Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Antigel - Probleme, intretinere, modificari

giorgio_24's Avatar
    Tot albastru mi-au pus si mie la Peugeot si nu mi sa schimbat nimic cu temperatura,doar ca dupa schimb mi se aprinde cateodata becul de nivel:8
    ''ex 607 2.2 hdi''-''new 607 2.0 hdi''both made by Peugeot

Baby Lion
    Mecanicul meu mi-a spus G12 e cel mai bun si indicat pt diesel cel putin. Totusi, are cineva idee daca este G 12 sau nu antigelul din poza atasata?
    Last edited by Cristi_M.; 05-12-2014 at 09:49 PM. Reason: Poza nu se vede, ai atasat-o gresit! Fara "dak" , aici "k" nu tine loc de "ca"! Te rog frumos!

Cristi_M.'s Avatar
    G12 este un tip de antigel, nu este marca! De obicei, subliniez, de obicei, antigelul roz, organic, este G 12! Dar nu este regula, am vazut si verde si tot G 12 scria ca este norma, tipul sau modelul! Se pune antigel organic fara silicati, nitrati, amine, si alti "...ati" ca cica ala nu se depune pe interiorul conductelor!
    Last edited by Cristi_M.; 05-12-2014 at 10:02 PM.
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

Baby Lion
    Stiu Cristi ca este tipul si nu marca...asta ma si interesa de tip..nu mi pasa de marca sincer...Intreb ca am cautat pe net si apare si tipul G30 tot roz...sa nu am probleme eu stiu...in momentul de fata am doar antigel fara apa distilata...stau cam cu grija...dar asta e...vreodata poate o sa golesc iar instalatia si sa pun o proportie si de apa macar.... E o chestie si aici , multi zic sa pui numai antigel ca n-are nimic, altii ca sa pui si apa , daca nu pui si apa in timp se depune pe instalatie nu stiu ce reziduurii sau ceva de genul de la antigel. Un lucru e sigur - aproape pe toate bidoanele de antigel se specifica faptul - a se dilua cu apa distilata , niciodata ca atare ( 100 % antigel). Banuiesc ca nu se mai mentiona degeaba lucrul asta nu? Sunt de parere ca trebuie pusa o proportie gen 70% antigel si 30% apa, dar daca nu am fost langa ei in service si am luat masina a doua zi...fiecare cum este obisnuit si stie el mai bine procedeaza asta e.... Pe de alta parte nu am vazut pe ambalaj sa se mentioneze nimic de specificatii tehnice pt PSA....este mentionat Ford , Vw , porsche , skoda etc...in fine...

salex's Avatar
    Quote Originally Posted by Myhay View Post
    ...in momentul de fata am doar antigel fara apa distilata...stau cam cu grija...dar asta e...vreodata poate o sa golesc iar instalatia si sa pun o proportie si de apa macar.... E o chestie si aici , multi zic sa pui numai antigel ca n-are nimic, altii ca sa pui si apa , daca nu pui si apa in timp se depune pe instalatie nu stiu ce reziduurii sau ceva de genul de la antigel. Un lucru e sigur - aproape pe toate bidoanele de antigel se specifica faptul - a se dilua cu apa distilata , niciodata ca atare ( 100 % antigel). Banuiesc ca nu se mai mentiona degeaba lucrul asta nu?
    Am scris mai sus de ce se dilueaza cu apa: transfer termic si scaderea punctului de inghet (al antigelului nediluat)
    http://hellafunctional.com/?p=629 sau cu putina fizica: https://www.uwgb.edu/dutchs/Petrology/beutect.htm

Baby Lion
    Da am inteles

Baby Lion skimmere's Avatar
    307 are verde și e
    P14
    Peugeot 307SW 2.0 HDI 90 CP 10.2002 406SV 2.0 HDI 109 CP 05.2000

sorin407's Avatar
    Ieri am cumparat de la reprezentanta Peugeot Timisoara, acest antigel (foto atasate). Este de culoare verde, cu o foarte usoara tenta albastrie si nu are o denumire anume sau un cod de produs, tip G-??.
    Bidonul de 2 l m-a costat 39 de lei, gata preparat, nu concentrat. Tot din acesta mi-au pus si la ultima reparatie (la Eurial Bucuresti), cand am schimbat tot antigelul. Inainte era de culoare roz, dar probabil ca au schimbat furnizorul...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Antigel Peugeot 1.jpg   Antigel Peugeot 2.jpg  
    407 - 1.8 Benzinar + GPL

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks