Page 43 of 43 FirstFirst ... 333940414243
Results 631 to 643 of 643

Thread: DACIA (Logan, MCV, Pick-up, Sandero, Duster)

lowprofile's Avatar
    Quote Originally Posted by Basti77 View Post
    A trecut si asta la 4 stele ? Vechiul model de lauda cu 3
    Cred ca alea 3 erau stele de hotel pentru ca in practica la orice accident de peste 50km/h Loganul devine o masinarie a mortii.
    @Piticudvn Credeam ca te-ai prins, evident ca DEZASTRU de design.
    Peugeot 308 T9 / Peugeot 206 Starline

Gold Lion Basti77's Avatar
    Astia nu au mai avut vopsea pentru senzori
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.jpg  

drbebeko's Avatar
    Arata mult mai bine decat Logan 1, sper sa aibe si acelasi succes la vanzari. Pana acum e bine
    Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
    Peugeot 207 SportPack by Dimsport
    Democratia a murit. Traiasca totalitarismul.

adybratulescu's Avatar
    Mie de la Dacia īmi place mult Lodgy. Mi se pare mai mare și aproape la fel de frumos/urat ca 3008-ul de la Peugeot, dar la jumătate de preț. Daca as avea bani, de la Peugeot as lua 508 SW sau 508 RXH, care cred ca sunt cele mai reușite modele de Peugeot īn momentul de fata, dar care costa și de 3-4 ori mai mult decāt un Lodgy.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Intu's Avatar
    Eu nu stiu cum puteti compora Dacia cu Peugeot-ul.Numai cand vad finisajele imi taie peisaju'.Sa nu mai zic de calitatea materialelor si calitatea masinii per total gen antifonari si multe altele la care dacia are un mare ZERO.
    Cat dai atata face si punct.Dar decat sa iau o dacie noua mai bine cumpar un pug sh cu putini ani si altul este comfortul si siguranta.
    "Hello honey,i'm home ..."

adybratulescu's Avatar
    Eu am 206, deci nu sunt pretențios. De la 206 la 607 e cale destul de lunga, asa ca te cred ca odată urcat īntr-o Dacie, dezamăgirea va fi imensa. Dar dacă te urci dintr-un 206 īntr-un Lodgy, eu zic ca efectul va fi pozitiv in favoarea Daciei. Aici ma refer din punct de vedere al finisajelor și al calității materialelor din interior, la capitolul fiabilitate și performante Peugeot e departe. Toata lumea știe ce porcarii de plastice au pus ăștia de la Peugeot pe 206, 207, 307, chiar și 308. In al meu 206 dacă merg cu muzica oprita pe drumuri denivelate īmi lasă impresia ca m-au invadat greierii și tot felul de insecte, și caroseria trosnește de parca sta sa se rupa. Pe de alta parte eu sunt o persoana ce cu greu depășește 100 km/h, singura problema rămānānd atunci cānd intra altul īn mine, la capitolul siguranță. Daca ar fi la prețuri apropiate, nebun sa fii sa alegi o Dacie in locui Peugeotului. Dar cum un 3008 costa intre 20.000 si 28.000 de euro, pe cānd Un Lodgy are un preț cuprins intre 9.500 și 14.700 de Euro, e clar ca trebuie sa existe și o diferență din punct de vedere al calității intre ele. De cele mai multe ori factorul financiar e decisiv īn asemenea situații.
    Last edited by adybratulescu; 23-09-2012 at 11:52 AM.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Cristi_M.'s Avatar
    Salut! Singura problema pe care, eu, personal, o gasesc gamei actuale Dacia este pretul! Chiar daca este mai mic cu 10-20 % in Romania fata de restul Europei, tot este exagerat de mare, daca se face comparatia cu ce se poate cumpara SH cu aceeasi bani (marci franceze - Renault, Peugeot; germane - VW, Audi chiar Mercedes; japoneze - Honda, Nissan, etc.). Nu vreau sa reinvii vechea disputa, de pe vremea faraonilor , dintre masina noua si SH, dar, d.p.d.v. strict economic, eu asa vad lucrurile - masinile produse la Mioveni sunt bune dar "avarii" de francezi impun preturi mari !
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

Intu's Avatar
    Nu ma raportam la 607 cand faceam comparatiile.Dar totusi parerea mea e ca 206-le este lucrat mai calitativ la interior atat ca materiale cat si ca finisaje fata de dacie.Acum asta e parerea mea si fiecare cum ii place,dar am condus toate natiile de Logan si ceva dube,deci nu sunt chiar habarnist venit cu pluta si cazut din 607 cand fac niste comparatii.
    "Hello honey,i'm home ..."

Baby Lion cielo99's Avatar
    Referitor la Dacia, indiferent de model, au ramas cu aceeasi problema din epoca de aur, si anume scadere calitatii odata cu trecerea timpului de la lansarea modelului. Am condus 200.000 km Logan Van 1.5DCI 70CP. din 2007. Masia ok, fara probleme in aceasta perioada.
    In 2011 firma a luat alte 3 Loganuri Van 1.5DCI 90CP. Toti care am trecut de pe cele vechi pe cele noi am fost dezamagiti. Singurul + era motorul care era mai sprinten, in rest se vedea o scadere drastica a calitatii.
    Prima mi-a sarit in ochi cheia cand am luat masina de la reprezentanta, cea veche era Valeo cea noua avea ceva caractere chinezesti. Plasticele in interior parca erau aruncate acolo, capacul de la airbag-ul pasagerului avea un colt departat vreo 7-8mm de bord, antifonarea mult mai slaba ca la cele din 2007 si alte probleme care n-are rost sa le mai expun.
    Asta imi aducea aminte de Dacia 1300 din 71-79 si de Dacia 1300-1310 de dupa 1980 care a avut acelasi parcurs.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Am vazut azi una in Ploiesti, naspa rau de tot, urata cu spume.

Baby Lion
    Probabil din acest motiv a primit premiul topgear de "Chilipirul anului 2012" si citez din clarkson "Dumnezue s-a nascut in Dacia"....o avea clarkson o afinitate pentru romania...:-??

bighi89's Avatar
    Am vazut si eu logan acum 2 zile, parca e mai ok la aspect decat cel vechi, dar sandero arata mai bine decat cel vechi, cel putin spatele.
    M-am invartit anul trecut pe langa una in ploiesti.
    307c black 1.6 hdi 90hp ; 107 red 998cc 68hp

MariusP's Avatar

Page 43 of 43 FirstFirst ... 333940414243

Bookmarks