Peugeot Club
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Masini Polonia

Masini Polonia

Preturile mici(chiar foarte mici) ale masinilor din Polonia mi-au atras atentia in ultima vreme ,nu m-am concentrat asupra unei anumite marci ,doar am remarcat ca preturile la nivel general sunt mai mici decat in Germania.As vrea sa va intreb,dat fiind faptul ca nu am absolut deloc experienta nici in materie de sofat si nici in achizitionarea unei masini(deabia am luat carnetul),daca as putea sa apelez la o firma autorizata care sa ia legatura cu proprietarul din Polonia si masina sa-mi fie adusa in tara.
    O alta grija a mea ar fi daca polonezii tin la masini ,sau se comporta asemenea francezilor(in special cei din Paris).
    Si daca cineva dintre voi a apelat la o astfel de firma ,ce comision a platit si daca a fost multumit de starea masinii .

Banned
    Probabil ca exista firme,dar cu pretul taxei de prima inmatriculare si cu cheltuielile aferente,esti sigur ca nu va depasi pretul unei masini din tara?Oricum,daca vrei sa achizitionezi o masina de-acolo va trebui sa te duci personal,parerea mea,sa o insepectezi inainte,sa vezi cum se comporta,cum arata.

Referitor la pret ,am cateva exemple.
    1.BMW 320-1.9 diesel,60.000km,an fb 2003=5.700(sincer mi se pare dubios sa faci doar 60.000 d km din 2003 pana acum.. )
    2.Un alt bmw la fel ca cel de mai sus ,doar ca are 133.000 km =4.100
    Exemplele pot continua si pentru alte marci.Nu pot pune linkuri ,dar daca sunteti interesati puteti cauta voi.
    Cred totusi ca o sa imi fac curaj si o sa merg eu in Polonia,desi va fi cam greu sa ma inteleg cu cei care nu vorbesc engleza sau spaniola.
    Last edited by 205; 11-04-2011 at 02:32 PM. Reason: Fara Quote la postul anterior!

adrian ghiurau's Avatar
    Eu i-am evitat intotdeauna pe polonezi.Nu sunt de incredere nici daca sunt in Germania.Daca sunt asa de mici preturile de ce nu se aduc masini de acolo?De ce se prefera Germania?Chiar tu ai zis ca este dubios conditiile date de ei mai sus.Alea sun manevre 100%.Eu unul nu as avea incredere.Daca cauti,gasesti si pe Germaia masini bune la preturi ok.Trebuie sa stii ce vrei si sa urmaresti anunturile permanent.Si acolo marfa buna trece ca painea calda.Bafta.

Chris_RaMSeY's Avatar
    O mica completare, motorul este 2.0 diesel, nu 1.9. Cat despre kilometri, cu siguranta sunt cat se poate de ireali

Adrian M's Avatar
    Pune niste linkuri inainte sa dau un raspuns ce te va descuraja.

adrian ghiurau's Avatar
    Quote Originally Posted by Robbie10r View Post
    Referitor la pret ,am cateva exemple.
    1.BMW 320-1.9 diesel,60.000km,an fb 2003=5.700(sincer mi se pare dubios sa faci doar 60.000 d km din 2003 pana acum.. )
    2.Un alt bmw la fel ca cel de mai sus ,doar ca are 133.000 km =4.100
    Exemplele pot continua si pentru alte marci.Nu pot pune linkuri ,dar daca sunteti interesati puteti cauta voi.
    Cred totusi ca o sa imi fac curaj si o sa merg eu in Polonia,desi va fi cam greu sa ma inteleg cu cei care nu vorbesc engleza sau spaniola.
    BMW 320 Berlină
    DE - 35066 Frankenberg

ITP 3/2013
    110 kW (150 CP), Negru metalic, Cutie de viteze manuală
    Aer condiționat manual, Trapă decapotabilă, Cuplaj pentru remorcă

PÎ 10/2004 64.000 km 11.500 EUR

Vorbele sunt de prisos.

Quote Originally Posted by Chris_RaMSeY View Post
    O mica completare, motorul este 2.0 diesel, nu 1.9. Cat despre kilometri, cu siguranta sunt cat se poate de ireali
    Greseala mea ,motorul este de 2.0 diesel.
    Pe ce te bazezi cand spui ca numarul km-lor este cat se poate de real?Te intreb pentru ca sunt total in ceata si vreau sa aflu cat mai multe pareri despre polonezi/masinile din Polonia.

adrian ghiurau's Avatar
    Quote Originally Posted by Chris_RaMSeY View Post

Scria IREAL.Nu real.

Quote Originally Posted by adrian M View Post
    Pune niste linkuri inainte sa dau un raspuns ce te va descuraja.
    Nu am pus linkuri ,ca sa nu fac reclama unui anumit site.Dar la o simpla cautare pe ''mobile'' ,bifati tara -Polonia si iti apar modelele pe care le-am mentionat eu.

adrian ghiurau's Avatar
    Si chiar nu ti se par ciudate diferentele de pret?Eu nu as avea incredere in ei.

Quote Originally Posted by adrian 24 View Post
    Scria IREAL.Nu real.
    ) in cazul asta,deja mi-am format o parere. Nu trebuie sa mai ma las tentat de preturile mici..chiar daca e greu sa rezist )

adrian ghiurau's Avatar
    Greu nu greu,si mie mi-a fost greu sa rezist.Patit cu cele cu preturi exagerat de mici.Era un 407 cu navi,dotat full si vb cu cineva pe net prin mail o saptamana,imi trimite o poza dupa un pasaport,si cand dau sa ma uit bine pe poze numarul era sters dar nu in totalitate.Si am observat un numar de Italia,cand vanzatorul preciza ca masina se afla in Anglia.Mi-a dat pana si adresa.Nu mai vorbesc de cei care iti trimit mail ca i-a murit familia si vrea sa scape de aceasta masina urgent.Deci fii bine atent.Numai bine.

Adrian M's Avatar
    Nu exista asa ceva, ieftin si bun, doar exceptii care confirma regula si alea nu stau agatate pe toate gardurile...nici chiar in Polonia.
    Trebuie sa ai mare grija la ce achizitionezi, ca nu te prea vad luand o masina "curata"...

Quote Originally Posted by adrian 24 View Post
    Si chiar nu ti se par ciudate diferentele de pret?Eu nu as avea incredere in ei.
    Ba da.. mi se par foarte ciudate ,de asta am zis sa intreb niste oameni care se pricep si sa nu ma hazardez,chiar daca m-am entuziasmat putin cand am vazut preturile asa mici.

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks