Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 149

Thread: viteza maxima 107

coyote's Avatar
    Cu ABS si CBC, eu zic ca n-are problema la franare. Insa daca vrei sa eviti ceva... cred ca te vor putea recunoaste dupa urmele de ADN

coyote's Avatar
    Eu acuma ma uitai mai atent la poza pusa de Arise pe pagina anterioara... Masinutza din poza avea cutie 2Tronic, daca va uitati la afisaj scrie 5 si un M... Nu pot sa cred ca un 2Tronic poate sa atinga viteza asta, mai ales in treapta a cincea de viteza (cine are 107 stie ca viteza maxima la 107 se atinge in trapata a patra). Poate o fi fost pe rampa cand s-a obtinut viteza respectiva

Riri007's Avatar
    2tronic e identica cu o cutie manuala, doar ambreiajul e pilotat. Deci nu asta e "hiba".
    Unic pe forum, rog nu ma contraziceti. :naughty:

coyote's Avatar
    Da, insa greutatea este mai mare. In plus, e in viteza a 5-a!

Riri007's Avatar
    Eh, diferenta de greutate nu e cine stie ce. Cu numarul vitezei ai dreptate.
    Unic pe forum, rog nu ma contraziceti. :naughty:

Mashinutza asta e interesanta da nu franeaza nene !!!!! si e scumpa la reparat .......cat despre viteza iam da 170 pe verificate .

coyote's Avatar
    Mi-e teama ca nu sunt de acord cu tine... Franeaza FOARTE bine, mai ales pt clasa ei. Daca zici ca nu franeaza bine, inseamna ca n-ai condus niciodata un Tico . Parerea mea este ca, in situatii de urgenta, franeaza excelent, iar in restul situatiilor, peste medie.

strainu's Avatar
    Uite, am facut un experiment: am bagat 90 pe o strada si cu aproximativ 30m inainte de o trecere de pietoni (6 masini parcate) am franat pana la fund. In dreptul trecerii mai aveam 20km/h. Eu zic ca e ok. Cu ocazia asta am auzit si cum face ABS-ul si nu e forte rau (la Clio Symbol e mult mai rau).
    In ceea ce priveste viteza maxima, tre' sa te contrazic Coyote. Si eu si SledgeHammer am observat ca masina se comporta mai bine cu 2 oameni decat cu unul singur. Ori 2 oameni + MT = 1 om + MM (aproximativ). So nimic exceptional in imaginea respectiva.
    Peugeot 107 1.0E Rosu

barmanu's Avatar
    Am si eu un 107 de vreo 2 luni, super multumit, zboara super. Viteza maxima? In limita , conform normelor impuse de politie, eu unul le-am incalcat si le incalc mereu. Am prin o bucata de asfalt " a la Romania " adik din gropi au facut dealuri, deci plin cu denivelari, eu am mers cu 130 km/h , la mai mult nu va sfatuiesc pt ca e o masina usoara si pe drum cu " dealuri " isi i-a zborul . De la 130 in sus accelereaza mai greu , am ajuns la 150 km/h dar a trebuit sa reduc ca imtram in sens giratoriu.

Am zis ca o testez , putina adrenalina nu strica , in aI-a decupleaza la 60 km/h , in aII-a decupleaza in jur la 110 - 120 km/h mai departe nu stiu, ca ni-a ajuns din senzatii tari. Oricum multa grija cu 107 , e a dracului de iute daca stii cum sa mergi cu ea, slalom & etc. E super in circulatie mare, aglomeratie. Respect pt. Peugeot&Co.
    Last edited by coyote; 18-10-2006 at 08:07 PM. Reason: Posturi succesive

coyote's Avatar
    strainu, nimic exceptional? Ia incearca tu sa prinzi 160 in a 5-a... Vei vedea ca n-ai nicio sansa... Doar intr-a 4-a.

crisi's Avatar
    barmanu, mi-e mila de masinuta ta.
    Eu mai mult de 130-140 n-am incercat-o, desi stiu ca poate, insa nu vad rostul, e prea mica pentru asa ceva.

strainu's Avatar
    Te contrazic in continuare coyote.....S-o atinge viteza maxima in a patra, da nu e 160 (eu vorbesc de vitezele afisate, nu de cele reale)
    Last edited by strainu; 18-10-2006 at 08:49 PM.
    Peugeot 107 1.0E Rosu

coyote's Avatar
    Care crezi tu ca e viteza maxima? Eu cel mai mult am mers undeva pe la 160 in a 4-a,de aceea zic ce zic.

strainu's Avatar
    Quote Originally Posted by coyote
    Care crezi tu ca e viteza maxima?
    As putea sa pun pariu ca viteza maxima este undeva foarte aproape de 157km/h reali, adica aproximativ 172km/h pe indicator...

Quote Originally Posted by coyote
    Eu cel mai mult am mers undeva pe la 160 in a 4-a,de aceea zic ce zic.
    Daca vorbim de experienta, eu am bagat un pic peste 150 in a cincea si nu m-am oprit pentru ca nu mai mergea, ci pentru ca mi-a fost frica. Cat mai putea ramane de discutat, dar eu cred ca urca pana spre 170 pe plat.
    Peugeot 107 1.0E Rosu

Eu am am prins 160 km/h in viteza a V-a. Cred ca mergea si mai mult dar mi-a fost mila de ea sa o calc mai mult: Nu vreau sa o fortez, nu am nici macar 3000 de km cu ea. De frica nici vorba ca masina statea foarte frumos pe sosea. A fost o vreme cu vant puternic pe A2. Din cauza vantului majoritatea masinilor nu se incumetau sa treaca de 120 Km/h. Eu cu buburuza mea nu aveam nici o greata si am depasit toata autostrada de la Bucuresti la Drajna. M-am simtit extraordinar! Toata lumea sa stie ca aceasta masina merita respectata.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00181.jpg   DSC00183.jpg  

Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks