Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Chiptuning OBD 1.6HDi 110CP - merita?

Chiptuning OBD 1.6HDi 110CP - merita?

Salut am un peugeot 307 starline 1.6 110cp.
    vreau sa-i fac o rescriere a flashului la obd.si mi-e frica sa nu se prinda aia de la eurial .masina are 1000 de kilometri.
    Ce ma sfatuiti.
    Va multumesc.

De ce vrei sa faci o asemenea rescriere? Care e scopul? Ce castigi?
    Cum ai de gand sa faci o astfel de rescriere?

Quote Originally Posted by Arise
    De ce vrei sa faci o asemenea rescriere? Care e scopul? Ce castigi?
    Cum ai de gand sa faci o astfel de rescriere?

Am vazut pe forum cum se vorbeste de chiptuningul asta ca merge mai bine ca mareste puterea si m-am gandit sa o fac si eu. Nu am un motiv anume .Sunt multumit de masina dar e alceva sa sa sti ca ai cativa cai in plus.

Vlad01's Avatar
    eu nu mai inteleg nimic. Rescrierea o faci tu sau o faci la obd tunning....daca o faci tu cum ai de gand sa faci acest lucru :naughty:

Nu a zis ca o face el.

nu o fac eu

vezi ca e o sectiune separata de chiptuning. citeste ce se scrie pe acolo si vei afla raspunsurile la intrebarile tale si chiar mai multe la care nu te-ai gindit.
    PeJos

mjustin's Avatar
    asta cand va fi disponibil si pt.benzinare, va avea grija Doc sa ne anunte detaliile
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    "Am invatat ca, doi oameni pot privi acelasi lucru...si pot vedea ceva total diferit." Octavian Paler

Doc's Avatar
    Astazi la intalnirea din Bacau am sa va dau o veste buna in legatura cu remaparea pentru benzinare.
    Chiptuning Peugeot si Citroen| Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

andrei80's Avatar
    Ai mai facut tuningul? Cum s-au modificat performantele?

Doc's Avatar
    Nu stiu daca el a venit sau nu sa faca modificarea dar altii membri au facut, impresiile le gasesti in topicul dedicat.
    Chiptuning Peugeot si Citroen| Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

masaro_20's Avatar
    eu cred ca merita

andrei80's Avatar
    Am facut si eu remaparea la 1.6hdi110 ~136cp. Diferenta e clara, dar din pacate exista o problemuta:
    Motorul trage grav pana pe la 3000rpm, apoi se odihneste un pic si continua sa traga din nou pana pe la 5000rpm. In momentul cand nu vrea sa traga, scade si consumul instant de pe la 15-16l pe la vreo 13l dintr-o data. Am inteles de la cineva care lucreaza la un Servunion ca ar putea fi o problema de infundat o valva-ceva in zona turbinei, ceva legat de geometria variabila, turbina lucrand un pic altfel acum dupa remapare. Precizez ca imi apare din cand in cand Antipollution fault in ultima vreme, mai ales cand o calc mai tare, din care cauza intentionez sa-i bag niste lichid FAP cat de curand.
    Daca are cineva idee despre aceasta problema, pliz help, e pacat de cum trage motorul in rest.
    Din nou ontopic, cu tot cu problema asta, masina accelereaza pana la 100 ceva mai repede decat inainte, cam in 10,3s.

Precizez ca nu am facut chiptuningul la OBD/Dimsport, dar au ajutat intr-o problema(multumiri)

LE am rezolvat, aparent, problema. S-a facut un reglaj la o piesa cu vacuum care regleaza geometria variabila(2 ture de piulita, f. simplu). Momentan pare ok, nu mai am problema cu datul in nas la 3000rpm
    Last edited by andrei80; 10-12-2007 at 03:13 PM.

andrei80's Avatar
    Dupa o discutie cu Doc, am inteles ca nu au avut chiar nimic de-a face cu modificarea masinii mele, nici chiar un mic ajutor dat firmei la care am apelat(asa cum aveam eu impresia).
    Modificarea merita, dar recomand o firma mai priceputa la Pejo-uri, cum e OBD/Dimsport

Reglajul ala a geometria variabila a turbinei tre sa-l fac si eu. MEreu mi se aprinde depolution si masina nu mai trage de nici o culoare.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks