Peugeot Club
Results 1 to 8 of 8

Thread: Cum desfacem tapiseria (panoul) de la usile fata, spate

adioperator's Avatar

Cum desfacem tapiseria (panoul) de la usile fata, spate

Din diferite motive poate fi necesara demontarea panourilor de usi, mai jos voi explica cum se face aceasta operatiune.
    In primul rand aveti nevoie de un set de chei "TROX", un fel de surubelnite cap stea cu 6 colturi.
    Panoul usii este fixat de 5 suruburi cu cap Trox dintre care doua inspre spatele panoului, unul pe partea superioara a manerului usii fiind mascat de un mic capacel su ultimile doua sunt mascate de ornamentul manerului de usa. Ornamentul manerului de usa se scoate tragand in sus dinspre spte spre fata. Dupa ce au fost desfacute cele 5 suruburi se scoate ornamentul de la deschizatorul usii prin tragere spre exterior cu atentie pentru a nu fi zgariata, blocul de comanda pentru geamuri se scoate prin tragerea acestuia cu atentie in sus, decuplati mufa electrica. Apoi cu o bagheta lata increcati sa depatati panul usii de la baza spre sus, exista 6 pana la 8 cleme de fixare, ce se vor desprinde pe pe cadrul usii. Cand toate clemele au iesit impungeti cu atentie panoul in sus, daca exista lampa se iluminare in panou nu uitati sa o scoateti si pe aceasta.
    Este recomandat sa inlocuiti toate clemele de fixare ale panoului pentru ca unele pot fi rupte in timpul demontarii.
    Panoul usilor din spate se demonteaza in acelasi mod descris mai sus.
    Montajul acestora se efectueaza in ordinea inversa demontarii.

Cheie TROX:

Clema fixare panou:

Spor la treaba
    Last edited by adioperator; 19-02-2010 at 10:01 AM.

Gold Lion Basti77's Avatar
    :clapping: se pare ca putini sunt cei care isi baga nasul si sunt si mai putini cei care impartasesc si altora experienta lor.

adioperator's Avatar
    Cred ca e a treia sau a patra oara cand o desfac, ultima oara am desfacut-o pentru a aplica niste placu antifonice AluBand pe tabla interioara a portierei pentru ca nu prea imi place zgolotul de la inchiderea usilor din fata. Totusi am constata ca in pare parte zgomotil vine de la mecanismele de inchidere a usilor si nu de la zornaitul tablei care nu ezte extraordinar de bine antifonata. Oricum intentionez sa deschid un topic si despre eliminarea "greierasilor" din 308

Tudor's Avatar
    @Adi, mi-ai luat-o inainte cu materialul ala pentru izolare fonica. Si eu am de gand sa fac asta dar doar pentru a mai reduce din zgomotul provenit din exterior. In acest sens ai avut ceva rezultate?
    Servicii spalare/curatare/intretinere auto in IASI
    CUMPAR JOCURI ORIGINALE PENTRU PLAYSTATION 3
    2008 PEUGEOT 308 CONF PACK 1.6 HDi 16v 90 CP GRISS HURRICANE 2008 PEUGEOT 207 TRENDY 1.4 VTi 16v 95 CP ROUGE ADEN

adioperator's Avatar
    Am eliminat mici greierasi din usa, oricum am avut rezultate multumitoare cand am facut antifonare in alta parte dar despre aceasta revin cu un subiect separat in cateva zile.
    Este destul de greu sa ai acces la tabla din interiorul usii datorita sistemului de ridicare a geamului, efectiv trebuie demontata macaraua si geamul pentru a avea acces usor.

NEOisme's Avatar
    Speram sa vorbesti intr-adevar despre tapiserie, cum se desface
    Nice job eniuei!
    She was a fast machine, she kept her motor clean
    She was the best damn woman I had ever seen

206 Highlife - 2.0l HDi
    :notangel:

@adi - Clemele de fixare unde se gasesc?

:thumbsup: pt topic!

adioperator's Avatar
    Quote Originally Posted by NEOisme View Post
    Speram sa vorbesti intr-adevar despre tapiserie, cum se desface
    Nice job eniuei!
    Pai spune ce anume te mai intereseza sa desfaci si poate o rezolvam )

@theo_xss, aveam prin magazin la 15 lei/set de 10 cleme.

Tags for this Thread

Bookmarks