifica EGR demontat.

turbojack's Avatar
    Locatie EGR.
    Last edited by turbojack; 23-05-2011 at 02:43 PM.

RaduFilipescu's Avatar
    Mare Mester, daca nu e cu suparare, spui tu si mie unde-i al meu EGR, la 2,0 litri, dizel? Multan'!

tel. contact: 0740160095.

turbojack's Avatar
    Egr 406,2.0 HDI

b_307_hdi's Avatar
    Am reusit astazi sa merg la service sa demonteze / curete / monteze EGR-ul . Pentru inceput recomand service deoarece este necesara demontarea filtrului combustibil , baterie , carcasa filtru aer , stergatoare si multa tubulatura . Sincer m-am inchinat cand am desfacut egr + teava de legatura si am vazut ce este acolo ... se simte schimbarea pentru ca trage mai bine si parca e mersul ei mai "rotund" .

Vizitator
    Ieri am trecut prin operatiunea de curatare EGR, masina nu mai tragea, ceva mai mult fum si simtitor consum crescut. Operatia am facut-o in fata blocului, singur, deci oricine o poate face. Am desfacut stergatoarele, am scos grilajul, am scos toata tubulatura dinspre baterie, filtru de motorina si suportul lui, apoi am scos toata carcasa de la filtrul de aer. Dupa ce am ajuns la el a fost ceva mai complicat de dat jos, unul din suruburi (are 2) e bagat cumva sub niste furtune iar capul lui e conectat la o teava care intra in admisie printr-un colier mai ciudat, la care am folosit un cleste normal de cuie. Dupa desfacerea lui, a inceput curatarea, in el fiind numai funingina plus depuneri multe. Mentionez ca e alta masina dupa aceasta operatie, trage f.f.f. bine, fum mai putin, e intinerita parca.
    Last edited by Cristi_M.; 09-08-2013 at 11:16 AM. Reason: Redactarea!

Vizitator bogdanbercu84's Avatar
    Si eu am facut aceasta operatiune la pugul meu 1.6hdi proaspat achizitionat.Singur am facut aceasta operatiune in fata blocului si mi-a luat aprox 5 ore.Asa cum zicea si costy_gby este destul de complicat de desfacut egr-ul deoarece are surubul din dreapta bagat intre 2 furtune care vin de la termostat si nu prea ai deloc pozitie.La fel am patit si cu teava de la egr care este prinsa intr-un surub in spatele motorului si este greu de scos din cauza ca nu este dreapta...Surprinzator egr-ul nu era murdar aproape deloc dar in schimb capatul tevii care intra in admisie era infundat aproape de jumatate.Pun si cateva poze cu pozitia EGR.
    Attachment 87427Attachment 87425Click image for larger version. 

Name:	20141101_134011.jpg 
Views:	144 
Size:	49.8 KB 
ID:	87428

Vizitator
    1.6 hdi, Peugeot 407
    Clipul e in spaniola
    https://www.youtube.com/watch?v=n5zZRCbfCXM

Bookmarks