Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 151

Thread: Masini second-hand cumparate de la Eurial !

Citesc doar intriga, ca e mai interesanta.
    Cat despre inteligenta ... mai bine lasa.

Nu vorbeam de inteligenta ci de sfaturi inteligente, iar intelegi gresit. )
    Hai sa nu mai continuam ca n-are rost. Puteai sa spui ca ai inteles gresit si gata dar de, unii aleg sa fie fuduli cand nu e cazul.

Ho ho ho back on topic por favor)
    @adita -asteptam detalii despre accident si de ce crezi tu ca masina era defecta atunci,mie nu mi se pare o dauna totala.
    "Din betie te trezesti,din prostie niciodata".

adita's Avatar
    Oameni buni am deschis acest thread nu sa va certati in el si in ideea celor care vor dori sa cumpere masini SH de la Eurial,ca sa stie ce fel de bombe pe roti se vand si sa vina eventual cu un meserias sa studiieze masina,cat despre accident va spun ca tot ce era pe sub masina sa facut praf deoarece am sarit peste ditamai zidul de beton care era fundatia unui gard,am scos in jur de 4-5 borduri din pamant etc....:cauciucuri explodate,jenti deformate,ceea ce se vede din poza,motorul nu mai era la locul lui,ambreajul era rupt,am inteles ca si cutia era crapata de la un tip de la service si cam tot ce tine de bucse,pivoti etc. erau distruse aproape la toate rotile,din pacate nu ma pricep la mecanica asa ca am scris si eu ce "cunosc" in materie de piese,cat despre partea cu datul in judecata,am vorbit cu un avocat foarte bun si mi sa spus foarte simplu ca in Romania se intelege ca masina a fost recuperata dintr-un accident si reparata,mai pe scurt nu am ce sa le fac! legea ii protejeaza tot pe ei.
    Am fost astazi acolo si am vazut masina personal si va asigur ca este ea 100% si se vede si dupa seria de sasiu,ca altfel as fii zis ca e o coincidenta ca are nr. B 83 PGO......................................iar ca defectiuni am avut din prima zi http://www.peugeotclubromania.ro/for...ad.php?t=13031
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 407 ii.jpg   6.jpg  
    Peugeot 407 ST CF 2.0E/508 1.6 e-HDI

Este dauna totala prin simplul fapt ca reparatia ar fi depasit 70% din Suma Asigurata, masina avand totusi 4 ani. Cu cat masina e mai veche cu atat e mai usor sa iasa dauna totala. Prin reparatie se intelege, aducerea masinii in starea initiala, inclusiv faruri, plastice etc. Din poze, masina nu a avut nicio problema la sasiu. Tocmai de aia s-a si reparat.

Quote Originally Posted by adita View Post
    Si intrebarea cheie cum mai poate plati asiguratorul dauna totala daca sa mai platit pt. aceea masina o data???????
    Simplu, se schimba asiguratorul.

Tu n-ai vorbit cu avocatul ceea ce trebuia si cand trebuia. Ce treaba are recuperarea masinii si repunerea in vanzare cu accidentul tau? Trebuia expertiza tehnica ca accidentul s-a produs din cauza blocarii rotilor pe spate. Dat in judecata pentru daune morale. Este total alta incadrare, incadrare in care nu mai erau protejati de lege. Daca masina fusese recuperata din dauna totala si revanduta iesea la iveala.
    Last edited by FUX; 23-12-2009 at 02:51 PM.

adita's Avatar
    Quote Originally Posted by FUX View Post
    Este dauna totala prin simplul fapt ca reparatia ar fi depasit 70% din Suma Asigurata, masina avand totusi 4 ani. Cu cat masina e mai veche cu atat e mai usor sa iasa dauna totala. Prin reparatie se intelege, aducerea masinii in starea initiala, inclusiv faruri, plastice etc. Din poze, masina nu a avut nicio problema la sasiu. Tocmai de aia s-a si reparat.

Simplu, se schimba asiguratorul.

Tu n-ai vorbit cu avocatul ceea ce trebuia si cand trebuia. Ce treaba are recuperarea masinii si repunerea in vanzare cu accidentul tau? Trebuia expertiza tehnica ca accidentul s-a produs din cauza blocarii rotilor pe spate. Dat in judecata pentru daune morale. Este total alta incadrare, incadrare in care nu mai erau protejati de lege.
    Credema ca stiu foarte bine ce am vb. ca doar este unul dintre prietenii mei cei mai buni,intereseazate si o sa vezi ca am dreptate,gandeste ca este o firma foarte mare,iar daca tu crezi ca ai posibilitati sa le faci ceva te inseli,asa am ramas si eu cu un gust amar.Au si ei avocati,juristi stai linistit ca sunt pregatiti pentru asa ceva,ca altfel nu se aruncau cu capul inainte.O zic repede pe aia cum ca e reparata conform standardelor Peugeot si nu ai ce sa le faci,nu sunt primul care o pateste si sigur nici ultimul ,asta este un semnal de alarma pentru viitori clienti care vor achizitiona masini SH de la Eurial,ca in tara asta fac toti asa este alta problema,eu ma rezum la a mea ca la vremea respectiva am si spus ca o vreau reparata si mi sa spus ca asa ceva nu se poate,ca ei nu fac chesti din astea,ca la un an sa o vad la vanzare.Nu are rost sa va mai spun ce am patit si cu recuperarea avansului si a 3 rate platite in avans............................................. ..:mad:

Mai vorbeste cu prietenul tau cel mai bun, avocatul si intreaba-l daca conform expertizei tehnice, daca ti-a fost pusa viata in pericol, puteai castiga daune morale.
    Daca-ti zice ca nu, nu-i mai cere pe viitor sfatul.

Sunt satul de cei ce spun in tara asta ca nu se poate cand nici macar n-au incercat si nu au facut nimic sa se poata. Se poate, legile sunt bune in Romania si protejeaza consumatorul. Trebuie doar sa mergi pe incadrarea buna si sa faci ceea ce trebuie.

Putem purta discutia pe un singur topic.

adita's Avatar
    Quote Originally Posted by FUX View Post
    Mai vorbeste cu prietenul tau cel mai bun, avocatul si intreaba-l daca conform expertizei tehnice, daca ti-a fost pusa viata in pericol, puteai castiga daune morale.
    Daca-ti zice ca nu, nu-i mai cere pe viitor sfatul.

Sunt satul de cei ce spun in tara asta ca nu se poate cand nici macar n-au incercat si nu au facut nimic sa se poata. Se poate, legile sunt bune in Romania si protejeaza consumatorul. Trebuie doar sa mergi pe incadrarea buna si sa faci ceea ce trebuie.

Putem purta discutia pe un singur topic.
    Timpul a trecut acum nu mai conteaza ce am facut sau nu,am deschis topicul sa se stie la ce se pot astepta posibili clienti care vor mai cumpara de la ei.Sa nu pateasca ce am patit si eu.Restul ca puteam sa ma "imbogatesc" pe urma lor este un drum foarte lung,multumesc lui Dumnezeu ca am iesit din ea fara o zgarietura.Cam atat am avut de zis cine are de facut comentarii este bine venit,eu nu mai intervin ca nu mai vad rostul,am alta masina,alta firma si spre norocul meu am cumparat-o noua.Cine poate trage ceva invatatura de aici e foarte bine cine nu ii urez succes.Desi sper ca cine va cumpara masina de la ei si vede acest thread sa se duca cu meserias sa studiieze masina si nu ca mine orbeste.Succes.

SonyAD's Avatar
    Orice se repară bine dacă eşti dispus să plăteşti. Lonjeroane şi caroserii se īndreaptă sau se taie şi se īnlocuiesc. Piese se īnlocuiesc cu piese noi originale, aftermarket sau din dezmembrări.

Īntr-adevăr, e foarte important să ai bulan cānd mergi să cumperi şi chiar să ai un meseriaş adevărat care lucrează preponderent pe marca maşinii ce vrei să o cumperi. Şi să o cauţi şi īn ţeava de eşapament.

Ca să nu ai surprize gen axe cu came de motor de 1.8 pe motor de 2.0, şuruburi de 8 īn loc de şuruburi de 7 la semipalierele ce ţin axele cu came īn chiulasă din cauza filetului distrus, etc.
    Le lion flatulent est revenu.
    "Metoda aceasta returnează toarţa ferestrei principale."
    Nu sta īn calea babei spre māntuire.

La Rosa's Avatar
    FUX ai dreptate cum este cu dauna totala am postat si eu mai sus am scris acelasi llucru lucrez in domeniu si stiu ,cred ca si tu la fel ,din pacate sunt multi cofetari care isi dau cu parerea fara sa aiba nici o cunostinta in domeniu doar ce aud la colt de strada si amplifica mai departe.
    Daca atat criticati oameni de la Eurial de ce nu v-a schimbati masina luati-va Mercedes.

Costi G's Avatar
    Luna aceasta am vazut 2 masini in dauna totala si amandoua ar fi putut bine mersi sa scape daca ar fi fost duse la alte service-uri decat reprezentate, unde preturile sunt asa cum sunt.

adrianb's Avatar
    Quote Originally Posted by La Rosa View Post
    Daca atat criticati oameni de la Eurial de ce nu v-a schimbati masina luati-va Mercedes.

Punctul de vedere este cel puţin nepotrivit.
    Cāteva din experienţele mele cu eurial-ul - vezi http://www.peugeotclubromania.ro/for...?t=6232&page=5 postările #106, #107, #109.
    Incompetenţa, mojicia, lipsa de respect faţă de client nu sunt un monopol eurial, dar asta nu īnseamnă nimic. Faptul că şi alţii sunt la fel nu este un motiv ca să mergem la eurial cu căciula-n mānă, şi să zicem săru'māna pentru că binevoiesc să respecte, pe ici pe colo, cāte puţin din obligaţiile ce le au.
    A propos, lucrezi cumva la eurial ?
    Last edited by adrianb; 30-12-2009 at 09:11 AM.

206 Sacré Numéro 1.4 gris cendré 75cp

adita's Avatar
    Pentru baietii destepti peste masura si cunoscatori gen La Rosa posibil angajat Eurial,va rog sa nu mai veniti cu genul de fraze eu stiu,cunosc,lucrez in domeniu iar voi restul sunteti "cofetari" sau mai pe romaneste "prosti".Va rog sa aveti un pic de respect pentru membri acestui forum si sa folositi un limbaj adecvat si respectuos.
    Daca tot sunteti mari experti in domeniu va rog sa ne luminati si pe noi viitorii clienti cu niste sfaturi,pareri care sa ne fie de folos la achizitionarea unei carute SH de la Eurial si nu mai veniti cu ironii ca nu ne sunt de folos.Am primit PM cum ca ce puteam face.........va rog scrieti aici pentru a putea fii vazut de toata lumea,cine are cunostiinte cum ca se pot da in judecata,castiga daune morale.......etc,va rog spuneti-ne si noua aici pasii de urmat la situatia mea,ca urmatorul client sa stie ce are de facut daca pateste ca mine.
    Puneti solutii si sfaturi care sa ne ajute la achizitionarea masinii!!!!!!!!
    Cat despre service ai dreptate adrianb,sunt de o incompetenta incredibila,totul este frumos pana cumperi masina dupa care valuarea ta scade la zero.

MihaiYO's Avatar
    Nu prea ai ce sfaturi sa dai.Pentru ca nu poti fi sigur de masina nici in momentul in care o iei de noua.Ce ai putea face sa vi cu un aparat de verificat vopseaua pentru a fi sigur ca nu a fost revopsita (toata,elemente din caroserie) si in rest pentru masini noi cam atat.
    Iar pentru SH ..
    Peugeot 206 1.4 HDi 90 CP
    Linhai Worker 300 4x4 :naughty:

Taz's Avatar
    Stati putin ca eu n-am inteles o treaba.Ok,masina e dauna totala,etc..ajunge la eurial de ex,se repara si se pune la vanzare ca masina second,da?Unde scrie ca ei ar trebui sa specifice treaba asta?Si totusi cand cumperi masina,ca e de la eurial sh,ca e din piata,o verifici totusi nu?Ar trebui sa functioneze toate normal nu?
    Sa nu se inteleaga ca tin cumva cu firma,da mi-a venit sa pun intrebarile astea..

Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks