Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 136 to 149 of 149

Thread: viteza maxima 107

Benzina de 95 parerea mea... si masina invatata la turatie mica.
    Vrei sa prinzi peste 170? Schimba peste 3500 timp de 100 km si baga benzina de 100.

Alex Radoi's Avatar

Thumbs down

n-ai cum sa prinzi 170km/h real, nu o mai bateti in cap aiurea. masina ia fix cat scrie in talon: 158km/h. punct.

Off-Topic: niciodata nu am inteles rostul topicurilor despre viteza maxima la niste masini atat de cacacioase. mi se pare ca lucrurile astea sunt tipice forumurilor de Dacia Berlina, SupeRNova, Cielo etc. ne trezim asa, pe rand, cate unul ca a prins cu 2km/h mai mult decat celalalt. genul asta de discutii ar trebui sa se poarte doar intre posesorii de masini puternice, eventual modificate, si sa se refere mai mult la limitele (a se citi nebunia) soferului, decat la cele ale masinii. adica ceva de genul: "eu i-am dat 247km/h pe A2", "am mers cu 305km/h pe Autobahn", si alte asemenea. pana nu apare cineva care sa ne spuna ca a pus pe C1 un motor de 1.4 si a mers 190km/h, sau ca a montat o butelie de NOS, ma rog, ceva nou, nu cred ca discutiile astea isi au cautare. treaba e clara, masina merge maxim undeva in jurul valorii de 160km/h si in conditii ideale atat cat spune producatorul.
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

Am uitat sa zic: aveam admisie+evacuare+benzina de 100, si eram in treapta a 5-a.

Alex Radoi's Avatar
    si eu am evacuare Sebring, proiectata special pt. motorul asta (spre deosebire de a ta), benzina 99+ sau C 100 pun mereu, iar admisia nu te ajuta cu absolut nimic, tinand cont ca la viteza aia ai undeva intre 4500 si 5000RPM, deci esti mult sub limitele de turatie al motorului. si in plus am avut si eu kitul de la K&N conceput tot special pt. motorul meu, si tot nu se schimba nimic. asa ca stai linistit, e doar Placebo.

a, si mai am si bujii Denso cu iridiu, care cica iti cresc puterea al turatii mari. sanchi, povesti...
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

Din fericire acum am gps. Din pacate, dupa ce am patit, nu mai am tupeu (cel putin in ro) sa mai merg cu viteza aia cu aygo. Si da, majoritatea sunt povesti. Dar cine stie, poate toate combinate ajuta ceva ceva...ma gandesc ca maxim 165 pe gps sa fie si e destul.
    Nici gps-urile nu sunt 100% accurate, dar daca ajuta, la corolla la 140 la ora pe ceas aveam 135 pe gps, deci eroarea nu e asa mare. O sa testez si pe aygo mai la iarna, cand o sa am jantele stock (cu cele pe 15" am reusit maxim 165 pe ceas intr-a 4-a), si revin cu date...
    Offtopic: nu ziceai ca vrei sa vinzi buburuza? Ceva optiuni noi?
    Last edited by crisskro; 06-10-2009 at 10:59 PM.

Alex Radoi's Avatar
    pe "praful" asta, schimbarea masinii este chiar ultima-ultima optiune pe lista de cheltuieli. am inceput sa am grija si mai mare de ea, o alerg din ce in ce mai putin, ca sa nu bag bani in ea deloc pana o schimb. si daca o schimb clar m-am decis la un Suzuki SX4 1.6VVT 120cp, full-option. mi-am scos din cap masinile sport, n-avem noi drumuri pt. asa ceva. sunt pur si simplu satul sa nu pot merge pe anumite drumuri de grija masinii. gata, mi-a ajuns!!! plus ca m-a convins face-lift-ul la SX4. estetic e aproape nimic, dar mecanic e ceva: au bagat in sfarsit discuri si pe spate, acum e euro 5, deci nu mai platesc nici taxa de poluare, si are si 120cp. in loc de 107cp. a..., era sa uit: au bagat si alb perlat (cu particule sidefate) in paleta de culori. stiu, multi or sa zica ca e un fel de Q7 wannabe, dar arata "bomba".

170 km/h in vestul tarii...blana total...viteza reala nu se stie...acul cred ca mai mergea daca avea unde..constatari...am ajuns la viteza folosind si relieful drumului,lansandu-ma pe o coborare,apoi lin...zgomot usor de motor functionand in plin...nici scartait nici huruit...neasteptat de stabil....
    Minus?Nu are forta de a atinge lejerut un 150..un pic s-a chinuit..nu mult dar nu a fost asa in "forcing" cum speram...si drumul avea urcusuri,e drept..la 130 nici o problema pe nicunde..ii place..peste mai greut un pic...dar nu s-a impiedecat..am folosit si relieful sa ajung la 170,sau peste...

Vizitator kutyatoke91's Avatar
    1.4 HDi 145km/h (combustibil de la petrom, cea ieftina)

Vizitator
    Quote Originally Posted by Vlad01 View Post
    WOW!!
    Bravo

12trs's Avatar
    Pug 107 / 1.0 benzina - A2 cu vant din spate, putiiin peste 170 dupa vitezometru, insa GPS-ul i-a ras in nas cu un sec 159. Iar Alfa mea, cu 165 afisati pe vitezometru, a depasit 107-le.
    End!

Banned
    Quote Originally Posted by 12trs View Post
    Pug 107 / 1.0 benzina - A2 cu vant din spate, putiiin peste 170 dupa vitezometru, insa GPS-ul i-a ras in nas cu un sec 159. Iar Alfa mea, cu 165 afisati pe vitezometru, a depasit 107-le.
    End!
    si iti dai seama dupa ce ii zchimbi si debitmetru

12trs's Avatar
    N-are nici o treaba debitmetrul, ala iese din schema de la 3000 RPM. Ca fapt divers, am dus vitezometrul Alfei la 200, insa n-a fost viteza reala. N-am avut GPS, dar, dupa calcule, a fost un 192. In talon am viteza maxima constructiva 185 km/h, dar eram singur in masina. Explicatia pt 5 - 10 km/h REALI in plus fata de viteza maxima constructiva trecuta in acte este ca unele autoturisme sunt testate de producator cu 4 ocupanti adulti plus 20 - 25 kg bagaj de fiecare ocupant. In cazul masinii mele, 3 ocupanti si bagajul lipseau, plus managementul motorului este putin umblat - motorul meu are limitare de putere, avand o rezerva de 15%, din care am "eliberat" 5%. In concluzie, aproximativ 110 cai fata de 103 de fabrica si minus apoximativ 300 kg fata de testele de fabrica (3 ocupanti adulti la aproximativ 80 kg + 20 kg bagaj de fiecare ocupant). Cu toate astea, am reusit sa prind o viteza maxima cu doar 7 km/h in plus. Bujii iridium, evacuari, admisii si alte balarii sunt povesti. Comprimare + resoftare + arbore cu came sport ajuta, sau turbo. Stock, fara cresterea puterii motorului, vitezele de peste 10 km/h in plus se incadreaza la eroare de vitezometru sau "Scufita Rosie".

Vizitator
    170 km/h pe soarelui . benzina de la mol . 4 insi in masina .

Vizitator kutyatoke91's Avatar
    ~180 km/h cu diesel scump de la MOL

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Bookmarks