Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76

Thread: Probleme ambreiaj 107

abm's Avatar

Kit ambreiaj

Ceea ce o sa cititi in randurile de mai jos este destul de greu de crezut...
    Fiind posesorii (eu+sotie) unui superb "leu" 407 ST Sport, am spus de ce sa nu achizitionam si un pui pentru a inlocui vechiul "Ka" al sotiei.
    Initial am incercat sa caut un SH, dar pretul lor mi s-a parut destul de piperat si am ales pana la urma preluarea unui contract de leasing. Am gasit si persoana care preda leasingul ...nimeni alta decat concesionarul peugeot din Galati. Masina avea 20.000 km.
    Dupa revizie am preluat contractul si mare surpriza ....... la nici 150 km facuti a crapat placa de presiune si rulumentul de la ambreiaj. Cum masina iesise din garantie (05/2008) totul a cazut pe mine care am fost nevoit sa inlocuiesc tot kitul de ambreiaj la uimitorul pret de app. 1800 ron.
    Kitul, din cate mi s-a explicat, se produce intr-un singur loc deocamdata pentru toate cele 3 marci si din acest motiv are acest pret.
    Uimirea si intrebarea mea cea mai mare este daca cineva am mai patit asa ceva in asa de putini km facuti ?!?!?!?... eu unul nu am mai auzit.
    Asa ca ....atentie mare la cat de mult "folositi" ambreiajul... caci ustura )

Eu nu am auzit de nimeni sa fi avut probleme cu ambreiajul de la tripleti. Dar, am gasit acum ceva vreme o singura problema la un yaris, reparata pe garantie. Era ceva zgomot, reparat pe garantie.
    Depinde ce noroc ai, de ex un tip a avut montat turbo pe aygo, si dupa 1 an jumate, cica placa de presiune incepuse sa sufere putin. Dar, merge pusa de yaris (e putin mai mare dar se potriveste la fix).

Alex Radoi's Avatar
    masina cumparata de la concesionar fusese folosita la drive-test sau concesionarul din Galati doar a vandut o masina de la buy-back? (pt. ca daca masina le-a apartinut lor de la bun inceput explicatia e clara. ambreiajul a fost distrul nu de clienti, ci cel mai probabil de angajati. (si la ATS "rupeau" C1 de drive-test reprezentantii de vanzari. e o masina careia ii plac mult turatiile, dar cad o tii numai in plecari cu scartait de roti e normal sa cedeze intr-un final si ambreiajul, indiferent de ce masina este vorba. C1 si 107 sunt cu siguranta cele mai alergate masini de la showroom-uri. la ATS tipul imi spunea ca, citez, "motorul se comporta ca unul de motocicleta", cu alte cuvinte sub 6000RPM nu isi prea odihnea pistoanele, si multe alte povestiri despre forja la care supuneau zilnic masinutza.)
    Last edited by Alex Radoi; 08-07-2008 at 02:53 PM.
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

Mihai PGT's Avatar
    Intr-adevar, aceste motoare sunt motoare de turatie, deci ele se simt bine in ture, dar bineinteles ca si turele astea au o limita. E adevarat ca masinuta alearga de nu se poate, dar doar cand urca in ture, daca schimbi la 3000 esti ca si cu scooterul, imediat ce si-a luat turatia e sageata. Probabil ca masina in cauza fusese solicitata mai mult decat normal si din cauza asta a picat ambreiajul.
    VIATA E GREA, DA' TRECE...:)

am si eu o problema cu ambreiajul.cand calc pedala se aude un zgomot ca si cand ar bate ceva fier pe fier.in momentul in care iau piciorul de pe ambreiaj zgomotul dispare

monyka stai linistita, toti avem acel zgomot. este specific buburuzelor...

la mine a aparut astazi.masina o am de 2 ani si pana acum nu am avut aceasta problema.e ca si cand ar avea un surub desfacut.e un zgomot metalic
    Last edited by strainu; 09-03-2009 at 10:58 PM. Reason: fara quote la postul anterior

Alex Radoi's Avatar
    nu stiu, a mea face acel zgomot metalic din prima zi. exact in momentul cand iau piciorul de pe ambreiaj, adica momentul cand acesta cupleaza. deci e invers decat la tine. e ca un "clanc" foarte scurt. am 32.000km.
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

mosu's Avatar
    Eu am inteles ca la monyka nu este vorba despre acel pacanit specific care apare frecvent la apasarea sau eliberarea pedalei de ambreiaj ci despre un zgomot metalic continuu cat timp tine pedala apasata. Daca am inteles bine, nu vad alta solutie decat service-ul
    "Indiferent cu ce viteza conduci masina, cei care merg mai incet dorm la volan iar cei care merg mai repede sunt sinucigasi."

Quote Originally Posted by madlex456 View Post
    monyka stai linistita, toti avem acel zgomot. este specific buburuzelor...
    Quote Originally Posted by mosu View Post
    Eu am inteles ca la monyka nu este vorba despre acel pacanit specific care apare frecvent la apasarea sau eliberarea pedalei de ambreiaj ci despre un zgomot metalic continuu cat timp tine pedala apasata. Daca am inteles bine, nu vad alta solutie decat service-ul
    da asa este este continuu.daca las masina pe loc jumatate de ora nu mai face dar in monentul in care misc masina incepe sa se auda.orcum sa vedem ce zic cei de la service.

Este un buletin scos de toyota. Se pare ca unele Aygo-uri au pedala de ambreiaj mai sus decat trebuia sa fie si se regleaza in service. Eu am intrebat la service si mi s-a zis asa: Daca se strica ambreiajul, se repara in garantie si se regleaza la fiecare 15 mii km. Daca nu se strica inseamna ca nu trebuie reglat.
    Logic, nu se strica pentru ca nu tii piciorul pe el (riding the cluch). Dar daca se strica, e de mentionat faptulca e pedala cam sus in caz de nu vor sa il schimbe pe garantie. Nu stiu cum e la 107 si c1, dar banuiesc ca e aceeasi prostie.

am fost la service.raspuns:nu stim ce are trebuie demontata cutia.si ca pret un kit de ambreaj 2600 ron cu manopera cu tot.

abm's Avatar
    Quote Originally Posted by monyka_200211 View Post
    am fost la service.raspuns:nu stim ce are trebuie demontata cutia.si ca pret un kit de ambreaj 2600 ron cu manopera cu tot.
    Mi se pare prea mult. Nu mai tin minte exact dar eu am dat 1600...1700(inclusiv manopera) la serice la Citroen (iesise din garantie cu 2 saptamani inainte). Chiturile sunt la fel pentru toate 3 buburuzele si sunt facute deocamdata de acelasi producator.

Poate cineva sa ma orienteze spre ceva site-uri cu kituri de ambreiaj pt peugeot 107? Ma intereseaza preturi si daca au pe stoc asa ceva.

QUASAR78's Avatar
    Placa de presiune 529 + tva
    Disk - 455 + tva
    Rulment de pres 285 + tva

Pe producator nu sunt !( doar originale)

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Bookmarks