View Poll Results: Ce preferati? Benzina sau Diesel?

Voters
326. You may not vote on this poll
  • Benzina

127 38.96%
  • Diesel

199 61.04%
Page 1 of 108 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1618

Thread: Benzina vs Diesel

Doc's Avatar

Benzina vs Diesel

As vrea sa stiu si eu parerea celor care si-au luat masini cu motor diesel sau benzina. De ce ati facut aceasta alegere?
    Daca se poate ar trebuie sa eliminam factorul pret combustibil si sa discutam de fiabilitatea motoarelor.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

godaro's Avatar
    aoleuuu, nu ma mai bag SI aici. deja port lupte grele pe 2 fronturi (reno.ro si ams.ro)

eu mi-am luat diesel pt ca e un super motor si e mai tare decat multe motoare 1,6 benzina la capitolul dinamica. cine nu vrea sa inteleaga.... am obosit sa le explic
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

Doc parca mai e un topic pe tema asta deschis chiar de mine. Cred ca ar fi indicat sa-l muti p-ala aici si sa inchizi topicu asta! Parerea mea...
    TOYOTA Avensis D-4D 2.0l 116CP

Si abea acum am vazut ca mi-ai inchis topicul, de ce? Ti neaparat sa fie numele tau cel care apare ca ai deschis un nou topic?? Mi se pare un gest de cacao din partea ta, din moment ce mai era un topic care trata exact acelasi lucru ca aici!!!

Doc's Avatar
    Nu este nici un gest de cacao, am facut un poll ca sa poata vota lumea. In al doilea rand pe topicul creat de tine era foarte mult offtopic si s-a pierdut ideea de baza. Am considerat ca ca se poate continua cu unul nou, acum cand sunt mai multi membrii si poate ar vrea sa intre in discutie.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Eu prefer motoarele pe benzina pentru ca sunt mai ieftin de intretinut si sunt mai silentioase, mai putine vibratii, mai tolerante cu excesele. Am ales insa diesel deoarece am avut o ocazie sa il cumpar mai ieftin si pentru ca e mai ieftin de exploatat (ma refer aici la diferenta de pret intre benzina si motorina cat si la diferentele de consum). Cat despre performante, exista motoare diesel mai capabile decat altele pe benzina dar exista si invers. Eu nu am luat in considerare foarte mult performantele dinamice ale motorului cand l-am ales deoarece la banii pe care ii dau pe masina, nu se pune problema de astfel de pretentii.

Ce mi-ar place? Un turbo pe benzina. Un Audi RS4 V8 de 4l, Subaru Legend... Oricum, motoare mari, puternice si tractiune integrala permanenta.

Am citit tot topicul si inafara catorva posturi nu este nimic OFF-TOPIC, in fine daca ti neaparat sa faci un poll fa-l dar nu in detrimentul altor topicuri care trateaza exact acelasi lucru!
    Mai bine te foloseai de avantajul tau de moderator si creai un poll pt acel topic sau schimbai numele autorului si te faceai singur fericit!!
    Si daca sunt noi membrii sa foloseasca functia search si sa isi dea cu parerea! Acum cand mai intra 10 - 15 oameni pe forum facem alte topicuri care trateaza probleme care sunt deja in discutie? Hai sa facem asa si poate iese un haos
    Numai bine si sa auzim de bine ca eu nu mai calc pe aici!!!

cristic's Avatar

Re: Benzina vs Diesel

Originally posted by Doc+-->
    Quote Originally Posted by Doc)
    Daca se poate ar trebuie sa eliminam factorul pret combustibil si sa discutam de fiabilitatea motoarelor.
    De ce sa eliminam factorul pret combustibil avand in vedere ca este unul dintre factorii decisivi (cel putin eu asa cred!) in alegearea intre cele doua motorizari. Daca vrei o discutie stricta despre fiabilitate benzina vs diesel, atunci poate mai bine faceai un thread cu un titlu mai sugestiv.

Si ca tot veni vorba de thread-uri, asa cum a zis Hilfiger_80, mai exista unul cu acelasi scop, si nu cred ca era necesar sa mai deschidem inca unul.

<!--QuoteBegin-Hilfiger_80

[b]Numai bine si sa auzim de bine ca eu nu mai calc pe aici!!!
    Este pacat daca te-ai hotarat asupra unei atitudinii: "imi iau jucariile si plec!". Eu sunt bucuros daca putem sa purtam toti o discutie informativa in continuare, deorece sunt sigur ca (virgula) cu toti avem cate ceva de invatat de la altii.

Doc's Avatar
    Eu vroiam sa vad exact cum a gandit fiecare cand si-a cumparat masina. As putea foarte bine sa le sterg pe amandoua si sa ii las pe altii sa le faca aceste topicuri. Sau si mai simplu pot seta pe forum ca topicurile pe care nu s-a mai postat in x zile sa se stearga automat. Foarte bun topicul deschis de Hilfiger dar acesta a fost deschis in perioada cand pe forum activau 15 useri. Din aceasta cauza (sau poate a scazut interesul) nu a mai postat nimeni de foarte multa vreme. Eu incerc sa intretin acest forum sa fie cat mai de actualitate pentru a nu muri interesul userilor de a mai posta.
    Hai ca o lungesc cam mult in OFFTOPIC si cred ca v-ati dat seama ca am vrut sa spun.

cristic's Avatar
    La mine a fost simplu, avand in vedere numarul de km efectuati pe an, costul carburantilor si diferenta de pret (asta fiind toamna in 2003) intre 1.6E (110cp) si 2.0 HDi (90cp), a reiesit ca arunc banii pe fereastra daca cumpar diesel.

godaro's Avatar
    pe vremea cand am dat eu comanda diferenta intre 1,6 hdi si 1,6e era destul de mica (<1000 eur) intrucat discountul la 1,6 hdi era mai mare ca la benzina

PS: am vazut ca s-au ieftinit 307 pe benzina. au facut si la astea discount de 1800 EUR. se vede treaba ca peugeot e cu 307-le in linie dreapta spre...finish. oare !?
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

cristic's Avatar
    Atunci cam am luat eu nu exista 1.6HDi, asa ca a trebuit sa zic pas la varianta aceasta.

307 cred o sa-l mai vedem cativa ani pana o sa-l retraga din productie.

Diesel =utilaj

Diesel-ul e bine sa fie luat de nou ,altfel in cazul unei reparatii serioase
    cum ar fi cazul turbinei , scoti din buzunar zeci de milioane . Ma gindesc cita benzina imi pot cumpara de 60-70 de milioane si mai ales cum pot sa merg cu un motor cu benzina ,care din start este mai ieftin .
    Cine vrea sa mearga in forta nu are ce cauta in Diesel , iar in caz contrar se muta la service .

Am ales diesel numai din prisma economiei (mai ales la consum, ca la pret carburant nu prea mai e), si a unui confort psihologic (sa nu mai calculez cind am de facut un drum mai lung....). La fiabilitate mi se pare ciudat sa te gindesti. Vorbim totusi de miste MASINI, nu de Dacie, care 150.000-200.000 in principiu ar trebui sa mearga fara probleme. Apoi, daca faci repede (2-3 ani) km astia, un diesel se justifica cu vf. si indesat, daca nu-i faci, atunci nu-ti pui problema, pt ca vei vinde masina.
    La cei cu motoare mari (1600-1800-2000 cmc) diesel, mai e si avantajul unei dinamici comode (nu sportive !!!), adica se conduc comod, in oras mai ales, dar chiar si afara, mie mi se par excelente.
    Chiar si la motorul 1,4 HDI de pe 206, imi place de ex ca se poate urca dealul ori cu a 3-a, ori cu a 4-a, e cam acelasi lucru privitor la dinamica. Cuplul mare la dieseluri mi se pare f misto.
    206 1,4 HDI X-design

Doc's Avatar
    Sunt si eu curios cat consuma motorul de 1.6 benzina de la Peugeot. Cat ia in oras cu trafic intens? Daca as trece pe benzina as vrea un motor mai mare pe caroserie mica. M-am obisnuit cu un diesel si mi-ar fi greu sa trec pe benzinar fara putere.

Page 1 of 108 123451151101 ... LastLast

Bookmarks