Peugeot Club
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Cum se curata si se schimba Filtrul de Polen

dlliviu's Avatar
    Solutie gasita de @cris2109

1Am scos filtru la care se ajunge prin indepartarea capitonajului care sta prins in 2 "dibluri" de plastic in partea superioara si care se afla intr-o stare pe care am sa va las sa o apreciati singuri; bineinteles am descoperit si mirosul deranjant care aparea in masina; cum momentan nu dispun de prea multi bani m-am hotarat sa il curatz cumva:
    * desprindere margine stanga si tras de maner spre dr - vezi foto
    2.Am aspirat filtrul cu aspiratorul(cu duza aia ingusta) pentru a indeparta scamele, frunzele, praful samd dintre fantele fitrului dupa care am observat ca filtrul e facut dintr-o pasla sau ceva de genul asta(in orice caz nu hartie cum am mai vazut) si m-am hotarat sa il spal cu riscul de a fi nevoit sa cumpar alt filtru;

3.L-am spalat lasandu-l 10 min in apa cu detergent de rufe dupa care l-am "plimbat" un pic prin acea apa; nu va pot spune cam cum arata apa dupa aceea (ca petrolul); am repetat operatiunea inca de 2 ori dupa care am clatit bine si am dat cu apa cu presiune (de la dush) peste el; l-am lasat la uscat pe calorifer;

Rezultatul a fost neasteptat de bun - filtrul nu s-a deteriorat vizibil si a iesit foarte curat...bineinteles nu a iesit alb ca unul nou insa sunt multumit.

4.L-am remontat pe masina si rezultatul la fel surprinzator -> mirosul a disparut si chiar acum scote si parfum(de la detergent) iar fluxul de aer e mult mai bun si nu se mai aude asha de tare ventilatorul - saracul tragea din greu .
    *La punerea capacului inapoi nu ezitati sa folositi putina forta dearece este necesara - garnitura capacului trebuie sa fie foarte bine presata la locul ei.

Recomand aceasta metoda tuturor celor care se afla in situatii similare inainte de a folosi spraiuri antibacterii samd ca s-ar putea sa nu fie neaparat nevoie.

Bineinteles inlocuirea acestui filtru este recomandata insa este destul de scump iar diferentele nu sunt asha de mari...

Bafta multa ! ! !

Schema montare- demontare pt 206,207,307
    [attachmentid=918]
    Attached Images Attached Images
    Last edited by dlliviu; 14-09-2006 at 04:35 PM.
    206 XLine 1.4 benzin - china - 0704 / VCLIC 50 cmc - noire - 0507 _,ˇ)_

Doc's Avatar
    :thumbsup: ai o bere de la mine.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii in privat.
    '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

dlliviu's Avatar
    Sefu! Cui dai berea ; lu' @cris2109 sau mia pentru cosmetizare ?

... si dupa aia cate un (auto)warn ca suntem OT ! :wink:

cris2109's Avatar
    ms pt cosmetizare...e mult mai bine trebuie sa recunosc... si mai pe inteles !

L-am spalata si eu, la pretul asta cerd ca o sa il mai spal de doua ori.

Mirq's Avatar
    Si eu l-am spalat! OMG ce a iesit din el!.. merita!

la 307 cum se scoate filtrul? am si eu un miros neplacut la AC si vreau sa curat conductele si filtrul. daca are cineva experienta, va rog aratati-mi! multumesc.
    PeJos

cristyyy2003's Avatar
    Done! Am facut si eu operatiunea, dar tot miroase in masina. Deci nu este de la filtru. Este din alta parte. Are careva idee de la ce este? Miroase mai ales atunci cand o pui pe ECO mode (asa o pun cand vreau caldura; precizez ca este cu clima automata).

Dozer's Avatar
    Si la mine vine un miros parca ciudat cand pun pe ECO. Cei drept eu inca nu am facut curatarea/spalarea filtrului. Si apropo de filtru, unde este situat? In pozele alea cu 206 am vazut ca este undeva in dreapta, sub parbriz... tot in acea zona este si la 307? Ca sa nu ma apuc sa desfac aiurea

daca citeai mai bine primul post vedeai ca poza e pt 307 si se potriveste la 206

@nolob E foarte simplu, am vazut eu cum au facut la service: se scot clipsurile alea de plastic de sub parbriz din dreptul pasagerului, se inlatura un pic izolatia fono si termo absorbanta si 'se baga mana adanc'. Dai de un maner semicircular de care tragi cu grija. Capacul acesta iese si apoi se socate filtrul. Simplu. Montarea e la fel. Bafta.
    Peugeot 307 X-line, Mai 2005, 1.6 HDI 110CP, T5 restilizat, climatronic bi-zona, Rouge Lucifer, Cruise Control & Audio IN (aftermarket):unsure:

Dic84's Avatar
    stie cineva daca la motor de 2L pe 307 e altundeva filtru de polen?azi am incercat sa trag de aia si nu vrea sa se deschida(vbde captuseala aia).ma gandesc sa nu stric ceva pe acolo.pare neatinsa.

Dozer's Avatar
    Tot acolo e filtru.
    Iei cu un patent cu cioc ascutit si il bagi intre clipsuri si captuseala, strangi(usor) si tragi de ele. Ai grija sa nu iti sara pe nu stiu unde cand tragi de ele. Dupa asta scoti captuseala.. si dai de capac.
    Eu cand l-am verificat ultima data era intr-o stare destul de buna, sunt curios cum arata acuma

dlliviu's Avatar
    Va abateti de la subiect!!! aici se dau solutii 'home made'.

Despre mirosuri si accesorii incercati
    ici
    colea
    si pishi
    Last edited by dlliviu; 05-03-2007 at 08:45 AM.

Andres25's Avatar
    salut țin sa mulțumesc celui care a postat... eu la 307 l-am scos, l-am spalat si pus ţnapoi in 50 min cu tot cu uscat:cool::cool:

d3ath_sm0k3's Avatar
    Am scos si eu filtrul si l.am curatat...destul de usor....si nu mai miroase a praf cand dau ventilatorul la maxim....si nici zgomotul facut de ventilator nu mai e asa mare...

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks