Page 1 of 29 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 430

Thread: Problema xenon aftermarket pe 407 - ardere motorase stergatoare

vLD's Avatar

Problema xenon aftermarket pe 407 - ardere motorase stergatoare

Am zis sa scriu aici , pentru ca ma intereseaza in special pentru 407.
    Pentru cei care au xenon si in proiectoare, de care ati pus ?!

In carte scrie 55 w , dar majoritatea comercializeaza la 35 w. Banuiesc ca va da eroare in bord si ar mai trebui cumparat inca ceva pentru a nu palapai, pentru a scapa de eroare.
    In schimb ce-i care si-au pus de la Doc , nu am vazut sa aiba probleme
    407
    Intalnire Iasi : Duminica , ora 18:00 , Palatul Culturii ->Peugeot Club Iasi

mielu''s Avatar
    Cele de la Doc sunt mai de calitate. Eu pana acum am cumparat deja 2 seturi de la el.
    Kit-urile care le vinde acum sunt de ultima generatie si se elimina eroarea de bec ars. Oricum, si daca ar fi sa-ti dea eroare il suni si iti trimite 2 condensatori mici care anuleaza eroarea si ai scapat. Cand am cumparat acum 1 an de la el am cerut si 2 condensatori ; pentru orice eventualitate ( 10 eur amandoi).
    PEUGEOT 508 SW GT 2.2 HDi 204 cp

Ai grija cu stergatoarele ce faci. Mai bine monteaza la cineva care a mai facut-o pe 407. Alfel s-ar putea sa te usture putin...stergatoarele!!!

mielu''s Avatar
    @Silvere, stergatoarele o iau razna in momentul cand pui un kit de rahat. Uite, eu mi l-am montat absolut singur si nu am avut nicio problema dar l-am cumparat de la Doc si mi-a garantat ca nu o sa am probleme.
    @john_nr1 a dat de belea de exemplu plus multi altii.
    Si-a pus nashul meu pe seria 5 (modelul nou) xenoane pe faza scurta si in proiectoare si numai probleme a avut cu ele si balastrele erau de 55W. Eroarea de bec ars era ca la ea acasa plus ca trebuia sa aprinda si sa stinga farurile de 100 de ori ca sa ramana aprinse. A rezolvat-o cu condensatori.

Mielule! Cred ca cel mai sanatos e sa lasi masina asa cum e ea. Sincer eu nu prea am incredere in kiturile astea vaporene.

mielu''s Avatar
    Aia da. Insa parca nu-ti vine sa o lasi asa fara xenon, mai ales ca ai lupa in far.
    Apropo, tu ai de fabrica ?!?!?

gabones's Avatar
    @vLD , si eu mi-am pus tot de 55w 6000k cumparat tot asa la ocazie si e ok , le am deja de 6 luni si nici o problema pana acum , eroare , nu ! si toate merg normal pe masina eu zic ca merita mai ales ca noi nu avem din fabrica , bafta

Eu am cumparat acum 3 saptamini de la Doc un kit cu balast ultraslim si merg impecabil ,fara niciun fel de eroare.Merita si este serios

Quote Originally Posted by mielu' View Post
    Aia da. Insa parca nu-ti vine sa o lasi asa fara xenon, mai ales ca ai lupa in far.
    Apropo, tu ai de fabrica ?!?!?
    Nu am de fabrica si ma batea si pe mine gandul la un moment dat sa-i pun, dar am vazut ca multi au probleme cu ele si am cam renuntat. Plus ca preturile aste de dumping sunt cel putin suspecte. Gasesti pe net o gramada de modele la 100 de euro iar un set original la pejo e in jur de 1500 de euro. Cam mare diferenta sa nu iti pui intrebari.

rapture's Avatar
    Diferenta nu este doar de bani ci si de calitate! Eu am de fabrica si pana acum nu am vazut xenoane "after-market" care sa aiba lumina exact ca ele. Si in plus degeaba iti pui xenon daca nu ai si spalatoare de far care vin la pachet cu xenoanele din fabrica, cum s-au murdarit un pic scade drastic calitatea luminii; trebuie sa stai sa cureti farurile la fiecare plecare. In rest la capitolul tuning xenonul este un "must have"!

vLD's Avatar
    Am xenon din fabrica cu tot cu spalator faruri (era oferta 2 in 1 ) )
    Treaba cu stergatoarele stiam ca este numai cand pui kitul pentru faza scurta / bixenon.
    Dar la proiectoarea , acea eroare ,sau palpairea din ce cauza apare ?!
    Sa fie pentru ca , kitul este de 35w in loc de 55w ?
    Daca asta este mai degraba cumpar direct de 55 decat sa iau de 35 si anulatoarele de eroare(condensatoarele)
    -----
    Chiar asa rau deranjeaza xenonul in proiectoare?! Am mai vazut si la altii dar nu pot spune ca m-a deranjat.Se vedeau frumos
    Last edited by vLD; 24-02-2009 at 11:46 PM.
    407

Pai in primul rand in proiectoare nu ai lupa.

mielu''s Avatar
    Pai si Cayenne are ?!?!?

Ma uit si iti zic maine!!!:blush:

vLD's Avatar
    Si totusi 55 sau 35 ?! Sau la amandoua trebuie condesatoare
    Mi s-a recomandat de 35 , nu sunt asa puternice ; si ca temperatura 6000 , desi eu zic ca si 5000 sunt acceptabile
    407

Page 1 of 29 1234511 ... LastLast

Bookmarks