Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 76 to 85 of 85

Thread: Senzori de parcare - Probleme, instalare, sfaturi

Baby Lion Tupac's Avatar
    Maine ma duc la Adrian cu masina sa schimb si curea + rola accesorii si aveam de gand sa tratam si problema cu senzorii. DAR...minune, in seara asta si-au revenit si totul e functional ca inainte...Deci nu cred sa fie vreo siguranta ca daca era arsa, arsa ramanea si nu mai revenea la viata
    Este posibil sa fi fost / sa am un contact oxidat pe undeva...ceva de genul..ca alta explicatie nu am.
    Sa vedem maine ce se mai intampla..va tin la curent.
    Peugeot 307 SW 1.6 HDi FAP

Baby Lion Tupac's Avatar
    Din pacate problema cu senzorii inca este prezenta: cum nu mai folosesc masina jumatate de zi, cum reapare. Merg apoi vreo 5-10 Km - isi revin. Si tot asa..
    Pare a fi ceva in genul ce scriam mai sus - contact pe undeva oxidat, imperfect... Poate ajung maine pe la Alex, daca m-o putea primi, sa fac o diagnoza, sa vad daca aflu mai multe informatii...
    Peugeot 307 SW 1.6 HDi FAP

Baby Lion
    Salut,
    As dorii sa imi montez senzori de parcare originali in spate pe un 2008 cu ecran multimedia. Cablaj in bara nu am, m-am uitat, dar as dorii sa cumpar cablajul din bara, senzorii si calculatorul de senzori.
    Cum as putea stii daca exista cablajul de la calculatorul din fata pana in spate unde s-ar monta calculatorul de senzori?
    Sau as putea trage fire din fata de undeva in spate sa imi poata afisa pe ecranul de la multimedia?
    Ms

VIN: VF3CU5FS0FY022522

Crad ca partial exista cablajul. Verifica in BSI conectorul Maro de 60 de fire daca este ceva conectat pe el. Daca exista, va trebui sa adaugi doar de la modulul 7500 catre senzorii de parcare, care probabil ca vor veni in pachet si cu cablurile necesare. De pe pinii 1, 3, 60 pleaca cablul spre Asistentul de parcare 7500. Am gasit si diagrama electrica si cea de cablaj. Da-mi o adresa si-ti trimit prin email.

Baby Lion
    Multumesc mult.
    Sa imi zici unde este BSi-ul localizat , nu cred ca este nici modulul, unde ar trebui sa fie sa ma uit de el.
    Ar fi frumos chiar daca nu am cablaj sa fie doar 3 fire de tras de la bsi la calculatorul de senzori.
    Acum daca ma poti ajuta si cu ce model(un cod ceva) de calculator si senzori ar trebui sa iau, senzorii sa afiseze si distanta in ecranul multimedia, as fi FOARTE recunascator.
    Inca odata multumesc. O sa iti trimit pe pm adresa da mail.

Vizitator
    As dori cateva informatii in legatura cu acesti senzori de parcare. Detin un 308SW din 2013 fara senzori de parcare din fabrica. Unitatea multimedia este RT6. Am intrebat la reprezentanta daca pot monta senzori de parcare si sa fie conectati la RT6 , au spus ca nu se poate dar pot monta senzori cu afisaj separat. Au dreptate sau ba ?
    O alta intrebare este in legatura cu o camera pentru marsalier cu aceiasi problema. Exista vre-o camera ce se poate conecta la RT6 la mufele RCA din torpedou ? Sau de ce anume este nevoie pentru a conecta o camera de marsalier la acest sistem.
    Multumesc.

Vizitator
    Mda, am tot sapat pe net despre camera marsalier care sa se integreze cu sistemul multimedia si se pare ca nu exista o solutie simpla. Pana la urma sunt nevoit sa pun senzori "aftermarket" cu afisaj separat.

Vizitator
    Am un Peugeot 307 sw din 2004 si cand bag in marsarier senzorii imi beepaie continuu. Ce pot sa le fac?
    Last edited by Cristi_M.; 07-05-2016 at 07:01 PM.

LVU's Avatar
    Am si eu un senzor defect pe un Peugeot 207 din 2007.
    Aveti idee ,se potrivesc senzorii de pe Peugeot 307 sau 407 ?
    Stie cineva diametrul senzorului de pe 207 ?

Buna daca am un senzor defect ,ar trebuii sa iau unul de la peugeot sau pot sa pun echivalent(6590 95 _ METZGER 0901068).Ce stitii dau erori ?a pus careva Metzger?multumesc

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Bookmarks