Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Partner - inchidere centralizata

papi_grasu's Avatar

Exclamation Partner - inchidere centralizata

Baieti astazi am cumparat o inchidere centralizata pentru leutzul meu. Arata cam asa. Nu a costat mult doar 120 lei. Acum vreau sa va rog daca se pricepe cineva la montaj sa imi explice si mie cum se face ca as vrea sa o montez eu personal.
    Orice ajutor e bine venit. Va multumesc
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:50 PM.

Salut ! Cum ai procedat cu inchiderea usii/usilor laterale ?
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:51 PM.

papi_grasu's Avatar
    Pe portiera si pe stalp sunt niste dopuri in locul carora vin aceste doua contacte (mama si tata) care costa mai mult ca inchiderea adica 138 ron. Daca doreste cineva asa ceva eu pot desface sa va dau codurile (atentie vin doar pe original). Inchiderea merge super.
    Spor la treaba.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P4040011.JPG   P4040012.JPG  
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:51 PM.
    Asistenta auto non stop 0742287940.

Am inteles perfect ! Multumesc de informatie ! Am gasit sa le cumpar relativ ieftin 20 ron second hand.
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:52 PM.

De unde pot sa gasesc si eu ?
    pls
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:52 PM.

Quote Originally Posted by papi_grasu View Post
    pe portiera si pe stalp sunt niste dopuri in locul carora vin aceste doua contacte (mama si tata) care costa mai mult ca inchiderea adica 138 ron.daca doreste cineva asa ceva eu pot desface sa va dau codurile(atentie vin doar pe original).inchiderea merge super
    spor la treaba
    Cum ai procedat la usa laterala cum ai montat pistonasul de la inchiderea celntralizata ?
    Help pls
    Last edited by Basti77; 08-02-2010 at 05:53 PM.

papi_grasu's Avatar
    Nu am mai scris de mult aici dar pentru cei interesati ofer detalii pentru montajul inchiderei.
    P.S daca se incalzeste putin desfac panourile si pun si poza cu montajul:dry:

Moderator ValiG's Avatar
    Ar fi minunat ca intre timp am gasit un kit(nu l-am cumparat inca)si m-ar ajuta niste sfaturi
    Citeste aici.Foarte interesant!

Curatare tapiterii auto la domiciliu, detalii aici.

papi_grasu's Avatar
    Pai eu maine am de dat jos rezervorul de lichid de la stergatoare pentru ca mi se infunda duzele tot timpul si cred ca am mizerie si cred ca am sa desfac panourile de la portiera fata,laterala si spatele:dry:
    Ce nu fac eu pentru o bere...

papi_grasu's Avatar
    Am promis ca vin cu poze si indicatii si acum o fac:
    Inchidera centralizata este formata din 4 sau 5 acuatoare(motorase electrice)+modul central+telecomanda in cazul meu.Inchiderea este cea din primul post.Ea vine cu unul sau doua acuatoare principale cu 5 fire care vin montate pe usile din fata.La tipul asta de inchidere are doar un singur acuator cu 5 fire restul fiind cu doua fire.

MONTAJUL:
    1-modulul central are pe el mai multe fire din care cel negru este masa si cel rosu cu siguranta fuzibila pe el este plusul.Eu recomand legarea lor direct pe baterie. (prima poza modul iar a doua siguranta de pe plus)
    2-se demonteaza panourile de la portiere (poza 3,4,5,6)
    -fata se scoate capacul la maner,se desfac suruburile de la maner
    -se scoate manerul de la macaraua geamului prin tragere
    -se scoate aparatoarea
    -se scoate panoul prin fortarea usoara a clemelor(sunt in interior nu se vad)
    -se deslipeste izolatia
    3-la usa sau usile din laterala si spate se scot clemele in forma de dop (poza 7,8 )
    4-Bun deci s-au desfacut panourile.Acum modulul central eu l-am pus un deasupra cutiei cu sigurante de acolo prin tubulaturile de la usi se trag firele de la motorase (poza 9 ) pana ajung in panouri.
    5-se fixeaza acuatoarele pe usi in pzitie verticala cu suruburi de rigips(e cel mai usor) poza 10
    6-tijele cu un cap nituit se introduc in acuatoare si se prind de butonul incuietorii usei (eu am folosit poxipol ca e cel mai simplu) astfel incat butonul sa isi faca cursa verticala complet.
    Last edited by papi_grasu; 09-02-2010 at 03:13 PM.

papi_grasu's Avatar
    7-acuatoarele di fata sunt montate(poza 2)
    8- se duc firele la usa laterala si in spate mascate pe sub chedere (firele de culoare verde si maro)
    9-la usa laterala motorasul se pune pe orizontal si la fel se lipeste de butonul de la incuietoare (poza 3)
    10-la usa din spate se monteaza acuatorul pe vaerticala si la fel se lipeste poza (4 )
    11- la usile laterale am explicat putin mai sus cu cei doi contacti mama si tata.
    dupa ce s-a montat totul se leaga plusul si minusul se probeaza si pe urma se monteaza panourile la loc.
    E o operatiune tare usoara dar necesita rabdare si indemanare.
    SPOR LA TREABA si nu ezitati sa cereti informatii.

P.S. Imi cer scuze daca am greseli dar l-am facut cam repede ca nu am dormit de mai bine de 26 de ore.Am sa mai completez pe parcurs daca nu e ceva scris corect
    Last edited by papi_grasu; 09-02-2010 at 03:29 PM.

berlingo's Avatar
    Foarte misto topicul tau. Asta trebuie sa fac si eu in curand. Daca ma "impiedic" pe undeva o sa scriu aici.

berlingo's Avatar
    Azi mi-a sosit si mie inchiderea pe care am comandat-o. Este tot Venom plus cu telecomanda...dar a mea are si alarma (asta a fost o surpriza...pt ca eu nu vroiam cu alarma)...dar pachetul asta m-a costat 100 RON (exact cat era doar inchiderea).
    Problema este ca eu nu am in cutie tijele si "scaritele pe care tu le ai (si toate seturile contin aceste piese)....
    Tijele am vazut ca sunt folositoare....."scaritele" le-ai folosit la montaj ?
    In setul de surubele..am si 4 piese care sa ma scuteasca de chinul cu poxipol
    In weekendul asta o sa incerc sa montez inchiderea (alarma nu ma intereseaza)....sper sa gasesc tije la cei care monteaza inchideri si alarme...daca nu...cred ca o sa improvizez ceva...din electrzi de sudura.
    Bafta

papi_grasu's Avatar
    Ce-a mai buna solutie e electrodul de sudura si eu am folosit la usa laterala asa ca....Multa bafta la montat si iti spun eu ca nu e greu

Moderator ValiG's Avatar
    Mister Papi...cam rar pe aici pe la noiBine ai revenit
    Scuze de offtopic!
    Citeste aici.Foarte interesant!

Curatare tapiterii auto la domiciliu, detalii aici.

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks