Page 60 of 60 FirstFirst ... 10505657585960
Results 886 to 896 of 896

Thread: My wife's 206

paul_ral's Avatar
    Iti pot recomanda pe cineva in București care a montat plafon panoramic pe 207. La el am vazut operatiunile, eu am exersat un pic taierea punctelor de sudura si demontarea tablelor.
    Mazda 3 Skyactive /Peugeot 206 1.4 HDI/Ford Ecosport

paul_ral's Avatar
    Pe site-ul celor de la Webasto gasesti informatii legate de trapele Hollandia. Cred ca preturile sunt destul de ridicate. O alta solutie ar fi montarea unei trape acționate electric existenta pe unele modele de 206. Ca si pasi ar trebui urmati cei pe care i-am facut eu cu panoramicul. Posibil ca in cazul trapei actionate electric sa nu fi nevoit sa tai tot plafonul ci doar in dreptul trapei si a sinelor de glisare, trebuie sa vezi o masina care are acest accesoriu. Personal mie nu-mi place acest model, de aceea m-am concentrat pe panoramic.

paul_ral's Avatar
    Am gasit un accesoriu din catalogul Peugeot lansat odată cu apariția modelului. Are codul 97121V si este o protectie pentru lămpile de ceață. Sunt fabricate în Australia conform etichetei și cred că sunt destinate acelei piețe dat fiind drumurile de acolo. Sper sa poată fi adaptate la bara mea, in anunt vanzătorul preciza că nu sunt destinate barei model sport.

paul_ral's Avatar
    Accesoriul nu se potriveste la bara mea, doar la bara normala. Ca atare, il vand daca sunt doritori.

paul_ral's Avatar
    De ceva vreme navigatia a incetat sa mai functioneze, RT3 -ul nu mai sesiza prezenta cd-ului. Cum niciun alt cd nu functiona, am mers pe prezumtia ca lentila laserului este murdara, fapt confirmat dupa deschiderea aparatului. Pentru cine este interesat mecanismul este de tipul CDM-M3 4.7/3. Este necesar sa demontati si placa electronica pentru a avea acces la motorul si rotita ce actioneaza deplasarea capului de citire si aducerea acestuia in dreptul unei fante prin care introduceti un betisor pentru urechi. Dupa curățirea lentilei unitatea de cd functioneaza corect.

Lion King manu_cyb's Avatar
    Paul, nu te muti in Bucuresti? Nu de alta, dar esti mai aproape de fata si.... ne putem face impreuna micul atelier :-)
    Eu am dat 206-le, am ramas si cu un panoramic complet, si cu navigatiile alea, plus mai mult de un portbagaj cu diverse piese... daca vrei ti le dau pe cele de alarma OEM, ESP, bare de portbagaj OEM... ;-)
    Ma sustineti aici ?

paul_ral's Avatar
    Salut Manu! Am reusit si am luat un apartament in sectorul 4, ma bucur ca a venit împreună cu locul de parcare în curtea imobilului, dacă as fi avut un garaj ar fi fost excelent. In curând 206-le va ramâne la mine, astept un Ecosport pentru fată. Asa voi avea timp pentru continuarea proiectului cu panoramicul.

paul_ral's Avatar
    Acum mă pot ocupa liniștit de 206

paul_ral's Avatar
    O problemă relativ frecventă la 206 este ruperea învelișului exterior al airbagului pasagerului. Cum și la mine treaba stă la fel am dorit de mult timp să-l înlocuiesc. Am procurat modelul pentru facelift (sunt 2 tipuri de airbaguri, nu se potrivesc, aveți grijă ce cumpărați), am dat pe el 50 lei și am stat alături de tipul de la dezmembrări când l-a scos de donatoare. A fost de bun augur deoarece nici tipul nu mai demontase airbag de 206, s-a chinuit un pic dar am obesvat ce și cum trebuie să fac la mașina mea. La urmă nu a știut cum se desface mufa airbagului, a cam tras de mufă și a deteriorat o piese din plastic de culoare roșie. Am desfăcut-o cu grijă pe a mea și am reparat mufa.

Pentru înlocuirea airbagului e nevoie de decuplat bateria, demontat și scos scaunul pasagerului, demontarea și înlăturarea torpedoului, desfacerea și scoaterea cd-playerului precum și capacul de sub volan.

Poziția de lucru este incomodă, se lucrează pe spate și trebuie să bagi capul sub bord. Doar așa vei observa șuruburile și piulițele ce trebuie demontate. E nevoie de o tubulară de 8 adâncă, de un torx de 25 și o lampă. In total sunt 4 piulițe de 8 și 4 suruburi T25. In imagine sunt T25 de pe partea aerisitorului, celelalte 2 sunt dispuse spre cd-player

Cu ajutorul unei șurubelnițe plate se apasă o clemă de fixare pe partea dreapta și se trage de piesă în sus. Va opune ceva rezistență dar va ieși. Trebuie avut în vedere să nu trageți tare de el, oricum nu va ieși prea mult (vezi imaginea) fiindcă firele sunt prinse în câteva cleme (2 situate deasupra playerului și încă două pe sub axul volanului, în zona consolei. Sub volan se scoate capacul și se va observa mufa de culoare albastră. După scoaterea mufei și decuplarea airbagului, se poate trage usor de cabluri.

Montarea se face în sens invers. La final totul e așa cum trebuie:
    Voi încerca repararea învelișului, trebuie să tai niturile de fixare a airbagului propriu-zis în carcasă și lipirea prin sudură în plastic.

paul_ral's Avatar
    Încercare de recuperare a airbagului. Pentru operațiune am avut nevoie de o bormașină, trusa de sudură în plastic și cleștele de popnituri (că tot întreba cineva pe forum de ce am nevoie de așa ceva în garaj). Cu un burghiu am tăiat cele 10 nituri, 3 pe o parte, 7 pe cealaltă. Materialul este moale, se taie foarte ușor nu apăsați prea tare.

După tăierea niturilor se scoate airbagul din carcasă

Ruptura se produce exact pe linia pe care se deschide airbagul când este acționat. Pentru lipire am folosit trusa adecvată și batoane speciale, adecvate materialului din care este fabricată carcasa, în acest caz PP (polypropilenă). Pentru ramforsare am folosit bucăți mici de plasă metalică specială pentru sudură în plastic.

Rezultatul final după prinderea cu nituri de 5mm

Catalin01's Avatar
    Am avut aceeasi problema cu plasticul de la airbag, l-am lipit foarte fin si nu regret....vad ca era ceva de munca.
    " Eu nu blochez intersectia...."

Page 60 of 60 FirstFirst ... 10505657585960

Bookmarks