Peugeot Club
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Bucsi punte spate

cla11mai's Avatar

Bucsi punte spate

Am facut o diagnoza la eurial si imi spunea ca sunt defecte bucsele punte spate .
    Am comandat printre altele si bucsele punte spate de la Adioperator.
    Sun la Autofix azi sa-i intreb preturile si pt o programare, ii explic ca trebuie schimbate bucsele el ma intreaba sunteti sigur ca sunt bucsele ca trebuie sa mai facem un test si noi care e 50 de lei ca in final sa imi zica ca ei nu prea se baga ca sunt greu de schimbat ca e punte cu rulmenti ca nu stiu ce,

Intrebarea mea, e chiar atat de greu de schimbat bucsele punte spate? a schimbat cineva de curand?

e vorba de un 307 din 2002

Multumesc anticipat

kokobau's Avatar
    Vezi ca a mai postat cineva pe furum despre schimbatul bucselor pe spate si zice ca pe busce a dat cam 200 ron iar pe manopera cam 600 la Eurial daca imi aduc aminte bine; trebuie data puntea spate jos ptr aceasta operatiune.daca gasesc postul ala te anunt.
    307 SW/2.0 HDI/110CP/FAP

cla11mai's Avatar
    eu pe bucse am dat mai putin si sper sa dau la fel si pe manopera ce japca la eurial

Bongo's Avatar
    Si eu cand am cumparat pentru fata mia zis ca nu se vand separat ca se vand cu tot cu nustiu ce si costa mult nu mai tin minte cat mia zis imi dadea si articulatia pe care sunt bucsile si ziceau ca se schimba greu sa trebuie o chestie speciala si pana la urma am luat numai bucsele si mi lea schimbat un mecanic prieten cu mine. E vorba de cele pe pe fata.

cla11mai's Avatar
    la 307 ? din ce an? si la ce mecanic ca poate nici astia de la autofix nu vor si apelez si eu la mecanicul tau

R3play's Avatar
    Si mie ca si lui bongo cei de la eurial mi-au zis ca trebuie schimbate bucsele de pe fata la bascula si pe stanga si pe dreapta,dar ei nu se baga sa schimbe doar bucsele si ca trebuie sa cumpar cu tot cu bascula,si numai o bascula cu bucsi era 450 ron!!!Si mie imi trebuiau amandoua,asa ca am cumparat doar bucsele pt amandoua bascule care m-au dus 110 ron si manopera vreo 50 ron la un mecanic pe la care mai fusesem eu ,din ploiesti din pacate pt tine!

Bongo's Avatar
    Masina e din 2002 307(masina din semnatura) Mecanicul e la mine la tara si stiu ca lucreaza la un service din bucuresti. In principiu orice mecanic priceput si fara fite de service auto de "ultima generatie" te poate ajuta. O sa incerc sa dau de el ca pe vremea asta nu merg la tara si poate te pun in legatura cu el.

Si eu am problema la spate scartaie troncane.

cla11mai's Avatar
    merci, va tin la curent cu ce imi zic vineri cei de la autofix

wrc's Avatar
    salut.
    am o oferta de la Eurial Cluj cu preturile pentru schimbarea bucsilor. Reproduc exact de pe oferta:

P00005131A4 S5 ARTICULATIONS 2.000 76.99 153.98
    MAN D/M PUUNTE SPATE 3.500 90.00 315.00
    MAN INL BUCSI PUNTE 0.6 90.00 54.00

522,98

Pretul nu contine TVA
    cu verde este pret/unitatea de masura
    deci, bucsile costa 153,98 ron, manopera pentru demontare/montare punte 315 ron, inlocuirea bucsilor 54 ron. Este nevoie de 3,5 ore pentru punte si 0,6 ore inlocuirea bucsilor.
    MODEL: 307 HDI RC unicat

cla11mai's Avatar
    Am fost azi la Autofix am schimbat placute frana fata spate bascula fuzeta iar pt bucse spate m-am programat pt luni ca cica dureaza mai mult costul manoperei a zis ca e in jur de 2 mil

R3play: apropobucse bascula eu la fel am comandat bascula cu totul ca aia de la service ziceau ca nu prea se schimba bucsele la bascula ca se strica repede ca cele care le are bascula sunt niste bucse cu pivot parca. Oare asa e? puteam sa scap mai ieftin doar cumparand bucsele de la bascula?

booz128's Avatar
    Daca nu sunt indiscret .......imi faci si mie o poza la acele bucse. Ideea e ca si io le as avea crapate cel putin cei de la eurial asa au zis...........iar eu zgomote ciudate la masina nu prea am auzit in partea din spate.
    Multumesc anticipat.

cla11mai's Avatar
    o saa fac poza dupa ce le scot de acolo ca abia se vad cand sunt pe masina si la bascula chia dupa ce a scos bascula trebuiea sa tragi de bucsa tare sa vezi ca e crapata, iar in legatura cu eurial pe fisa mia scris ca placute frana sunt uzate si recomanda sa nu mai merg cu masina iar cand leam scos mai aveau "carne" iar scutul motor zicea cai spart nu e asa .

alex_oke's Avatar
    Am si eu o intrebare.... cum se manifesta un defect al bucsilor spate???
    Peugeot 307, an 2002, 2.0 HDi

R3play's Avatar
    R3play: apropo bucse bascula eu la fel am comandat bascula cu totul ca aia de la service ziceau ca nu prea se schimba bucsele la bascula ca se strica repede ca cele care le are bascula sunt niste bucse cu pivot parca. Oare asa e? puteam sa scap mai ieftin doar cumparand bucsele de la bascula?
    Eu sincer nu cred asa ceva,nici macar cei de la Eurial Ploiesti atunci cand le-am spus ca nu vreau sa-mi schimbe basculele ,ca imi schimb eu doar bucsele nu mi-au zis asa ceva!Eu am vazut bucsele cand le-am cumparat si nu aveau nici un pivot,erau doar niste bucse destul de mari,atat. Si gandeste-te ca am facut o economie cam de 740 ron si de cand le-am schimbat adica vreo 6-7 luni nu am mai avut nici o problema!

R3play's Avatar
    Am si eu o intrebare.... cum se manifesta un defect al bucsilor spate???
    Din cate stiu defectul lor se manifesta prin troncanit si probabil o instabilitate la viteze mari,s-ar putea si la curbe cu viteza mai mare!

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks