Page 112 of 112 FirstFirst ... 1262102108109110111112
Results 1,666 to 1,668 of 1668

Thread: Cutia de viteze / Ambreiaj / Planetare - probleme, intretinere, modificari.

salex's Avatar
    In cazul ambreiajului cu actionare hidraulica pedala de actionare nu se poate ridica singura doar cu ajutorul arcului intern.
    Mai are nevoie si de detensionarea data de arcul diafragma, inapoi, prin linia hidraulica.
    Cu alte cuvinte daca oricare element de legatura aflat intre pedala si placa de presiune (arc, stifturi, furca, linia hidraulica) e stricat/nefunctional atunci pedala nu se va mai ridica decat cu ajutor extern.

Poti face un test simplu: actioneaza cu mana pistonul secundar (de pe cutie) si observa ce cursa are si cum lucreaza. Ar trebui sa mearga relativ usor iar cursa sa fie 18-22mm.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Problema mea sa rezolvat singura, cred ca ori patinau rotile, ori era vre-un punct ars pe volanta, care cu timpu sa eliminat singur.

Vizitator
    am si eu o problema la cutie si pe forum nu am gasit ceva asemanator. am cutie de viteze 20DM39 si as dori sa o inlocuiesc cu una 20DP13 stie cineva daca sunt compatibile problema la a mea ar fi un huruit constant la punctul de intrare planetara stanga in cutie probabil vreun ruliment la diferential mentionez ca doar pe stanga face asa planetara scurta la cea lunga totul perfect nu se aude nimic

Page 112 of 112 FirstFirst ... 1262102108109110111112

Tags for this Thread

Bookmarks