Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 151

Thread: Masini second-hand cumparate de la Eurial !

adita's Avatar

Masini second-hand cumparate de la Eurial !

Buna ziua !
    Atentie la ce cumparati de la Eurial , masinile second-hand , sunt dauna totala si reparate - dovada in pozele atasate . Acea masina 407 era sa ma omoare ca mi s-au blocat franele pe spate la 130 Km/h si am intrat in plin in benzinarie . Am cumparat masina in Decembrie 2008 si in Ianuarie am avut o gramada de probleme - http://www.peugeotclubromania.ro/for...ad.php?t=13031 .
    Astazi un prieten m-a sunat si a spus ca masina la care am luat dauna totala este de vanzare la Eurial !
    Abia acum inteleg in ce situatie periculoasa am fost in aceea masina , sunt sigur ca asa am cumparat-o si eu . Este incredibil cum o masina cu dauna totala este vanduta in Romania fara ca cineva sa poata face ceva . Cum este posibil asa ceva ?
    Rog un moderator sa puna acest thread Sticky pentru a putea fi vazut de toata lumea !
    Viata noastra nu conteaza pentru cei de la Eurial .
    Am mai atasat poze de la accident - http://www.eurialmasinirulate.ro/Vie...6-c7e27a708705
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 407.jpg   1.jpg   2.jpg  
    Last edited by Cristi_M.; 03-03-2012 at 07:50 PM.
    Peugeot 407 ST CF 2.0E/508 1.6 e-HDI

DJ82MAB's Avatar
    Eu zic sa faca cineva un thread cu asemenea magarii sa stie lumea ce cumpara!
    Respect oamenii care isi respecta masina!!!
    PeugeoT 207 TRENDY 1.4 HDI , GRI CENDRE , 2006.
    Isuzu D-MaX 3.0 TD 163 HP. 4X4:naughty:
    , GRI ALUMINIU , 2007.

cezzzarica's Avatar
    Cred ca si printre masinile noi baga asa ceva, mai ales printre alea care zice ca sunt stoc 2008 de le vand la super-preturi, nu e mare smecherie pt ei care au orice piesa sa dea si km la 0.

MihaiYO's Avatar
    Nu e greu sa dai o masina la 0 km.Insa nu se face.Masinile care sunt/au fost pe stoc 2007/2008 chiar au fost masini noi.Te mai poti alege maxim cu cateva elemente de caroserie revopsite la dealer din cauza "dauna transport".Cat despre cele SH aici nu poti sti niciodata.Pot fi masini bun pot fi epave refacute.
    Peugeot 206 1.4 HDi 90 CP
    Linhai Worker 300 4x4 :naughty:

dinraa's Avatar
    Acest aspect ar trebui sa fie facut public la intraga presa scrisa si vorbita din tara, dar si din FRANTA. Sa stie toata lumea de cine trebuie sa se fereasca "EURIAL - PEUGEOT". Sunt convins ca si alte firme (service-uri) procedeaza la fel. Exista PROTECTIA CONSUMATORULUI care ne apara drepturile. Acest caz este penal. Un autoturism pentru care posesorul a fost despagubit DE CATRE ASIGURATOR prin dauna TOTALA, nu mai poate fi reparat la caracteristicile initiale care sa asigure siguranta in circulatie. In concluzie, daca totusi o firma repara (nu stiu cum) autovehiculul respectiv, acesta ESTE UN PERICOL PENTRU CIRCULATIA PE DRUMURILE PUBLICE. Cineva castiga bani grei din astfel de potlogarii. Vedeti cu ce pret a fost repus Peugeotul 407 in vanzare. Cred ca in acest joc este prinsa si firma asiguratoare. Nu pot decat sa spun "CRIMINALII !".

La Rosa's Avatar
    dinraa???? Gresesti total cand afirmi ca o masina declarata dauna totala nu se poate repara inseamna ca nu stii ce inseamna dauna totala .
    O masina declarata dauna totala de firma de asigurari nu inseamna ca nu se poate repara , ca aceea masina sa fie ok din punct de vedere tehnic sa circule mai departe.
    Cand suma reparatiei depaseste suma pe care o acorda asiguratorul aceea masina se declara dauna totala dar nu inseamna ca nu se poate repara.binenteles cu mai multi bani.

adita's Avatar
    Quote Originally Posted by La Rosa View Post
    dinraa???? Gresesti total cand afirmi ca o masina declarata dauna totala nu se poate repara inseamna ca nu stii ce inseamna dauna totala .
    O masina declarata dauna totala de firma de asigurari nu inseamna ca nu se poate repara , ca aceea masina sa fie ok din punct de vedere tehnic sa circule mai departe.
    Cand suma reparatiei depaseste suma pe care o acorda asiguratorul aceea masina se declara dauna totala dar nu inseamna ca nu se poate repara.binenteles cu mai multi bani.
    In primul rand sa va lamuresc,masina aia a fost reparata cu piese SH.Asa am luat-o si eu,crezand ca este o masina ok si am intrat in benzinarie cu ea,desi mergeam in linie dreapta,o masina care este dauna totala "zic cei de la eurial" ei nu mai repara asa ceva......asa mi sa spus mie cel putin,ca la nici un an de la nenorocire sa o vad iar la vanzare,credeti ca eu am cumparat masina in stare perfecta,ca vorba aia se stie extrem de bine ce carpaci lucreaza in service-ul Eurial.Cine dumnezeu stie cate daune a avut masina aia.In partea cu ce putem face.....nimic.........ca o pune repede pe tava cum ca masina a fost reparata conform standardelor Peugeot ) ,acum stau si ma intreb kilometrajul este real???????o masina din 2005 sa aibe doar 20000Km!!!!!!sa fim seriosi,era cumparata de la o persoana juridica.Si intrebarea cheie cum mai poate plati asiguratorul dauna totala daca sa mai platit pt. aceea masina o data???????
    Eu cel putin am avut doar neplaceri cu acesti "SAMSARI" ca nu le pot spune altfel.Din punctul meu de vedere astia sunt niste "CRIMINALI" care mi-au pus viata in pericol,si dupa ce citesti mai bine prin sectiunile forumului,ajungi la concluzia ca nu se merita sa cumperi de la acesti SAMSARI.:mad:
    Peugeot 407 ST CF 2.0E/508 1.6 e-HDI

saprosanu's Avatar
    Esti sigur ca este aceiasi masina, ai verificat VIN -ul?
    Drum bun, oriunde ati conduce!
    Eu NU alimentez din statiile Omv-Petrom,poate asa o sa faci si Tu!

Dauna totala in general este atunci cand valoarea reparatiei depaseste 70% din Suma Asigurata (depinde de la asigurator la asigurator).
    In cazul unui 407 din 2005 (masina de 4 ani vechime) suma asigurata e in jur de 10.000 Eur. 70% inseamna 7.000 Eur. Luati tarifele pieselor + manopera si vedeti ca suma asta nu e greu de atins, deci masina poate fi dauna totala din cateva repere.
    Din pozele pe care le vad, masina nu e avariata decat in partea frontala, deci e o masina reparabila.
    1. Daca la 130 km/h masina a intrat intr-o benzinarie si arata doar asa e foarte bine.
    2. Ai facut expertiza tehnica care ti-a confirmat ca s-au blocat franele spate? Stii ca ii poti da in judecata?

Sunt cativa care-si dau cu parerea pe aici despre daunele totale si ofera informatii gresite. De unde si pana unde o dauna totala = masina ce nu mai poate fi reparata?
    O masina de 5-6 ani poate fi dauna totala la un incident minor. Nu conteaza ca masina are 1 luna sau 5 ani, reparatia costa la fel.

O masina cu dauna totala are clar si sasiul deformat.
    Oricat de inginerul lui peste poti fi ai invatat la scoala ca orice metal supus odata unei forte, tensiuni nu va mai avea aceleasi proprietati la urmatoarea forta, tensiune.
    Daca ei indreapta un lonjeron de exemplu acel lonjeron poate fi fatal in cazul unei coliziuni pentru ca nu mai are aceleasi proprietati.
    Doar in tarile din lumea a 10 precum Romania se intampla sa poti circula cu o masina ce a avut dauna totala si in acelasi timp sasiul, directia afectata.
    E ca la avioane, metalul "imbatraneste".

@Fux, ti-am subliniat ce am scris, nu m-am referit la plasticaraie si faruri.
    Last edited by smardu; 23-12-2009 at 12:25 PM.

Banuiesc ca te referi la sasiu si nu la caroserie. Pai noi ce tara suntem, nu de lumea a 10-a? Nu-mi spune ca suntem o natie premium.

Cat costa toata partea frontala la un 407? Faruri, proiectoare, spoiler, radiator, capota, masca, aripi + vopsit, angrenaj roata probabil si caseta de directie ce mai e de reparat pe acolo? Probabil peste 7.000 Eur. O masina la care trebuie inlocuite astea e nereparabila? Eu pun pariu ca sasiul nu are nimic. De aia s-a si reparat.
    Last edited by FUX; 23-12-2009 at 11:39 AM.

Daca citeati mai atent, omul a zis ca masina A FOST dauna totala inainte sa o ia el si a fost reparata pentru vanzare prin Eurial.
    Nu a zis nicaieri ca ACUM E dauna totala.

Este exact pe dos. Tu ai face bine sa citesti si eventual sa intelegi ceea ce citesti si apoi sa dai sfaturi altora. Hai ca-ti subliniez. Sper ca nu vrei sa facem si analiza frazei.

Quote Originally Posted by adita View Post
    Astazi un prieten ma sunat si a spus ca masina la care am luat dauna totala estre de Vanzare la Eurial!!!!!!!!!!!
    Abia acum inteleg in ce situatie periculoasa am fost in aceea masina,sunt sigur ca asa am cumparato si eu :mad: este incredibil cum o masina cu dauna totala este vanduta in Romania fara ca cineva sa poata face ceva.Cum este posibil asa ceva????
    E o mare diferenta intre a banui ceva si a avea si dovezi ca ceea ce spui e adevarat.

Din prima propozitie se intelege altceva :

"Atentie la ce cumparati de la Eurial,masinile second hand, sunt dauna totala si reparate dovada in attach."

De obicei cand citesti ceva e bine sa mergi pana la capat si sa nu te opresti la prima propozitie. Daca citesti doar prima propozitie nu mai da sfaturi "inteligente" celor care citesc toate propozitiile. Cand citesti o carte o citesti pe toata sau doar prima propozitie?

Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Bookmarks