Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: Probleme stop pe frana! Helppppp!!!

Vizitator
    Sunt doi contacti în senzor. Unul normal închis și altul normal deschis. Când se apasă pedala unul se închide altul se deschide. Deci treaba cu "am pus doua fire în scurt" nu funcționează ca metodă de verificare.

Vizitator
    Buna ziua.
    Am si eu o problema cu stopul pe frana la un peugeot 206 pe benzina din 2002 cu cutie automata(robotizata).
    Cand este pus pe parking stopul pe frana functioneaza normal, totul este perfect(contactul de sub pedala de frana functioneaza normal, chiar se aude si clicul cand apesi pedala). In schimb, cand este in mers daca apa pedala nu se aprind nici stopurile nici tripla de sus(nu se aude nici clicul de la contactorul de sub pedala).
    Am intrebat un electrician si mi-a zis ca ar fi un releu undeva, dar nu stie exact unde si ca ar trebui sa desfaca toata masina ca sa afle. Provizoriu, am rezolvat problema cu ajutorul electricianului, legand un fir direct de la pedala de frana la firul pt stopuri, si merge dar mi se pare ca nu este chiar ok.

Daca ati mai patit asa ceva sau aveti macar idee de la ce s-a intamplat, va rog sa imi lasati un mesaj aici.

Multumesc.

Vizitator
    salut,

uite mai jos schema, s1 este contactul cu cheie, A57 este modulul de control cutie automata iar s13 este intrerupatorul de la pedala.

in a doua poza este schema de la modulul transmisiei (A57), se vede contactul cu cheie (s1) si intrerupatorul de la pedala frina (s13)

in afara de cele doua sigurante de pe becurile de frina F20 si F21 din tabloul din habitaclu mai este una care apare in tabloul de la motor (vezi poza 3), este notata cu F3, aceea este buna?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_16.jpg   Screenshot_17.jpg   Screenshot_18.png  

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks