Peugeot Club
Results 1 to 11 of 11

Thread: Credit in Franci Elvetieni

olteanuc's Avatar

Question Credit in Franci Elvetieni

Salut,

Am tot vazut in ultima vreme pe la stiri tot felul de informatii despre creditele in franci elvetieni. Cum pe mine ma bate gandul sa-mi schimb masina (acum am un 406 si as vrea sa imi iau un 407 sw) trebuie sa gasesc o solutie privind un mic credit.

Ce stiti de aceasta afacere? Am auzit de asa zise dobanzi de 4,99 % . Este real?
    Daca stiti mai multe luminati-ma si pe mine.
    :worthy:

Bye...
    Cosmin

Francul elvetian este o moneda foarte stabila, ferita de fluctuatiile euro si usd pe pietele financiare.
    Peugeot 407 2.0E, Executive, Neagra, Cu cateva optionale in plus...

Vlad01's Avatar
    Era vorba de OTP Bank....si eu am fost entuziasmat prima data de dobanda asa mica, dar ca sa zic asa e o vrajeala. Dobanda aceea e numai in primii 2 ani de credit...

Doc's Avatar
    Vezi ca are oferta Eurial Leasing cu avans 0 si dobanda de 5.9% (daca imi aduc bine aminte) cu o durata pana la 7 ani.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii in privat.
    '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

am eu credit la OTP in franci.. si dobanda nu e chiar asa de minca.... DAE e pe la 13% care e super ok pe piata... dar nu fantastic. o fii acuma o oferta cu 4.99%... oricum trebuie sa iei in calcul DAE...(Dobanda anuala efectiva) nu dobanda declarata de ei. DAE este ceea ce platesti efectiv in plus.... succes!

Foreigner's Avatar
    Fratilor,treaba cu dobanda de 4.99% la franci elvetieni e valabila DOAR PENTRU CREDITELE IPOTECARE.Se mentine la valoarea asta primii 2 ani,iar pt restul perioadei se modifica la 6.5%.Pentru CREDITELE DE NEVOI PERSONALE dobanda la franci elvetieni e de 7.5%.Toata "afacerea" asta e valabila la OTP(am cunostinte acolo si chiar am luat un astfel de credit cand am luat masina,deci nu vorbesc din carti).Oricum,creditul in franci elvetieni de la OTP e mai avantajos decat majoritatea creditelor de nevoi personale (echivalente)de pe piata.La un credit de 7850 CHF(echivalent a 5000 E) am o rata de 158 CHF/luna (aprox. 3.560.000 lei).In general,comisioanele sunt cam nemultumitoare la bancile astea,care in cazul OTP e de 4.99% din suma acordata,platibil o singura data-la acordarea creditului.

olteanuc's Avatar

Nasol

Nu prea imi suna bine. Incearca sa te atraga si apoi......

Apropo, am vazut si eu reclama la televezor. 7 ani prin VolksBank cu DAE 8.7 %. Pare interesant.

Pe ce perioada ai luat creditul la OTP?
    Cati bani ai luat efectiv in mana?

Salut!

Foreigner's Avatar
    Quote Originally Posted by octavian1910
    Pe ce perioada ai luat creditul la OTP?
    Cati bani ai luat efectiv in mana?

Salut!
    Banuiesc ca mie imi era adresata intrebarea...O sa "vorbesc" in euro pt ca e mai simplu.Am luat echivalentul a 5.000 de euro (din cate stiu asta e suma maxima pt nevoi pers la OTP) pe 5 ani.In mana am luat aproximativ 4.766 din care,la retragerea de la casierie,ti se mai ia un comision de 0.5% pt ridicare numerar.Deci am ramas cu aprox. 4.740 in mana.Ce sa mai,eu am luat aproape 165.000.000 lei in mana (am ales sa-i ridic in lei).Sa nu va faceti iluzii ca ati iesi mai bine la alte banci...pe studiate :naughty: si nici sa nu intelegeti ca am vreo legatura mai stransa cu OTP si-i fac publicitate).Pur si simplu a trebuit sa aleg din mai multe banci atunci cand am luat masina(in urma cu aprox. 3 saptamani).Alte banci au comisioane o idee mai mici,dar dobanzi mai mari si eventual si asigurare de viata.Mai nou BCR si BRD dau sume mari (10.000 sau chiar 20.000 de euro pana pe la vreo 20 de ani pt nevoi personale doar ca intri automat in Biroul de Credite dat fiind faptul ca sunt credite peste 200.000.000 lei) si iti dau toti banii in mana,fara sa opreasca vreun comision pt ca baga toate comisioanele in rate si vine sa dai o idee mai mult pe luna.Cat priveste leasing-ul...eu am destul de multe retineri din mai multe motive:nu e masina ta (daca ai vreo problema si ai intarziat cu rata poti ramane fara masina in mai putin de 48 de ore-bineinteles in functie de societatea de lesing-altele,ca Porsche Leasing,dau termen pana la 3+1 luni pt plata ratei),esti obligat la o asigurare CASCO cu o societate impusa de ei si ti se asigura doar suma finantata de leasing,dobanzile si comisioanele sunt foarte apropiate de cele ale bancilor,masina trebuie sa o iei de la persoana juridica pt a beneficia de factura altfel iti baga ei TVA la pretul la care o iei(vb de cele second hand) etc.Este doar o parere personala;eu am preferat 2 credite de nevoi personale pe 5 ani.

si eu am luat 2000 de euro de la ei tot la nevoi personale! si asta dupa ce am studiat piata vreo 1 luna.... pare a fi cel mai ok! adika asta e concluzia la care am ajuns io in momentul acela!
    in momentu de fata leul e destul de stabil.. asa ca nu risti sa pierzi la curs... in general variaza, adika daca intr-o luna dai mai putin in lei... in alta dai mai mult.. si per total cam tot una e!
    Mai te costa 1 leu pe luna, o taxa de cont... asta pe langa cele spuse de george! si cel mai important.. asigurarea de viata e inclusa in cei 4.99! atentie ca la alte banci e separata de comisionu de acordare....
    Trebuie sa te interesezi.... si sa alegi ce iti convine mai mult! da ptr asta tre sa pierzi cateva zile pe site-urile bancilor!

Quote Originally Posted by George75
    Banuiesc ca mie imi era adresata intrebarea...O sa "vorbesc" in euro pt ca e mai simplu.Am luat echivalentul a 5.000 de euro (din cate stiu asta e suma maxima pt nevoi pers la OTP) pe 5 ani.In mana am ..... .Este doar o parere personala;eu am preferat 2 credite de nevoi personale pe 5 ani.

Da, tie iti era adresata intrebarea.
    Multumesc de raspuns!

Bookmarks