Results 1 to 11 of 11

Thread: Chiptuning Peugeot 308

Ace's Avatar

Chiptuning Peugeot 308

Intrebare de curiozitate. Am inteles ca zilele astea se pune un nou soft pe 308. Un update. Softul asta este legat cumva si de partea electronica a injectoarelor? In sensul ca poate avea vreo influenta asupra remaparii facute de mine?
    Last edited by Doc; 03-11-2009 at 10:16 AM.

Doc's Avatar
    Da, un update de soft la ECU facut in service-ul Peugeot poate sterge modificarea facuta de noi.
    Chiptuning Peugeot si Citroen| Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Ace's Avatar
    Mersi de promptitudine in raspuns.
    Inca doua intrebari:
    1. Cum pot afla cu siguranta daca imi afecteaza sau nu ramaparea. mentionez ca garantia nu ma mai intereseaza pentru ca acum iasa din garantie.
    2. In situatia in care ma trezesc ca imi fac respectivii update de soft fara sa fiu intrebat in prealabil, imi remapati masina fara costuri suplimentare sau nu?

Sindrom_CHR's Avatar
    2. In situatia in care ma trezesc ca imi fac respectivii update de soft fara sa fiu intrebat in prealabil, imi remapati masina fara costuri suplimentare sau nu?

E destul de probabil, daca masina mai e in garantie sa nu te intrebe nimic. Eu am aflat cand am fost sa iau masina. Asa ca mai fac si de capul lor.
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Gold Lion Basti77's Avatar
    Quote Originally Posted by Ace View Post
    Mersi de promptitudine in raspuns.
    Inca doua intrebari:
    1. Cum pot afla cu siguranta daca imi afecteaza sau nu ramaparea. mentionez ca garantia nu ma mai intereseaza pentru ca acum iasa din garantie.
    Foarte posibil sa pierzi remaparea, cineva de pe forum a facut um astfel de update la un 207 si a pierdut remaparea, a rezolvat problema la Doc dar nu stiu in ce conditii

Ace's Avatar
    Bleh oameni dusi cu pluta. Asta inseamna ca atunci cand voi duce masina la revizia de 2 ani trebuie sa nu uit sa le spun ca nu am nevoie de remaparea respectiva.
    Si totusi eu nu inteleg o chestie. Cum pot oamenii astia sa imi faca mie update de soft sau orice altceva, chiar si pe garantie, fara acordul meu prealabil.

Tudor's Avatar
    Pai merg pe principiul ca primesti ceva mai nou si mai bun, deci de ce te-ai opune? ) Asa gandesc si ei. In mod normal, dupa ce iti introduce VIN-ul in service box, acolo ii spune daca ai sau nu campanii de efectuat.
    Servicii spalare/curatare/intretinere auto in IASI
    CUMPAR JOCURI ORIGINALE PENTRU PLAYSTATION 3
    2008 PEUGEOT 308 CONF PACK 1.6 HDi 16v 90 CP GRISS HURRICANE 2008 PEUGEOT 207 TRENDY 1.4 VTi 16v 95 CP ROUGE ADEN

Ace's Avatar
    Interesante principii au oamenii astia. Pe banii mei ei decid ce e bine si ce e rau pentru masina mea . Oricum ma gandesc ca daca le explic raspicat la fata locului ca nu am nevoie de nici un update de soft chiar si daca le spun ca am facut remapare la masina (oricum masina la momentul respectiv isi incheie perioada de garantie), se abtin de la a face interventii de capul lor. Altfel matur tribunalele cu ei

Buna seara,

stie cineva daca se fac chiptuning la Tg Mures sau Cluj undeva (sau undeva in apropiere)? Pentru Peugeot 308? (95CP - 1.4 benzina din anul 2008).
    Si cam cat ar costa?

Am incercat un tuning box, dar n-a mers (masina are sonda lambda cu plaja larga)

Multumesc,
    Bayernfan

Baby Lion
    Vegdis-Autosport SRL
    Cluj-Napoca, Romania
    Telefon: 0726099399 / 0264440904
    Email: dimsport.repmoldova@gmail.com

http://www.dimsport.ro/ro/contact-di.../retea-dealeri
    Cine salveaza o viata, salveaza o lume ! ~ Peugeot 307 2.0hdi / Ex: Audi A6 / Passat B6

Quote Originally Posted by GeorgianC View Post
    Vegdis-Autosport SRL
    Cluj-Napoca, Romania
    Telefon: 0726099399 / 0264440904
    Email: dimsport.repmoldova@gmail.com

http://www.dimsport.ro/ro/contact-di.../retea-dealeri
    Multumesc!

Bookmarks