Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59

Thread: Probleme cu ambreiajul

k0rtezo's Avatar
    Imi pare rau sa aud asa ceva ... ( Ai pus un kit de Yaris de care vorbea crisskro ?

12trs's Avatar
    Am montat ambreiaj original. Nu fac improvizatii neverificate de mine pe masinile altora, imi respect clientii si nu vreau probleme.

Daca imi rezista ambreiajul 6 luni nu am de gand sa mai bag bani in ea pentru ca urmeaza sa o schimb cu alta masina. Dar, daca taica-miu o sa aiba problema asta, categoric o sa postez despre cum a mers operatiunea cu ambreiajul de yaris. Sa speram ca nu o sa fie probleme.

Alex Radoi's Avatar
    tocmai am vorbit cu un tip cu 107 (l-am abordat pe strada, vazand ca are ceva modificari la masina). si el mi-a spus ca a schimbat ambreiajul la 50.000km, DAR, vazand felul in care arata masina (avea toate protectiile de plastic din fata de dedesubt rupte etc.) si spunandu-mi chiar el cum "zboara" pe gropi si ca vrea sa o "lase" 6 cm si eventual sa ii adauge un kit turbo, mi-am dat seama exact de ce a picat acel ambreiaj. iar in cazul masinii lui 12trs, fiind vorba si de joc imens la rulmentul de presiune, cred ca nici cu aceasta masina nu s-a circulat f. corect, in sensul ca, probabil, s-a circulat mult cu piciorul pe pedala de ambreiaj. din cunostintele mele un rulment de presiune nu se uzeaza daca nu se sta prea mult cu piciorul pe pedala.
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

Alex Radoi's Avatar
    @12trs, poti face ceva poze cu piesele uzate?
    si apropo, nu cred ca ai spus la cati km. a picat ambreiajul la 107.
    Citroen C1 1.0VVT-i, MAK Fever-5R wheels, Sebring exhaust, Philips X-Treme Power lights, Denso Iridium Power spark plugs & more :cool:.

Alex Radoi's Avatar
    am gasit ceva interesant pe ebay:

GENIUINE 3 PIECE CLUTCH KIT O.E

FITMENT MODELS BELOW

Peugeot 107 1.0 Petrol 12V 07/05 (1KR-FE)
    Citroen C1 1.0 Petrol
    Toyota Aygo 1.0 Petrol

THIS IS A ORIGINAL CLUTCH - THE CHEAPEST YOU'LL FIND DONT MISS OUT!!!!

THE VEHICLE MANUFACTURER HAS ISSUED A TECHNICAL BULLETIN REGARDING CLUTCH NOISE ISSUES AND PREMATURE CLUTCH WEAR.

IN CASES WHERE CUSTOMERS COMPLAINS OF:

CLUTCH
    NOISE FROM CLUTCH DURING STOP AND GO CONDITIONS
    ABNORMAL SMELL FROM CLUTCH
    A SERVICE DIRECTIVE HAS BEEN ISSUED TO REPLACE THE ORIGINAL CLUTCH KIT WITH A LARGER DIAMETER CLUTCH ASSEMBLY. THE ORIGINAL 180MM CLUTCH WILL NOW BE REPLACED WITH A LARGER 190MM CLUTCH (with increased clutch cover mass) TO RECTIFY PREMATURE WEAR & NOISE ISSUES.

DUE TO THE INCREASE IN SIZE OF THE CLUTCH DIAMETER, WE RECOMMEND THAT THE VEHICLES FLYWHEEL IS ALWAYS CHECKED WHEN REPLACING THE ORIGNAL 180MM CLUTCH ASSEMBLY WITH THE NEW 190MM CLUTCH KIT.

FAILURE TO DO AS MENTIONED ABOVE MAY RESULT IN CLUTCH SLIP/ ENGAGEMENT ISSUESWHICH WILL NOT BE COVERED BY THE MANUFACUTRERS WARRANTY.

THIS IS A UPDATED VERSION O.E CLUTCH

PLEASE DONT GET CAUGHT OUT WITH THE 180MM DIAMETER CLUTCH YOU'LL BE WASITNG YOUR . SIMPLY BUY THE BEST QUALITY 1ST TIME.

PLEASE PROVIDE REGISTRATION OF VEHICLE WHEN PURCHASING ITEM

WHY PAY MORE WHEN YOU CAN PAY LESS

HURRY WHILE STOCKS LAST !!!!!!!!!!
    Last edited by Alex Radoi; 18-09-2009 at 08:38 PM.

Alex Radoi's Avatar

Alex Radoi's Avatar
    Da, deci e clar. Quinton Hazell astia sunt singurii producatori de ambreiaje aftermarket care fac ambreiajul pt. C1/107/Aygo. Kitul costa 170lire la o firma din Anglia care vinde pe ebay.
    Nu stiam nimic de marca QH, dar am mai citit cate ceva si se pare ca produc piese OEM pt. Peugeot, Rover, Nissan, Lotus, Suzuki, Aston Martin, Land Rover, Audi, Jaguar si TVR. Deci, sunt cineva.
    Cred ca o sa imi comand deja ambreiajul fiindca masina va mai ramane la mine cel putin 3 ani, timp in care e posibil sa pice, mai ales la stilul meu de condus, si nu sunt dispus sa astept 2 saptamani cu masina "pe bara", fiindca cam atat ar dura expedierea coletului din Anglia. Si ambreiajul cand te lasa, te poate lasa destul de brusc.

12trs's Avatar
    Scuze de intarziere.
    Quote Originally Posted by Alex Radoi View Post
    @12trs, poti face ceva poze cu piesele uzate?
    si apropo, nu cred ca ai spus la cati km. a picat ambreiajul la 107.
    Ambreiajul asta a crapat la 45.000. km, omul menajeaza masina, nu conduce ca birjarii. Masina este rulata mai mult afara.

Quote Originally Posted by Alex Radoi View Post
    Da, deci e clar. Quinton Hazell astia sunt singurii producatori de ambreiaje aftermarket care fac ambreiajul pt. C1/107/Aygo. Kitul costa 170lire la o firma din Anglia care vinde pe ebay.
    Nu stiam nimic de marca QH, dar am mai citit cate ceva si se pare ca produc piese OEM pt. Peugeot, Rover, Nissan, Lotus, Suzuki, Aston Martin, Land Rover, Audi, Jaguar si TVR. Deci, sunt cineva.
    Ambreiajele originale (scrie mare TOYOTA pe disc) sunt produse de LUK -placa si disc- si SKF - rulment.
    QH este o firma slabuta, degeaba fabrica ei piese pt Peugeot, Rover, Nissan, Lotus, Suzuki, Aston Martin, Land Rover, Audi, Jaguar si TVR.
    Last edited by 12trs; 29-10-2009 at 03:03 PM.

k0rtezo's Avatar
    So nu a incercat nimeni ambreiaj de Yaris ... ?

Merge. Doar ca omul care si-a pus e cam scump la vedere si nu apuc sa il prind neocupat...

Alex Radoi's Avatar
    12trs, mai bine descrie si tu, te rog, cum ai reusit sa schimbi ambreiajul "la bordura", fiindca in manualul de service Toyota arata ca trebuie sa scoti motorul de pe masina. Chiar ma intereseaza, fiindca nu se stie cand o pot pati si eu, si vreau sa fac singur treaba. Deasemenea vreau sa stiu daca pivotii i-ai scos cu extractorul, sau se poate si altfel (mai putin metoda cu batutul cu ciocanul in fuzeta, fiindca pe aia o exclud din start). Si mai vreau sa stiu cu ce ai facut centrarea discului. Multumesc.

Nu stiu cat de buni sunt QH, dar atata timp cat ofera garantie lifetime la abreiajele lor (nu inseamna ca voi beneficia de garantie, dar banuiesc ca asta spune ceva despre increderea pe care o au in produsele lor), iar ambreiajul este supradimensionat, atat ca diametru cat si ca grosime a ferodoului, pe asta o sa il pun cand/daca va fi cazul. 1 cm in plus la diametru este enorm, cred ca daca calculam este cu vreo 30% mai mare ca suprafata. Daca imi dai diametrul interior al ambreiajului (partea "goala") putem calcula, dar banuiesc ca ai aruncat discul cel vechi.

[ATENTIE]Numai posta consecutiv, exista optiunea EDIT .[/ATENTIE]
    Last edited by barmanu; 31-10-2009 at 07:27 AM.

dezent's Avatar
    Nu trebuie sa scoti motorul de pe masina,eliberezi tamponul de pe partea stanga de la cv,scoti planetarele din cv (inainte de asta trebuie sa depresezi pivotii si cap de bara),dupa care lasi motorul cu tot cu cv in jos (nu trebuie sa umbli la tamponul de la motor ,va functiona ca o balama). Ideal ar fi sa ai o rampa macar sau de ce nu ,sa incerci sa suspenzi masina cat mai sus (doua capre pe fata). A, si iti trebuie un cric care sa-l pui sub baia de ulei,asta inainte de a elibera tamponul de la cv, mai departe este surubareala. Succes !
    Asa am schimbat la un 107 al unui prieten, avea 87000 km, s-a spart rulmentul. Pina la urma depinde si de noroc, oricum nu se mai fac ambreaje ca acum 20 de ani asta e clar. Interesul este sa se vanda cat mai multe piese de schimb, asta este valabila pentru toate marcile aproape. Am un amic care la Subaru Outback (boxer diesel) , cumparat in 2009, i-a picat ambreiajul la 10000km, si nu face obiectul garantiei ! No comment .
    Si inca ceva, la cat de inghesuit este motorul, cred ca mai repede il scoti pe jos cu tot cu cv, daca tii neaparat, .in acest caz iti trebuie elevator altfel te chinui mult.
    Last edited by barmanu; 31-10-2009 at 03:26 PM.

Alex Radoi's Avatar
    Multumesc pentru informati, dar trebuie sa te mai intreb ceva, si anume:
    1. De unde cumpar la un pret bun o presa de pivoti?
    2. Cum centrez discul? Cu ce inlocuiesc mandrina pentru centrarea discului daca nu o am?
    Last edited by barmanu; 01-11-2009 at 02:42 AM.

dezent's Avatar
    1.Sincer ,nu stiu de unde ai putea lua ieftin o presa, incearca in vitan la targ sau daca cunosti un sudor si un strungar o poti confectiona.
    2. Din cate imi amintesc, parca la kit-urile valeo era inclus si dornul de centrare pentru disc la cel inlocuit de mine, nu am avut, dar mi-am confectionat un dorn. Ai sa razi ) Dintr-o coada de lopata, era si strungul prin preajma Daca ajungi vreodata sa umbli la ambreiaj iti dau o mana de ajutor, oricum banuiesc ca nu vei tine masina atat incat sa schimbi la ambreiaje pe banda rulanta
    Last edited by barmanu; 01-11-2009 at 11:25 AM. Reason: Fara Quote la postul anterior, fii putin mai atent !

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks