Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 149

Thread: viteza maxima 107

SledgeHammer's Avatar
    eu chiar cred ca are 130 nud e lata dar am vazut cum treceam d ealtii care mergeam cu 100 -110... oricum masinutza rupe o fabia ca a ta...nu d elata dar am mers cu un seat ibiza de 1.2 si e moale rau

si oricum din cate stiu eu in a 5-a nu trece de 5000 ture nu stiu care e motivu ... dar cu aia d ela drive test nu am reusit sa trec de 5000 de ture in a 5-a. oricum e suficient pt o masina asha mica si asha ushoara. e mare lucru ca sta bine pe drum la viteza aia... e buna pentru o masina conceputa de toyota, astia numai gura e de ei ca la facut masini cum zic ei pe care s a le indragesti is departe rau... din simplul motiv ca pacane hayonul care e super enervant. oricum acum dupa ce m-am urcat si pe un 207 (ieri am avut ocazia) am ajuns la concluzia ca peugeot este 3 clase peste toyota... sau cel putin 207 este 3 clase peste toyota yaris...(le-am condus pe amandoua).Fabia este o masinutza buna in sesnsul ca fiabila destul d einteligent ergonomizata dar nu e de fitze... tinuta de drum nu se compara cu cea a lui 207 (poate varianta RS face exceptie).pentru cei care vor o masina micutza agila puternica si super echipata mergeti pe 207...are si roti de 17 by the way... singura problema e ca te costa intre 14000 si 19000 ddp ... dar dak eu as ave abanii nu mi-as lua una mai mare ... de cand am 107-ele nu imi mai ared ede masina mare(eu mai am si un 307 SW diesel de 2 litrii de 136 cai cu care merge nevasta-mea) nimik nu s ecompara cu o masina mica in Bucuresti durmuri pe care cu 307 SW le faceam in 40 d eminute la ora de varf acu el fac in 20 cu asta mica.

Moderator: FOLOSESTE FUNCTIA EDIT!
    Last edited by coyote; 15-06-2006 at 11:50 AM.

a_mic's Avatar
    no offence:
    1. incercati sa faceti economie de "quote" daca mesajele sunt atat de apropiate unul de celalalt
    2. se foloseste "edit" pentru posturi succesive intr-un interval mai mic de 60 minute, cu atat mai mult cu cat nu exista posturi intermediare.
    Multumesc in numele celorlalti.
    "Libertatea este acel mod de comportare care nu aduce atingere libertatii celorlalti"
    [COLOR="Red"]Cine nu bea cu noi, bea impotriva noastra !
    a_micu'

coyote's Avatar
    Sau luam masuri

Avem un regulament, care trebuie respectat. Si aici ma refer la SledgeHammer

UITE: http://www.peugeotclubromania.ro/for...ement.php?f=20

Si revenind la subiect, la limita masina sta destul de bine, cu reactiile normale pentru o masina cu ampatament atat de scurt. E clar ca scopul masinii este deplasarea prin oras, nu pe serpentine. Dar se descurca binisor si acolo

@SledgeHammer, ce treaba are Fabia intr-un topic despre viteza maxima in Peugeot 107? Si comparatia dintre 207, care de-abia a aparut anul asta, si "batrana" Fabia (btw, noua Fabia urmeaza a fi lansata la Geneva in martie anul viitor)? Eu vorbeam despre raportul dintre turatie si viteza la 107. Si ca ma indoiesc ca cifrele oferite de tine sunt reale...

SledgeHammer's Avatar
    Dudes masina are 3000 ture la 110 in a 5-a. si crede-ma atata are la 130 are vreo 3700. nu ma crezi cumparati una si convinge-te.

GXG's Avatar
    Sorry de OT.
    Ia va rog sa nu va mai luati de Matiz, ca eu am facut in 2 ani 40k cu el mers numai la blana si mergea brici. E drept ca de cand au bagat promotia aia cu 4400 au inceput sa faca masini de 2 lei, dar alea dinainte, cel putin a mea, nu a avut nici o problema 2 ani in care aproape ca mi-am batut joc de ea.(de la carat navete de bere, la mers numai cu 140)

coyote's Avatar
    Se dovedeste inca o data ca masinile simple sunt cele mai bune... Nu turbine, nu suspensii complicate... Just like the old days

SledgeHammer's Avatar
    Eu am dus masina la viteza maxima pe A2. arata 160 Km/h pe bord si are vreo 4200rpm in a 5-a. Merge bine desi as fi preferat sa aiba si DSR ca la Seat-ul fratelui meu pentru un control excelent la viteze mari. Fara DSR trebuie mai multa finete cu directia care dar dak esti adevarat de descurci bine si asha.NU stiu cum face pe drum denivelat la viteze asha de mari si nici nu as incerca pentru ca masina e ushoara si dak nimeresti o pelicula fina de nisip pe drum si tre sa franezi s-ar putea sa dai de dracu...

coyote's Avatar
    Nu neaparat, cu ABS si CBC si fara fund care sa fuga.

Luati de aici: :naughty:

Vlad01's Avatar
    WOW!!

turbojack's Avatar
    Quote Originally Posted by Arise
    Luati de aici:...........

Este in rodaj cumva?:roll2:
    Mai era un topic pe un forum :cit prinde un Logan la blana?)
    Mai baieti ,astea nu sint masini de viteza.Sint doar niste masinute dragute de oras care sa te duca comod din A in B.Si cam atit.
    Am intilnit pe autostrada Smart ce mergea cu 165km/h (viteza mea in acel moment) ,desi este limitat la 135 km/h.Nici nu vreau sa ma gindesc cum frineaza aceasta masina de la 180 la cel putin 80 km/h in caz de necesitate.Ma ia deja cu frisoane.
    Titlul corect al topicului ar suna cam asa: kamikaze ,vreau sa aflu viteza maxima la 107.:pokey:

coyote's Avatar
    Arise, da-ne detalii, cu ce ai prins viteza respectiva (107, C1, Aygo), in ce treapta, ce inclinatie avea drumul . Trebuia pozat si turometrul...

Poza nu imi apartine. Este un Aygo.
    Cand am fost la drivetest eu i-am dat doar 150 pe autostrada. Oricum, am avut o senzatie clara ca masina mai putea cel putin 10km in plus, dar imi era rusine de dealer sa ii dau mai mult.
    Oricum, chiar si pana la acei 150 am ajuns repede.

Nu cred insa ca viteza reala este afisata corect. Dupa ce o sa imi cumpar Aygo si o sa ii fac rodajul o sa verific pe GPS.

Am calculat, daca inmultesti viteza declarata de producator cu 110% obtii cam 172 km/h. Si majoritatea vitezometrelor au aceasta "eroare".

P.S. Am "testat" acum 3 zile un Logan 1.5 dci pe autostrada, pe bord s-a dus in fix 165km/h, pe GPS a fost un sec 153km/h. Asta pentru curiosii cat poate un Logan la blana.
    Last edited by Arise; 21-07-2006 at 02:43 PM.

Baieti...asta nu-i masina de 150-160 km/ora. Uite asa ajung unii in prime time pe Realitatea sau Pro Tv. Daca la voi nu va ganditi ...atunci poate va pasa de ceilalti care circula pe sosele alaturi de voi. O franare de urgenta de la 160 km/ora in masinuta asta...e ruleta ruseasca. Sunt moduri mai bune si mai ieftine de a te sinucide.
    Peugeot 107 Two 1.0/2006/68CP/Bleu Linarite/:naughty:
    E46 330xi/2004/231CP/ Black Sapphire Metallic/:ninja:

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks