Results 1 to 12 of 12

Thread: 4007 - Roata de rezerva

4007 - Roata de rezerva

Sincer nu am incercat sa aflu adevarul dar imi tot da de gandit un lucru povestit de o cunostiinta posesoare de leut 4007..
    S-a intamplat sa faca pana la roata dreapta spate pe un drum deosebit de prost din Romanica noastra, nimic special pana aici, respectiva persoana scoate cricul, cheia de roti, da jos roata cu "buba", pune micuta rezerva in locul celei epuizate....apoi surpriza: mai pune roata normala cu pana in locasul celei de rezerva daca mai poti... NUU, nu mai poti pentru ca asta e o roata normala mare pe 18", iar spatiul de sub masina nu e suficient pentru a avea loc, bine ca omul a pus roata in portbagaj peste bagaje si restul lucrurilor nu mai conteaza, bine ca nu a lasat-o pe drum..

Intreb si eu acum: E oare adevarata povestea asta ? si e oare normal sa se intample asa ceva ?

Moderator ValiG's Avatar
    Raspunsul este...DA!
    Multe autoturisme au roata de rezerva mai mica decat dimensiunea normala, asta din considerente legate de spatiu sau mai stiu eu ce.Sunt facute doar pentru a ajunge la cea mai apropiata vulcanizare, majoritatea avand limitata viteza de rulare in jurul a 80 km/h.
    Citeste aici.Foarte interesant!

Curatare tapiterii auto la domiciliu, detalii aici.

Rzvy33's Avatar
    Da !
    La 4007 este sub masina,iar compartimentul este foarte mic...Te chinui ceva pana sa o scoti !
    Peugeot 4007 Balloon White :x

godaro's Avatar
    pai inteleg ca intrebarea in cauza nu se refera la dimensiunea redusa a rotii de rezerva ci la faptul ca in caz de buba mare nu poti pune roata normala in locasul rotii mici! cu alte cuvinte in caz de pana arunci roata schimbata peste bagaje !!!

cand am timp am sa verific si eu informata asta pe outlanderul meu si va tin la curent

Ar fi bine de retinut acest amanunt daca se dovedeste a fi adevarat..asteptam parerile posesorilor de 4007 si nu numai..

Rzvy33's Avatar
    in locul respectiv nu incape roata "normala"...este creat special pt roata de rezerva,care este mai mica...merge max 80 km/h daca nu ma insel
    Peugeot 4007 Balloon White :x

La Rosa's Avatar
    Da este adevarat nu incape am veruficat personal!!!!!!!

godaro's Avatar
    pai si ce ne facem in caz de pana !!?? bagam roata sparta in portbagaj peste haine, sau ne cumparam kit de reparatii ?

La Rosa's Avatar
    Demander le francais!!1

Baby Lion
    Am făcut pană şi roata normală, cea pe 18", a īncăput īn lăcaşul de sub maşina. Peugeot-ul 4007 pe care īl deţin este din anul 2012 şi are roata de rezervă mică (viteză maximă 80 km/h).
    I work for money.. For loyalty, hire a dog !

Vizitator

?

Din cate stiu nu poate fi mai mica in diametru, poate mai subtire...

Baby Lion
    păi asta am scris şi eu. Roată de rezervă īngustă, plină, care permite să rulezi cu maxim 80 km/h. Roata normală a īncăput fără probleme īn lăcăşul de sub maşină, nu este nevoie să o pui īn portbagaj peste haine/bagaje sau să achiziţionezi kit de pană. :d
    I work for money.. For loyalty, hire a dog !

Tags for this Thread

Bookmarks