Peugeot Club
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 16 to 30 of 89

Thread: Pompa de servo-directie. Probleme.Rezolvari.

stelypro
    Guest
    pfua. nu ai putut avea problema asta acuma 5 luni de zile, poate ramaneam cu aia 900 ron in buzunar care i-am dat pe pompa chiar daca faceam o plimbare pana in tg-jiu

mielu''s Avatar
    Armando baiete. Tu esti sigur ca prietenul tau ti-a reparat un 406 ? Eu cred ca ti-a reparat vreo dacie si nu mai stii tu sigur. Cum poti sa spui ca la acolo se potriveste rulment de dacie. Moshule deci pan' aici. Nu ne jigni masinile noastre da ? Adica ce noi avem dacii ? Nu stiu ce ai facut tu acolo dar mie mi se pare o carpeala pe termen scurt iar tovarasului tau spunei ca-i mai fac eu rost de vreo 3 dacii sa le schimbe rulmentu ala. Mai face si el de-o ciunga sau de-o chifla-n burta. ) ) ) )

P.S. : Lasa-neeeeeeeeeeeeee Lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeeee

armand's Avatar
    Mielule, chiar daca e Pastele te gratiez totusi. Vorbesc foarte serios cand spun ca rulmentul de la fulia pompei de servo este identic la cota cu cel de Dacie, de la alternator. Nu inteleg de ce ma contrazici daca nu sti. Rulmentul este de fabricatie romaneasca dar poti gasi si unul de provenienta straina. Eu m-am grabit si am ales varianta de compromis, cat va dura va voi tine la curent. In privinta prietenului meu, te rog sa te abti la aprecieri superficiale, nu este de meserie mecanic si o face numai din placere dar o face si foarte bine. (Varianta "profesionala" costa: simering presiune=1.600.000 si rulment cu cota precizata 150.000 sau pompa cu totul 12.000.0000+manopera.)

P.S. Numele ARMAND are rezonanta istorica si nicidecum de telenovele, nu ma mai ciugului cu diminutivele astea.
    Last edited by armand; 07-04-2007 at 07:47 AM.
    407 1.8/ 125 HP:mad:
    406 2.0/ 110 HP:naughty: - de vanzare
    308 1,6e/120 CP;)

mielu''s Avatar
    @admand, hai benee mai istoricule !!! Ciugul si eu p-astia care bat campii. Ce te-ataci acum ) ) ) ) ) ) ) ) ) ) )
    Last edited by mielu'; 01-12-2008 at 09:20 PM.

vs83exe's Avatar

Pompa 206HDI

Cred ca eu sunt cel mai ghinionist...am cumparat masina de noua, am schimbat pompa la 35.000 km, a cazut pur si simplu fara sa curga fara nimic, pur si simplu nu se mai invarteau rotile decat daca trageai de volan cu toata forta. Mi-a fost schimbata pe garantie. Acum am 42.000 si a cazut iar; stateam la semafor si cand dau sa plec a trebuit sa fac dreapta maxim si am observat ca iar nu mai pot invarti rotile:mad: , nu va mai zic ce a fost la gura mea. In fine am ajuns acasa am bagat-o in garaj si poimaine o sa trec pe la reprezentanta iar.
    P.S. Stie cineva daca pompa asta se paote regla? Nu cred ca mi se pare daca afirm ca se invart rotile destul de greu chiar si cu ea.

PROBLEME SERVO DIRECTIE

Am unele mici probleme la servo.cateodata mege volanul lejer cateodata merge sacadat,in unele puncte merge mai greu.Stie cineva care ar fi problema?

verifica nivelul de lichid servodirectie(undeva in stinga)

Eduard's Avatar
    99% este rulmentul de la flansa amortizorului. Este gripat si atunci nu se invarte lejer.

Costa in jur de 70-90 RON bucata.
    Bah, chiar imi place Peugeot-ul asta. Vruummm....vruummm :cool:

si revenit,nu i am facut nimic.uleiul l am verificat, are

revolution's Avatar
    si eu am obesrvat ca la viraj pe loc stang sau dreapta se aude ca un uruiit la pompa de servo.acert uruiit se aude si daca nu virezii rotiile dar mai subtil.sar putea sa fie pe duca pompa sau rulmentul.plz help me

costyiro's Avatar
    depinde ... huruitul poate fi si daca nu ai ulei si pompa daga aer ,poate fi si de la rulment sau e gata pompa (CA NU-S FACUTE PE VIATA)
    CATCH ME IF YOU CAN :naughty:

revolution's Avatar
    si cat costa o pompa servo noua?sau se poate schimba numai rulmentul?

Pytyyk's Avatar
    Am inceput sa fac si eu muschi,abia se mai invarte volanul,cind m-am uitata la nivelul uleiului era sub minim,am completat dar degeaba tot nu si-a revenit,e posibil sa fie aer pe instalatie sau e gata pompa????si cam cit ar fi o pompa second?sau se poate repara pompa?oricum in afara localitatii e ok parca ar fi servodirectie asistata:flex:

Pytyyk's Avatar
    Si-a revenit directia,dupa ce am lasat masina sa faca nani vre-o 7 ore,oricum e ciudat,cred ca am avut aer pe instalatie si asta a fost cauza,daca o apuca iara atunci o sa schimb pompa

armand's Avatar
    O pompa de servo a fost anul trecut vreo 16 mil. Vestea buna e ca se poate schimba rulmentul, care este singurul raspunzator pentru zgomote suspecte dar in stil "romaneste". Adica, demontaj/montaj pe ghicite, fara sa sti ce se poate intampla. Eu am facut cu succes aceasta operatie anul asta si totul e inca OK.
    407 1.8/ 125 HP:mad:
    406 2.0/ 110 HP:naughty: - de vanzare
    308 1,6e/120 CP;)

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks