Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 46 to 52 of 52

Thread: 106 - Consum

Vizitator
    Subscriu la tot ceea ce a scris mai sus psa106... mentionez ca am folosit pastilele acelea americane Envirotabs... si am simtit o usoara reducere a consumului de carburant, dar nu in masura in care li se face reclama... oricum acele pastile cresc usor cifra octanica, deci o ardere mult mai completa, de unde rezulta un consum putin mai scazut...

Vizitator
    Am un peugeot 106 din 1997, cod motor HDY. Cand am cumparat-o, am bagat-o direct pe tester, mi-a dat "throttle potentiometer failed", l-am schimbat si acum masina merge perfect.
    Cand am luat-o, am schimbat: placute de frana, ulei motor + filtru, filtru benzina, lichidul de frana, cilindru stanga spate frana. Frana functioneaza impecabil, este testata pe stand.
    Dimineata la 5.45 ma urc in ea, ii dau cheie si-am plecat. Merg fix 4 km si am oprit-o. Deci motorul nu se incalzeste aproape deloc de cand plec, pana o opresc.
    Consumul numai in oras, din aprilie pana acum (in octombrie): 8 l / 100km.
    Afara, merg constant cu 110 km / h si am un consum de 5 l / 100 km (masurat ca la carte pe A3, mi-a iesit "matematic" 4,8, dar fie 5!).
    Cand merg mai mult in oras cu ea, dupa ce vin de la servici, uneori o forjez serios (sa vad ce pot face calutii aia mici si multi de sub capota).
    La consum forjat, se duce la 9 l / 100 km (dar forja nene, nu joaca).
    Concluzia mea despre Peugeot 106: o solutie perfecta pentru cine vrea un consum mic. Masina este in 5 usi, are AC si sunt foarte multumit de ea.
    Nu se poate cumpara cu un Matiz, fiind cu foarte mult mai sus decat un Matiz.

12trs's Avatar
    Quote Originally Posted by popiciro View Post
    Merg fix 4 km si am oprit-o. Deci motorul nu se incalzeste aproape deloc de cand plec, pana o opresc.
    Inlocuieste termostatul. A mea se incalzeste in 3 statii de tramvai, aproximativ 1,5 km.

psa106's Avatar
    Da, 12trs are dreptate. Desi benzinele se incalzesc f repede, si diselurile ar trebui sa ajunga repejor la temperature optima de lucru a motorului si, in consecinta, sa baje si caldura in habitaclu. Trebuie verificat termostatul sa nu fie blocat pe deschis sau....sa nu fie deloc.
    106 Rallye - petit lion avec un attitude

Vizitator

Consum crescut

Salutare

Am si eu in pug, 106, 2001, benzina 1.1, 40kw, injectie multipunct. Din pacate de cava timp, imi consuma 10 extraurban, pe cand inainte lua cam 5. Am schimbat recent bujii, ulei + consumabile, degeaba. La relanti se simte miros de benzina nearsa, daca o turez scoate fum negru la fel mirositor ? A

A mai intalnit cineva problema asta ? Multumesc

Vizitator

Peugeot 106 benzina

buna. am si eu un peugeot 1124 (1.1) cm3 44 kw 5500 turati benzina 2001 an . Si cred ca am problema cu o sonda. am inteles ca sunt 2 . cea de dedesupt de motor. cam cat m-ar costa o sonda cu tot cu montare .? si ce fel de sonda trebuie sa cumpar pentru modelul meu? imi creste consumul din cauza ei si nu trage masina asa bine. multumesc

205's Avatar
    Nu ar fi mai simplu sa mergi cu talonul masinii la un magazin de piese auto si sa iti zica cei de acolo pretul exact al piesei? Iar cu manopera pentru montat piesa noua, ma gandesc ca difera de la service la service, nu?
    Peugeot 205 XS 1.4l 80CP
    COM: Storm Defender II + Midland ML145
    NAV: DreimGO DG100 PNA
    ICE: Kenwood KDC-F327
    DRL: SMD3528 IP65

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks