Peugeot Club
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Pot sa-mi schimb cutia manuala cu una automata ?

n_costique's Avatar

Pot sa-mi schimb cutia manuala cu una automata ?

Intrebare intrebatoare:
    ce-i scris in titlu e posibil oare?

Satul sa mestec mamaliga pe strazile rahatite ale nenorocitului meu oras (nenorocit de aia de-au pus mana pe el si-l mutileaza in stil prostesc) ma gandesc intens ca o masina cu transmisie automata m-ar mai calma...Doar ca preturile de vanzare la masinile noastre nu-s suficient de bune sa ma excite dorinta de a-mi vinde 307-le (care in continuare este una din cele mai frumoase masini de serie) si-atunci gandul de a face o schimbare doar de cutie pare sa fie normal (nu-s sigur). Asa ca , pentru cunoscatori, se poate? Sunt diferente semnificative intre grupul de propulsie cu cutie manuala si cel cu cutie automata? Se potrivesc la suruburi? E simplu sau complicat (cred ca si ceva senzori isi baga nasul pe acolo...) ?
    Dar nu sunt numai pentru cunoscatori, recunosc ca m-as bucura sa raspunde oricine ar avea ceva de spus legat de subiect...
    Pentru cei care vor sa convinga pe altii de bunaciunea unui anumit mod de functionare al cutiei, avem topic separat...
    PS: Apropo, am ceva idee despre mecanica si functionarea cutiilor mecanice si automate. Chiar si robotizate. Eu vreau sa stiu daca se pot schimba efectiv intre ele, nu cum functioneaza...

Grofu's Avatar
    Ca si pret in mod clar nu o sa merite.Schimbi calculatorul cutiei,planetare,senzori si destule alte lucruri.Cel mai bine o vinzi si iei alta.

Adrian M's Avatar
    Tehnic, cred ca e posibil sa schimbi cutia, practic nu am auzit de asa ceva si cu siguranta nu o vei schimba.

mavida's Avatar
    Nu cred ca, pe langa partea "hardware" sa-i spunem (daca e sa poti sa o adaptezi), vei reusi sa rezolvi si partea "software". Ai nevoie de calculator pentru cutia de viteze, resoftare/reprogramare BSI si calculator motor. Costurile cu certitudine nu vor justifica o astfel de schimbare, ar fi mult prea mari si lipsite de logica.
    Let the dream come true :wallbash:

turbojack's Avatar
    Stiu ce bataie de cap este la conversie de automata la manuala,asa ca doar imi pot inchipui in primul rand complexitatea modificarilor software pentru manuala-automata.
    Pe plan general,nerentabila si cu o fiabilitate indoielnica.
    Inlocuirea masinii este cea mai buna solutie.

n_costique's Avatar
    ...Mi se face rau...da' poate o sansa , stiu eu, o automata rasturnata de la dezmembarari? manopera "rupe"?
    Nu cred ca o schimb...Pretul de vanzare nu merita si atunci v-a trebui sa ma resemnez. Daca as fi avut timp si bani, as fi facut-o , numai de al dracului ...!

Grofu's Avatar
    Merita pretul de vanzare pentru ca si masina pe care urmeaza sa o cumperi o sa aibe acelasi pret.Cand dai masina la schimb preturile sunt irelevante,conteaza doar diferenta de pret intre cele 2 masini.

n_costique's Avatar
    Problema e ca la schimb nu am gasit nici un Peugeot . Nici macar o masina care sa ma incante. Numai BMW si Mercedes...Nu ca astea ar fi rele dar nu cred ca eu as fi om de BMW sau Mercedes...Si intretinerea lor costa mai mult decat vreu eu...Plus piticul meu de pe creier legat de "alegerea" manelarului roman. Fara suparare...
    Golf 3 automata cu motor de 1.8, 2000euro cum pare?

Ca ani e ... de-o varsta apropiata cu tine sau cu mine, e o loterie in cel mai pur sens al cuvantului. Daca functioneaza ... bine, daca nu, atunci e rau tare. Da-i batraioarea rau.

Tudor's Avatar
    Lasa prostiile. Golf 3, auzi la el ) Ori cauti un 307 automat si banii pe care i-ai fi bagat in modificare ii dai diferenta pe langa masina ta, ori renunti la idee.
    Servicii spalare/curatare/intretinere auto in IASI
    CUMPAR JOCURI ORIGINALE PENTRU PLAYSTATION 3
    2008 PEUGEOT 308 CONF PACK 1.6 HDi 16v 90 CP GRISS HURRICANE 2008 PEUGEOT 207 TRENDY 1.4 VTi 16v 95 CP ROUGE ADEN

Mai bine iti iei un diesel si sigur nu mai vrei cutie de viteza automata!
    Iesi si mai ieftin pana la urma...

Grofu's Avatar
    De ce sa nu mai ai nevoie de cutie automata la diesel?

Schimbi mult mai rar treptele.

Grofu's Avatar
    Acum depinde.In oras iti e suficienta o benzinara potenta.Ai doar viteza intai si a doua pana la 100 km/h.
    Sa nu mai deviem atat,ideea e ca nu se merita sa faci schimbul nici in ceea ce priveste banii ,nici in ceea ce priveste fiabilitatea si complicatiile ulterioare.Cea mai buna varianta e sa cauti alta masina ce are cutie de viteze automata.

"In oras iti e suficienta o benzinara potenta."
    Iar uiti ca vorbim in special de Peugeot pe acest forum...

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks