Results 1 to 6 of 6

Thread: Grota si Manastirea de la Sinca-Veche, jud.Brasov

Banned

Grota si Manastirea de la Sinca-Veche, jud.Brasov

Manastirea rupestra Sinca Veche este un vechi lacas de cult ce se afla la Sinca Veche, in cotul format de Muntii Fagaras si Perisani, la 45 de kilometri de Brasov si la 22 de kilometri de Fagaras. Locasul de cult se gaseste langa comuna Sinca Veche, sub dealul Plesu. Localitatea in sine se afla in centrul tarii la 30 de kilometri nord de Zarnesti, intre Cocoasa Persanilor la nord si podul peste paraul Bungetu la vest.
    Acestui lacas i s-a dus vestea de "Templul Ursitelor", "Manastirea Sapata in Piatra" sau "Templul de la Sinca Veche", loc de reculegere, de implinire a dorintelor bune, dar si de oaresce fenomene paranormale - dupa parerea unora.
    Locasul de cult din Sinca Veche se banuieste ca are o vechime de aproximativ 7.000 de ani si se presupune ca ar fi apartinut aceleiasi civilizatii care a intemeiat "Templul Alb" din Insula Serpilor.
    Mai sus de acest stravechi locas de cult se afla o manastire ce poarta hramul Sfantului Ierarh Nectarie Taumaturgul. Paraclisul in care se savarsesc slujbele pastreaza cu cinste si o particica din Moastele Sfantului Nectarie.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSCN0682.jpg   DSCN0683.jpg   DSCN0693.jpg   DSCN0695.jpg   DSCN0698.jpg  

DSCN0705.jpg   DSCN0719.jpg   DSCN0712.jpg   DSCN0724.jpg   DSCN0679.jpg  

Last edited by catalin gheorghe; 11-04-2011 at 08:17 PM.

Banned
    Inca un set de fotografii:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSCN0746.jpg   Manastirea.jpg   DSCN0721.jpg   DSCN0720.jpg   DSCN0714.jpg  

DSCN0711.jpg   DSCN0697.jpg   DSCN0686.jpg   DSCN0685.jpg   DSCN0682.jpg  

flesh's Avatar
    Ce schimbare fata de cum arata cand am fost eu ultima data. E drept ca asta se intampla prin 2004-2005. Oricum ma bucur sa vad ca se mai face cate ceva nu doar se distruge

RaduFilipescu's Avatar
    Un loc minunat! Multumim inca o data, Cataline pentru ca ne-ai dus sa vizitam si noi aceste locuri. Asteptam, cu proxima ocazie sa-ti onorezi si celelalte promisiuni.

tel. contact: 0740160095.

Banned
    Acum am vazut postul tau, Radu. Cu siguranta, la urmatoarea revedere, am sa va mai prezint si alte locuri din zona in care m-am nascut si traiesc. Fotografiile le poti descarca direct de aici cu copy-paste.

dinraa's Avatar
    Frumoasa zona, incarcata de istorie cat cuprinde - aproape 7000 de ani. Nu stiu daca vom ajunge vreodata la "Templul Alb" din Insula Serpilor, dar macar stim legatura posibila a stramosilor nostri.
    E pur si muove! EX : Peugeot 309, 307 si 407

Bookmarks