Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 151 to 163 of 163

Thread: Montare intrare audio auxiliara RD4

norishor's Avatar
    o722.222.577 la obor
    Diagnoza PSA Tester ORIGINAL ->o722.222.577<- Reparatii chei telecomanda PSA

Baby Lion
    Vreau sa achizitionez si eu um amplificator micut ca cel al userului din postul #6,mai se gaseste asa ceva, mai exista acel magazin conex ?. Sau daca folosesc un ipod (nano ) nu mai este nevoie de acel amplificator pentru a nu sesiza diferenta de sonor cand comut de pe aux pe radio,ne poate lamurii cineva cu aceasta dilema ? Va multumesc !!!
    Ps : Multumesc lui norishor pentru ajutorul acordat in activarea functiei Aux .

Baby Lion
    Multumesc,costa cam mult o asemenea jucarie si nu cred ca renteaza investitia.

Vizitator sagimarius's Avatar
    problema e ca l-am luat nici nu merge in scopul asta.... El functioneaza saracul perfect drept amplificator de casti dar trebuia sa-mi inchipui de inainte ca odata ce e amplificator pt. casti si asta, o sa scoata o impedanta asemenatoare (8-32 ohmi), care va echivala aproape cu un scurt-circuit pt intrarea amplificatorului... Apropos, din curiozitate am deschis carcasa radio-cd-ului meu N2-00, sa vad ce C.I. amplificator foloseste, ca sa stiu ce sa-i dau de mancare...
    E un TDA7564B, in ale carui specificatii tehnice, scrie clar: impedanta intrare: minim 60K-ohmi, tipic:100k-ohmi, maxim: 130k-ohmi... 100k-ohmi = 100 000 ohmi, nu 8 ohmi cat ii dam noi...

Baby Lion
    Am montat si eu cablul din iesirea Aux,am redat de pe note 3 si ca sa se auda decent am dat volumul radioului la 25. Ce trebuie facut ca sa nu il mai urc asa mult ? Am inteles fin postul anterior ca acel amplificator pentru casti nu este functional. De pe ipod a redat cineva ?

de pe ce vrei tu cu iesire de casti o sa redea sunetul prea incet, am explicat aneterior de ce. Se pare ca solutia este aducerea a cate unei rezistente de 100 kilo-ohmi intre canale si masa, pt. a pacali impedanta de intrare a amplificatorului. Sunt pe cale sa incerc asta si voi reveni cu rezultatele...

Baby Lion
    Pe la inceputurile discutiei spunea cineva ca reda de pe ipod si este multumit de sonor si calitate. Rezistentele alea se pun pe firul ce iese din Aux sau in interiorul unitatii radio cd ? Intreb pt ca nu ma pricep la electronica si as vrea sa rezolv problema cu sunetul,eventual sa caut un electronist si sa-i explic ce doresc sa-mi faca.

D.p.d.v. electric, pt. circuit nu e nici o diferenta daca o pui oriunde pe cablul Aux intre canal si masa sau in interiorul cutiei Radio-CD intre canal si masa , atata timp cat e pe acelasi circuit de intrare in amplificator. D.p.d.v. fizic probabil e mai usor sa lipesti rezistenta pe placajul interior al Radio-Cd, mai ales dat. faptului ca ansamblul ala mare de mufe de la spatele radio-cd , se continua in interiorul radio-cd cu niste pini mai lungi care intra in placa propriu-zisa... Pini pe care cred ca ai mai multe sanse sa lipesti mai comod un rezistor decat pe mufa inghesuita de aux...
    Problema mea e alta si anume ca ma aflu in strainatate si aici nu s-a auzit de magazine de componente electronice, totul trebiuie comandat de pe net la preturi astronomice. eu sunt nevoit sa imi scot piesele din electronice stricate si nici asa nu gasesc exact valorile care-mi trebuie...

Baby Lion
    Daca doreste cineva pentru 307 cablu cu mufa jack pentru iesirea aux astept un pm,repet are mufa jack care intra in telefon sau mp3. O pot dona numai pt bucuresti.

Baby Lion
    Cablul a intrat in posesia unui user de pe forum, sper sa-i fie util. Numai bine.

Baby Lion
    Am achizitionat de la e^^g un cablu audio hama cu protectie de panza si acum volumul de la radio corespunde cu cel de la iesirea aux....nu mai trebuie sa urc cu volumul la 20 pe iesirea aux. Muzica o redau de pe un mp3 player cu o vechime de peste 10 ani. Eu cred ca diferenta de volum este influentat de cablu.

Vizitator
    Quote Originally Posted by Alecu View Post
    Cred ca pe voi vă interesează schema atașată.

Îi dați + pe pinul 13 printr-un rezistor de 100 Ohmi / 0,25 W și aplicați semnal de intrare audio pe pinii 19 (Stanga) și 20 (Dreapta) iar masa semnalului pe 18.

Dacă reușiti, să mă anunțați și pe mine, că vreau să-mi fac și eu după ce reușesc să-mi activez CD Changerul la service. Dacă va merge, dar nu vă va satisface nivelul semnalului la intrare, care ar putea fi prea slab sau prea distorsionat, să-mi spuneti și vă zic eu ce adaptare să mai faceți.
    Salut, la 406 am cass RD3 PU 1633 A la care vreau sa atasez un modul USB cu mp3 si card Sd de pe aliexpress si ma cam bate in sensul ca nu reusesc sa-i fac o intrare aux. Am si Cd-changer pe masina, ar fi valabila schema ta la cassul meu?? Scuze, am vazut ca e mai vechi postul, dar am cautat in tot internetul si mare lucru nu gasesc! Mersi!

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Bookmarks