Results 1 to 13 of 13

Thread: Inlocuire becuri bord cu leduri - la modelele 406 pana in 99.!

djvaliro's Avatar

Arrow Inlocuire becuri bord cu leduri - la modelele 406 pana in 99.!

Salut.
    De ceva vreme ma confrunt cu problema becurilor arse, si ma intrebam daca cineva a facut asa ceva, inlocuirea becurilor cu leduri la modelele acestea mai vechi. Eu am incercat dar rezultatul nu e stralucit, am folosit 2 leduri superbright puse in afisorul unde arata si temperatura dar ca optica pt difuzia luminii nu stiu ce sa folosesc.
    La vremea respectiva cat am avut timp - n-a fost prea mult, am pus foaie alba de hartie in loc de foita aceea originala din plastic.

Ce sa mai zic de afisorul de jos .. (l-am defacut si am inlocuit 2 becuri unul luat de la ceas si celalat de la primul afisor mentionat), pare un adevarat calvar si pt a face treaba trebuie sa ai timp, dat fiind faptul ca e foarte intortocheat.O solutie banuiesc ca ar fi ledurile cu acelasi tip de soclu dar nu prea am gasit asa ceva.

Deci daca e cineva care a facut, idei, orice poate ajuta pe toata lumea aflata in aceeasi situatie.
    THX si drumuri bune.:cheers:
    Last edited by catalin gheorghe; 13-01-2010 at 06:39 AM.

djvaliro's Avatar

Exclamation

Ma scuzati am uitat sa precizez ca e vorba de bord, rog un moderator sa modifice titlul Inlocuire becuri bord cu leduri - la modelele 406 pana in 99.!
    Va multumesc!

zeus_406's Avatar
    Salut si pe mine m-ar interesa chestia asta si chiar cred ca ar arata ca lumea.In plus si eu am ceva becuri arse si la consola de centru si m-ar interesa daca e dificil de desfacut?

Eu am gasit pe ebay becuri pentru bord diverse culori, sunt becuri T509 acelea de bord cu soclu. Culori am gasit rosu, albastru, verde, alb, roz, ca pret sunt intre 50-60 ron cu tot cu transport pentru 10 bucati.
    Acum nu stiu cum sunt becurile la consola centrala, eu am desfacut la casetofon si acolo sunt niste leduri lipite de placa unde vin circuitele la butoane, nu sunt greu de lipit dar trebuie sa gesesti ceva asemanator la intensitate. La fel nu stiu cum sunt cele de la clima si display-ul din bord.
    Eu vroiam sa-mi iau albastre sau roz ca acum sunt cele clasice spre rosu sau portocaliu ce culoare o fi aia.
    Am atasat si culorile.
    Attached Files Attached Files

Dar, in Romania nu gasim acele becuri T509? Numai pe ebay?
    Last edited by catalin gheorghe; 25-01-2010 at 10:18 PM.

Banned
    Nu prea ai cum sa schimbi culoarea de iluminare a bordului dat fiind faptul ca folia (cadranele) este vopsita in straturi pe dos si in concluzie poti sa pui becuri de orice culoare ca lumina se va combina cu postocaliul foliei de la cadrane.

Dar acea folie nu se poate inlocui cu una transparenta sau scoate de tot si pune becuri colorate? Nu stiu exact cum este acolo la cadrane.

Probabil exista si la noi becuri colorate dar in primul rand nu stiu unde sa caut, nu am timp si probabil sunt mult mai scumpe, pe ideea ca daca vrei sa-ti tunezi masina costa.

Banned
    Folia aceea reprezinta, de fapt, cadranele propriu-zis. Eu am desfacut bordul si m-am convins. Ca idee, pentru a ilumina bordul altfel exista alternativa numita "plasma".

Am inteles, gata am rezolvat-o si pe asta...

djvaliro's Avatar
    Salut in final eu am cumparat led-uri cu soclu la fel cabecul original ,pt. acele de la ceasuri am pus albe si se vede super doar ca pt bordul acesta model mai vechi cadranul era iluminat si cu ajutorul becului de la ac deci sa zicem ca proportionaliza sau ajuta la iluminarea completa.
    In fine se vede bine am albe si albastre si e super, daca as avea timp sa gasesc o solutie si pentru cadrane ar fi o chestie, dar totusi as fi interesat de plasma, cam cat ar costa afacerea pt .cadrane.
    Last edited by catalin gheorghe; 03-02-2010 at 06:18 PM.

Pune si tu o poza si eventual daca ai mai umblat la ceva acolo sau pur si simplu ai schimbat becurile.

Banned
    Si pe mine ma batea gindul sa pun plasma si inele de inox la cadrane.

cum dai jos sticla aea de la cadrane sau cum iti montezi inele de inox si plasma ca mar bate gandul de indata ce fac rost de bani

Bookmarks