Page 1 of 56 123451151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 832

Thread: Work in Progress

Sindrom_CHR's Avatar

Work in Progress

S-a facut o luna de cand il am si tot n-am apucat sa-i fac niste poze curat, asa ca daca vremea asta nu permite il prezint pe murdarica.

Povestea lui e simpla, eu cautam de zor un focus decent si am gasit din intamplare 206. Cum nu vroiam de nici o culoare diesel am zis sa caut in continuare focus. Zis si facut, pana intr-o zi cand intru pe forum, si vad un 206, 2.0hdi al unui coleg de forum din craiova. Dau telefon, stabilesc intalnirea, 3 zile am citit si rascitit sectiunea de 206. Toate bune si frumoase, exceptand partea cu trezitu cu doar 25 de minute inainte de ora de plecare a trenului, ajung acolo, verific una alta, masina tragea corespunzator, dau banii, bag motorina si plec. Mici neplaceri pe drum din cauza antenei de la statie(n-o insurubasem bine), m-am pierdut prin slatina (deh am zis eu ca stiu un drum mai scurt) intr-un final ajung la a1 cu un consum de 5.5-5.7 nu mai stiu exact. De aici a inceput nebunia, cate un pic pana la 190 unde m-am potolit.

Apoi a inceput mica problema cu puntea spate ce s-a finalizat cu o mare gaura in buzunarul meu. Momentan nu mai troncane nimic, am rezolvat si cu subwoofer-ul, doar ca o inceput sa suiere putin mai mult turbina. Masina trage la fel, doar zgomotul e mai puternic. Vedem la anu despre ce e vorba.

Ca planuri de viitor sunt destul de putine: - in primul rand verificata directia mai serios si schimbat ce e de schimbat
    - schimbat subwoofer
    - folie pe toate geamurile
    - schimbat faruri/stop-uri cu unele + xenon
    - jante pe 15" (sau 16, depinde daca la vara imi plac cum stau cele de pe 308)

Si de viitor indepartat daca nu vand masina si totul merge bine: suspensie reglabila+chiptuning+una alta.

Acum cateva date despre masina.
    2.0 Hdi ( 1998 cmc ) 90 cp An 2002 Euro 3
    * Abs
    * Servo
    * Geamuri electrice fata
    * Oglinzi heliomate electrice
    * Jante aliaj
    * Inchidere centralizata
    * 4 airbaguri
    * Computer bord(caruia i-am stricat butonul)
    * Radio cas + magazie 6 cd +comenzi volan
    * Subwoofer
    * Proiectoare
    * Climatronic

Impresii: in 4000km s-a miscat bine, ma impac destul de greu cu ea pe viraje(chiar daca sta pe sosea am impresia ca fuge spatele), am schimbat ceva bec-uri pe la stop-urile spate si s-a mai ars un bec de la proiectorul stanga(la primavara in schimb sau daca ajung pe undeva s-o ridice), in viitor, urmeaza bloc-ul de lumini ca a inceput sa faca figuri, in afara de suieratul asta de a aparut azi, in principiu probleme specifice, revizia imediat dupa revelion si in rest sper sa ma duca mii de km fara sa dea gauri in buzunar.

Poze cu ea mai curata nu am, ca deh nu permite vremea. Pozele sunt de la zapada trecuta, dar acum arata la fel.

Gata, am pus si pozele, a trebuit sa fac ceva curatenie.
    Last edited by Sindrom_CHR; 27-12-2010 at 01:37 PM.
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Banned
    Pozele sunt de la zapada trecuta, dar acum arata la fel.
    Care poze?:shock:

LE: Gata, le-am vazut.
    E frumoasa "Murdarica Boierica". S'o satapinesti sanatos.
    Last edited by catalin gheorghe; 27-12-2010 at 01:52 PM.

Andraey's Avatar
    Masina este ok ... acum 2 saptamani am avut oportunitatea sa conduc un model similar 2.0hdi 90CP din 2003 si ce pot spune, mi-a placut cum se misca - demaraj - franare - viraje - suspensie. Nu stiu de ce ai tu impresia ca iti fuge spatele ca totusi e o masina micuta ce sta bine pe sosea si trage bine in viraje, asta fiind cel putin parerea mea! Problema cu puntea e veche si arhicunoscuta la 206, odata si odata pica ... si pica greu si la buzunar
    In concluzie, iti urez sa ramai atasat de ea si sa numai ai probleme cu ea, multi km "sanatosi"

P.S : Astept niste poze la interior + subwoofer (specificatii). Multa bafta!

Banned
    E frumoasa "Murdarica Boierica". S'o satapinesti sanatos.

Chris_RaMSeY's Avatar
    La 190 km/h te-ai potolit tu sau ea?)

Adrian M's Avatar
    La vreme mai tragea )

militistu's Avatar
    I ar trebui o baie dar cu frigul asta te credFrumos sa o stapanesti sanatos.Ala e consumul instant sau ce??:shock5:
    PEUGEOT 307 1.6 HDI,NO​ FAP;OPEL ASTRA G 1.6i & OPEL ASTRA H CARAVAN 1.9 CDTI

Cred ca ai fost offroad de arata asa ) nici a mea care am spalat-o si pe urma am mers pe sosele pline de mazga + balti nu arata asa )
    ps: "balti" care-mi ajungeau pana la usa, caci deh, in Rahova au uitat sa mai asfalteze si unele drumuri

Sindrom_CHR's Avatar
    Pai 190 poate, acolo s-a oprit acum si dupa aia nu mi-a mai trebuit.
    Ala cu 30L/100km e consum-u pe 5km.
    Si de spalat m-am saturat, doua seri consecutive am spalat-o si dimineata dupa primii 20km era la loc, acum pana nu se usuca mai trec pe la spalatorie sa mai dea cu apa pe la roti si praguri

Sindrom_CHR's Avatar
    Gata am reusit s-o spal. Abia astept sa vina caldura sa pot pune la punct mici aspecte ce ma deranjeaza.

Andraey: Masina intradevar sta bine pe sosea si pe viraje, dar da impresia ca ar fugi de spate, nu si fuge. Muzica n-am decat ce era pe ea cand am luat-o, subwoofer-ul urmand sa-l schimb pentru ca pe cat e de mare pa atat este de ineficient.

Chris_307: Masina s-a jegarit in halul ala cand am fost la oltenita in ziua cu prima ninsoare mai serioasa din an. Era asa mizerie pe sosea incat doar in fata mai puteam vedea, in rest toate geamurile erau pline de mazga.

militistu's Avatar
    E asa mai merge domle',tu ti ai ales la numar USD sau a fost aleatoriu?

Express's Avatar
    El nu'i din DJ, cred ca a ramas nr de la vechiu proprietar?

militistu's Avatar
    Uupsai dreptate,acum mi am dat seama.

Sindrom_CHR's Avatar
    Sincer mi-a fost lene si mi-a stat bine cu banii de inmatriculare acum de sarbatori. Si sa vad cum ies mai bine, daca o inmatriculez pe IF sau B d.p.d.v al impozitului.

Bongo's Avatar
    subwoofer-ul urmand sa-l schimb pentru ca pe cat e de mare pa atat este de ineficient

Ineficien? adica nu se aude? si vrei mai mare? sau consideri sw in masina ineficient si nu iti trebuie?

Page 1 of 56 123451151 ... LastLast

Bookmarks