View Poll Results: Ce preferati? Benzina sau Diesel?

Voters
324. You may not vote on this poll
  • Benzina

127 39.20%
  • Diesel

197 60.80%
Page 108 of 108 FirstFirst ... 85898104105106107108
Results 1,606 to 1,616 of 1616

Thread: Benzina vs Diesel

Cu referire la slabiciunile generatiilor mai noi de masini, diesel vs benzina, dieselul sufera de problema filtrului de particule, benzina avea o problema grava cu depunerile de carbon pe supape la motoarele cu injectie directa care de cativa ani sunt pe mai toate modelele. Stie cineva daca s au gasit ceva solutii din partea constructorilor impotriva acestor depuneri care apareau destul de devreme?

Vizitator
    @robertiana: Problema de care spui la benzina nu as numi-o nici grava si nici o problema. Au fost cazuri izolate de care nici ca am auzit de foarte mult timp. Daca foarte multi dintre cei cu DPF se plāng de probleme, pe partea asta nu zic ca nu sunt multi, dar nici macar nu am mai auzit de problema asta. Foarte multi posesori de benzina nici nu stiu de "problema" asta toata viata. In schimb, daca-i īntrebi pe cei cu DPF dupa 1 an de utilizare... Chiar si mai Putin de 1 an din păcate. Vezi plāngeri in legatura cu DPF la toate marcile.

@giorgio: argumentează te rog ce zici, ca doar sa ne dam cu părerea fără un argument e inutil in a ajuta pe ceilalti colegi de forum, subsemnatul inclus. Ms frumos!

Liviu, ar trebui sa te interesezi mai bine despre motoarele pe benzina cu injectie directa, nu vorbesc de motorul clasic unde benzina este injectata deasupra supapelor si le spala unde intr adevar situatia asta nu apare "toata viata". Problema e chiar grava si a existat sau chiar mai exista...vezi celebrele TSI, multe cazuri unde s a schimbat chiulasa chiar pe garantie!

Vizitator
    Problemele la TSI am mai auzit, dar cred ca au rezolvat-o - nu stiu sigur - sau sper ca au rezolvat-o odata cu generatia asta noua.
    Poate sunt off-topic, dar de probleme la 1.2 Puretech stii ceva? Mă interesează acest motor pe noul 3008

Vizitator
    Am avut o mica discutie cu dealerul si imi spunea ca la noile motoare - astea BLUE HDI (Diesel) - cica nu ar mai fi problem cu filtrul de particule, e un system nou care transforma noxele alea in apa si nu se mai infunda filtrul.
    Sa-l cred? Ca daca ar fi asa, as lua in calcul si varianta diesel... Dar presupun ca pentru asta e nevoie de regenerari, chestii de care fug numai la auzul lor
    Ms frumos, sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Toate tehnologiile astea noi nu pot fi probate decat in timp daca sunt fiabile, asa ca cei curajosi vor incerca...cei mai putin indrazneti vor astepta. Eu nu am avut curaj sa cumpar masina cu transmisie CVT tocmai din acest motiv, am citit destule review-uri care sa ma faca sa mai astept.

Vizitator
    Da, eu nu vreau sa risc cu dieselurile astea cu DPF si regenerari, pana si la service mi-au zis sa mă feresc de el.
    O sa merg cu siguranta pe benzina 1,2 PureTech 130 CP. Am facut un test drive pe un 2008 cu acest motor si cu 110 CP fiindca pe 3008 nu a adus nimeni la TD benzinarul de 1,2 ci doar de 1,6, ceea ce era de asteptat.
    Păreri despre acest motor cineva? E fiabil? Mie personal mi-a plăcut cum suna si cum trage acest motoras in 3 cilindri . Masina de test avea un consum mediu de 7,9. �� Nu ma interesează sportivitate la o masina de genul asta, ci doar sa mă duca cat mai confortabil si in siguranta din punctul A in punctul B, iar pentru stilul meu de condus e perfect. Acceleratie 0-100 foarte decenta.
    Multumesc anticipat!

nelux's Avatar
    Motor in 3 pistoane.... eu nu as recomanda decat daca īnainte ai avut un TDI de prin 2000. Daca ai avut masina pe benzina sau chiar un diesel de generatie noua atunci vibratiile si zgomotul te vor dezamăgi rapid. Mai fa cateva testedriveuri pana sa te hotărăști.
    Din punctul meu de vedere nu vad nici in avantaj in favoarea motorului in 3 pistoane fata de cel in 4. Poate pt producător!

Vizitator
    Da, inca mai am un Golf 4 TDI de 90 de ponei din 2000.
    Se simt nitel vibratii si zgomotvdar nu m-a deranjat. O sa mai fac nistebtest drive-uri sa mă conving ca e ce vreau, si o sa īncerc si motorul acela de 1.6 benzina.
    Ms frumos pentru sfaturi!

Vizitator
    @nelux: Am facut TD cu 3008 diesel 120 CP. Din păcate nu am gasit niciun benzinar de 1,2 pe 3008 sa fac test, asa ca a trebuit sa testez un 2008 care avea acest motor de 1,2 benzina.
    Poate 2008-ul nou nu este la fel de bine antifonat ca si 3008-ul nou, dar mi s-a părut mai tractoras benzinarul. Am īnnebunit eu cumva???
    Poate mă ajutati cu o părere sa mă pot decide asupra motorizarii din acest punct de vedere.
    Va multumesc anticipat!

Vizitator stefanudrea's Avatar
    Quote Originally Posted by robertiana View Post
    Liviu, ar trebui sa te interesezi mai bine despre motoarele pe benzina cu injectie directa, nu vorbesc de motorul clasic unde benzina este injectata deasupra supapelor si le spala unde intr adevar situatia asta nu apare "toata viata". Problema e chiar grava si a existat sau chiar mai exista...vezi celebrele TSI, multe cazuri unde s a schimbat chiulasa chiar pe garantie!
    http://www.largus.fr/actualite-autom...71384_p_2.html
    Chiar francezii vorbesc despre problemele de fiabilitate! Vedeti cu atentie ce se scrie despre Dacia 1.2 tce, dar observati ca e afectat si Peugeot 3008! Eu inca sunt in litigiu cu Dacia, iar detaliile tehnice descoperite de minea fac sa nu mai vreau sa aud vreodata despre injectia directa!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

Page 108 of 108 FirstFirst ... 85898104105106107108

Bookmarks