Page 1 of 36 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 530

Thread: Ce ulei folosim la motor?

bibanu47's Avatar

Ce ulei folosim la motor?

Postez un grafic cu uleiul recomandat in functie de anul de fabricatie.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails clasificari uleuri.jpg  

godaro's Avatar
    ma folosesc de topicul asta pt a va expune urmatoarea dilema:

in urma schimbarii uleiului de motor (307, 1.6 HDI 110 CP, T5, 105 mii km din ian.2005)) masina mea nu mai scoate fum ca inainte de revizie. evident ca acest lucru este imbucurator insa apare intrebarea "ce dracu am avut eu in motor pana acum si la ce sa ma astept de acum incolo"

revizia anteriorara (90.000 km) am facut-o la Eurial Pantelimon si presupun ca mi-au pus Total Quartz. la cateva luni dupa aceasta revizie am fost sa fac ITP-ul (nu la Eurial) si mai mai sa nu il trec din cauza opacitatii! Pana acum am pus totul pe seama vechimii masinii (5 ani) si la traficul din Bucuresti. Evident ca am incercat sa ii dau ture ori de cate ori am avut ocazia, insa dupa cativa km prin oras fumul subtire "revine" in oglinda retrovizoare . Mentionez ca pierd ceva vapori de ulei pe la furtunul turbo (problema prezenta la multe 1.6 HDI) insa nivelul uleiului nu scade dramatic intre revizii. In rest masina fuge si trage ok, sper sa ramana asa lucrurile.

Dupa 1 an de zile si 15000 km am facut revizia, de asta data la un service independent, unde mi-au pu un ulei Mobil Super 3000 (parca, oricum sintetic). Masina se comporta identic insa nu mai scoate fum, cel putin nu la fel de mult si nu la fel de des ca inainte de schimb.

Intrebare pentru cunoscatori: care ar fi legatura intre ulei si fum (la un diesel presupus ca functioneaza in parametri) si la ce consecinte sa ma astept? Ceva recomandari?

Multumesc

turbojack's Avatar
    Uleiul prea fluid are tendinta sa fie consumat,de aceea trebuie respectata grupa recomandata de producator.
    Daune se pot produce pe tot lantul cinematic ce presupune frecare (cuzineti,lagare ax came,lagar turbo).

Mai ales in anotimpul rece nu? Ma refer la uleiul mai fluid, 0W-30.

godaro's Avatar
    eu presupun ca am avut ulei in parametri (5W-40). daca ar fi fost mai fluid l-as fi consumat si n-as fi rezistat 15000 km cu el. plus ca am mers toata vara, inclusiv la viteze mari si nu pot sa reclam niciun fel de anomalie.

eram curios cum poate uleiul de motor sa determine aparitia (si disparitia) fumului la un diesel presupus (deocamdata) in parametri.

Deesse's Avatar
    Primul schimb de ulei l-am facut la 12.000 km, al doilea l-am intarziat putin, la 28.000.
    Are ceva ca am mers 16.000 km cu un schimb de ulei?
    Uleiul folosit e Total Quartz 9000 5W40 si pe viitor vreau sa fac schimburile de ulei la 10..000 maxim 11.000 km.
    Mon noire vagabonde: Citroen C4 1600

SonyAD's Avatar
    Dacă ţi-ar consuma mult ulei atunci poate ar fi de la faptul că uleiul nou nu produce multă funingine dacă este ars.

Poate uleiul nou are vāscozitatea un pic diferită şi permite un timp de răspuns mai bun al turbosuflantei, al cărei lagăr este unul hidrodinamic, uns cu ulei. Faptul că ambele uleiuri sunt 5w40 nu īnseamnă că au aceeaşi vāscozitate, ci aceeaşi clasă de vāscozitate. Şi diferenţele īn clasă pot fi mari.

Sau poate nu au nici o legătură una cu alta.
    Le lion flatulent est revenu.
    "Metoda aceasta returnează toarţa ferestrei principale."
    Nu sta īn calea babei spre māntuire.

godaro's Avatar
    nu pot spune ca papa ulei. masurat pe joja intre schimburi nivelul scade pana la 1/2 dintre min si max. pierd niste vapori de ulei pe la furtunul turbo, atat prin capatul dinspre turbina ( am turbina murdara, garnitura de la racord este deteriorata) cat si prin capatul dinspre motor (urme de vapori de ulei).

cred ca cel mai bine o sa fac niste poze. ideea e ca daca s-ar putea trage niste invataminte de care sa se bucure si altii ar fi minunat.

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cam care este temperatura normala pentru uleiul de motor?
    Tocmai am schimbat uleiul si am observat ca nu mai ajunge la 90 de grade cat era inainte, este undeva intre 80 si 90 (ma refer la calatorii lungi).

Probabil pt ca este mai frig afara.
    godaro, eu cand am cumparat masina, proprietarul, prieten cu mine, a mers la Braila la AXA Motor si i-a facut revizia de 45.000. Eu cand am dat un ochi prin portbagaj, am descoperit un bidon de ulei produs de Lubrifin si pe care scria Total.

tcaciucmihai's Avatar
    Am si eu o rugaminte catre cineva mai priceput in ale motoarelor HDI.Pe ambele masini am 2.0 HDI,unul RHY 79 kw si RHR 100 kw.Ambele motoare au 170000 km si functioneaza foarte bine.Ulei folosesc la ambele Total Quartz 9000 5w-40 pe care il schimb la 10000 km iar la Rhr la ultimul schimb am pus Ineo 5w-30 care cica e mai bun pentru FAP.Nu stiu ce ulei sa le pun in continuare avand in vedere ca au totusi ceva kilometri.Din ce vad pe aici unii spun ca dupa un anumit numar de kilometri ar fi bine de folosit 10w-40.Asa este sau pot sa merg in continuare cu 5w-40,5w-30??

Uite niste locuri unde s-a mai discutat de problema asta a uleiului in functie de kilometrii.

Moderator ValiG's Avatar
    Stie cineva cum stau preturile la Total 5W40?Si cat intra intr-un 1.6 HDI?
    Citeste aici.Foarte interesant!

Curatare tapiterii auto la domiciliu, detalii aici.

d3ath_sm0k3's Avatar

Nivel Ulei

Salut,

Cand am facut schimbul de ulei cu tot cu filtru mecanicul mi-a pus 4L ulei.Am citit acum pe undeva ca pentru motorul meu 1.6E 16V 110CP sunt necesari 3.25L cu tot cu schimbarea filtrului.
    Se poate intampla ceva rau?Trebuie sa mai dau afara ulei?
    Si inca o chestie...Cum se verifica nivelul uleiului?...dupa ce mergi cu masina o lasi 10 min si verifici nivelul....sau rece o incalzesti putin si verifici?
    Si la cati km ar fi indicat sa schimb uleiul?...Filtrul de ulei, bujiile si filtrul de aer? Acum le.am schimbat pe toate.
    Multumesc!

NIvelul de ulei se verifica cu masina parcata in plan drept (nu in panta) si cu motorul rece. Scoti joja si verifici nivelul uleiului. Eventual o stergi cu o carpa si mai verfici inca o data.

Page 1 of 36 1234511 ... LastLast

Bookmarks