Peugeot Club
Results 1 to 7 of 7

Thread: Insonorizare usi 307

andy's Avatar

Insonorizare usi 307

Salut
    M-am hotarat sa schimb CD playerul original + boxele din usi cu ceva 4x45w(am mai multe posibilitati) dar am inteles ca daca nu fac insonorizare la usi o sa se auda la fel de prost,cel mai mult la cd playerul original ma deranjeaza receptia proasta a frecventelor fm si vibratile usilor!Avand in vedere ca un mp3 player 4x45w nu scoate mai mult 30w rms nici boxele pe care le cumpar nu vreau sa depaseasca 30w rms (nu are rost sa dau niste bani in plus degeaba).

Deci care ar fi solutiile:
    -material insonorizant ceva mai ieftin pe care il pot monta singur(vreau sa dispara cat d cat vibratile si sa se auda bine la un volum mai mare)
    -boxe fata spate care sa nu depaseasca 30w rms la un pret acceptabil

-in ceea ce priveste playerul crd ca o sa fie:http://www.car-sound.ro/tv---dvd-aut.../w2-d198b.html (fct dvd nu crd ca o sa folosesc vreodata dar cea bluetooth imi este foarte folositoare,are si un design destul de dragut)

Gold Lion Basti77's Avatar
    As recomanda asta, este ceea ce o sa cumpar cand o sa fie momentul sa ma apuc si eu de aceasta operatie.

http://www.booster.ro/car-sound/acce...olii-4547.html

http://www.booster.ro/car-sound/acce...ket--3219.html

In poze o idee despre operatie.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg  

andy's Avatar
    Problema cea mare este ca difuzoarele sunt prinse de fata de plastic a usi si parerea mea ca ar trebui facute niste modificari astfel incat sa fie prinse de structura metalica a usii

La fel este si la 207, te ridici cu folia si pasta pe acele distantiere, daca prinzi difuzorul direct pe tabla dand jos distantierele o sa se auda ca din oala si la jumatate din volum, iti spun ca am auzit un astfel de montaj pe un 207 Urban, model care vine din fabrica fara aceste distantiere, pe un HU Pio la un volum de 50 din 60 deabea se aude in masina.

andy's Avatar
    Eu nu am distantiere,cand am demontat fata de usa a iesit cu tot cu difuzor,are doar o gaura mica prin care iese cablajul pt boxa in rest este lipita pe toata usa o folie gri(crd ca este cea originala avand tot rol de insonorizare)

Nu trebuie antifonata si partea din exterior a usii ?

Da trebuie si fata de usa la interior, am uitat sa mentionez, tocmai de aceea am zis de setul de 40 folii. Credeam ca este ca la 207, 308 prinderea difuzoarelor, solutii se gasesc dar ideea in mare este cea din poze unde se folosesc cele doua produse recomandate. Daca doresti se poate aplica acest tratament si la panoul usii, VRX parca are facut asa ceva.

godaro's Avatar
    @andy: tot ce poti sa faci este sa rigidizezi fetzele de usi cu spray cauciucat si sa muti basii din portiere in portbagaj (fie sub-woofer fie boxe ovale in policioara - dupa pretentii)

cam atat. basi din portiere e greu sa scoti deoarece boxele sunt prinse de fatza de usa. boxele ovale in policioara spate sunt un compromis bunicel

Bookmarks