Results 1 to 8 of 8

Thread: Schimbare filtru de polen.

Gold Lion Basti77's Avatar

Wink Schimbare filtru de polen.

Azi am schimbat filtrul de polen. Am pus la fel unul cu carbon activ, aceeasi marca cu precedentul pe care il aveam din luna septembrie 2008. Filtrul a costat 65 ron si este Made in Italy.

Mai jos aveti modalitatea de schimbare care nu ar trebui sa dureze mai mult de 15 minute.

POZA 1. Se identifica capacul din compartimentul motor in partea stanga. Acesta de scoate ridicand de el si apoi tras, montarea se face invers se apasa pe el in plan orizontal apoi vertical.

POZA 2. Se ajunge la suportul filtrelor de polen care sunt asigurate cu un capac. Acesta se trage putin si apoi se basculeaza in jos.

POZA 3. Se extrage primul filtru (cel mare), se trage de el si iese precum casetele video.

POZA 4. Se baga mana, aici trebuie sa le ai cam subtiri :naughty: si in partea din dreapta o sa dati si de al doilea filtru (cel mic). Acesta se culiseaza in stanga pana ajunge in locasul filtrului mare dupa care se extrage ca primul.

POZA 5. Se procedeaza la introducerea noilor filtre, este o operatie inversa, primul filtru se introduce cel mic, ATENTIE trebuie avut grija ca filtrul mic sa fie introdus in pozitia in care sa nu aiba suprafata de etansare in partea stanga, se vede in poze, acesta va avea in partea din spate, dreapta si fata.

POZA 6. Se culizeaza in dreapta filtrul mic lasand locasul liber pentru filtrul cel mare.

POZA 7. Se introduce si filtrul cel mare dupa care se asigura cu capacul care a ramas culisat si se monteaza si capacul de acces din compartimentul motor.

Poze .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails poza 1.jpg   poza 2.jpg   poza 3.jpg   poza 4.jpg   poza 5.jpg  

poza 6.jpg   poza 7.jpg   Schema.jpg   DSC01994_resize.JPG   DSC01995_resize.jpg  

DSC01996_resize.jpg  

Laurycă's Avatar
    Multumim inca odata!!! Sa ne traiesti!!:cheers:

paralel's Avatar
    Multumim pentru tutorial....

salut am un peugeot 306 cu motorizare 1,6 benzina si nu stiu unde se afla sau mai bine zis daca are filtru de polen.

Nu are filtru de polen.

Vizitator emtee's Avatar
    Eu am luat un knecht, si filtrul ala mic care se introduce prima oara e cu aprox 5mm mai mare decat lacasul in care ar trebuie sa intre. A mai intalnit asa ceva? Ceva idei?
    Multam anticipat.

Vezi daca il introduci bine in primul rand apoi daca tot este mai mare strange-l putin pana intra in locas. Se introduc cu partile tari pe lateral, cam toate sunt putin mai mari pentru a etansa mai bine.

Vizitator emtee's Avatar
    Salut!
    Mersi de raspuns, in primul rand.
    Apoi, asa l-am introdus. Am urmat instructiunile de aici + ce scria pe cutie. O fi el putin mai mare pentru etanseizare, dar a trebuit sa il fortez si s-a facut un pic evantai in unele parti, ceea ce numai etans nu este... HELP!

Bookmarks