Peugeot Club
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82

Thread: Reglare faruri 307

shimen_musashi's Avatar

Reglare faruri 307

Salutare
    Zilele acestea m-am lovit de urmatoarea problema: mi s-a ars un bec la faza scurta, stanga. Am cumparat unul si l-am schimbat fara probleme. Pana aici toate bune. Dar ulterior, am observat ca daca doresc sa schimb distanta la care im bate faza scurta, doar becul de pe dreapta isi modifica pozitia. Aveti vre-o idee unde se afla motorasul cu pricina si daca, schimband eu becul am avut posibilitatea sa-l stric fara sa-mi dau seama.
    Banuiesc ca se poate doar schimba....

Multumiri anticipate

Shimen

PS: daca careva a reusit sa schimbe motorasul, imi poate spune (pe scurt) pasii de schimbare si eventual un pret

Dozer's Avatar
    In mod normal nu ai ce sa strici... dar.. poate ai scos/ti-a iesit din intaplare mufa de la motoras. Verifica mai intai treaba asta. Daca cumva e motorasul... am eu de vanzare 2 motorase originale peugeot, pt 307, noi noute si nefolosite .

shimen_musashi's Avatar
    Sa inteleg ca mufa de la motoras se afla sub acelasi capac ca si cea a becului ... Adevarul e ca am bajbait pana am scos si mufa si clemele. E posibil sa ai dreptate.
    In cazul in care e stricat motorasul, imi spui un pret? Banuiesc ca le vinzi in pereche si nu separat

Dozer's Avatar
    Verifica mai intai mufa, dar daca e totusi motorasul... discutam in privat.

shimen_musashi's Avatar
    Ieri s-a ars si celalat bec. De data asta le-am schimbat pe amandoua - am inteles ca asa e mai bine. Puteti careva sa-mi spuneti unde anume e motorasul si la ce mufa sa ma uit (alimentare) ca am tot ascultat si nu imi dau seama ce si cum.
    Multumesc

iMAGiNE's Avatar
    Salut!
    Cum te uiti la masina din fata, in farul din dreapta, sub capacul becului de faza scurta sunt doua mufe. Ambele se conecteaza pe bec parca... Nu mai stiu exact ce culori au cablurile, insa trebuie sa le conectezi dupa ce ai bagat becul in lacasul lui si ai pus siguranta. Sper sa reusesti, straduieste-te mai mult!
    Daca nu merge reglajul nici dupa ce conectezi mufele, probabil trebuie schimbat motorasul.
    T6 Rouge Lucifer. 8000k 35w xenOn headLiGhts, 17" rims. :wub:

shimen_musashi's Avatar
    Adica ar trebui sa infig mufa cu cele 2 cabluri mai adanc? Ca altceva nu-mi imaginez. M-am uitat si cu o oglinda si nu imi dau seama care e motorasul. Alte cabluri de alimentare nu sunt, deci ....
    Multumesc oricum de ajutor

Quote Originally Posted by shimen_musashi View Post
    Salutare
    Zilele acestea m-am lovit de urmatoarea problema: mi s-a ars un bec la faza scurta, stanga. Am cumparat unul si l-am schimbat fara probleme. Pana aici toate bune. Dar ulterior, am observat ca daca doresc sa schimb distanta la care im bate faza scurta, doar becul de pe dreapta isi modifica pozitia. Aveti vre-o idee unde se afla motorasul cu pricina si daca, schimband eu becul am avut posibilitatea sa-l stric fara sa-mi dau seama.
    Banuiesc ca se poate doar schimba....

Multumiri anticipate

Shimen

PS: daca careva a reusit sa schimbe motorasul, imi poate spune (pe scurt) pasii de schimbare si eventual un pret

Avem un 307 1.6 HDI - 110 CP. Am patit exact aceeasi chestie ca si tine. S-a ars un bec, L-am schimbat cu un altul nou (H7) si acum nu mai merge reglarea farurilor de la rotita aceea. Faza urata e ca s-au blocat in pozitia cea mai de jos . Ai rezolvat problema? Si daca da, cum?

shimen_musashi's Avatar
    Quote Originally Posted by iMAGiNE View Post
    Salut!
    Cum te uiti la masina din fata, in farul din dreapta, sub capacul becului de faza scurta sunt doua mufe. Ambele se conecteaza pe bec parca... Nu mai stiu exact ce culori au cablurile, insa trebuie sa le conectezi dupa ce ai bagat becul in lacasul lui si ai pus siguranta. Sper sa reusesti, straduieste-te mai mult!
    Daca nu merge reglajul nici dupa ce conectezi mufele, probabil trebuie schimbat motorasul.
    Te-as intreba daca doar becul de pe partea soferului are asemenea cabluri (suplimentare din cate inteleg eu) si celalat nu, pentru ca la celalalt, nu am facut nimic in plus si totul e ok. As deduce ca e defect motorasul. Si cateva imagini - daca le are careva - ar fi extrem de utile.
    Cu respect
    Shimen

godaro's Avatar
    ma folosesc de topicul asta sa ridic tot problema despre reglajul farurilor:

cred ca am fost de 3 ori la EUrial sa imi regleze bataia farurilor si tot nu sunt multumit, in sensul ca am impresia ca farurile mele bat in X. pe ceatza sau pe burnitza am ocazia sa constat ca farul meu din dreapta bate pe contrasens iar partea dreapta a carosabilului este insuficient luminata. am platit o caruta de bani la reprezentanta sa regleze farurile si nu sunt multumit!

intrebari:
    1. poate cineva sa imi recomanda un atelier independent in Bucuresti utilat corespunzator pt asa ceva si competent?

2. poate cineva sa imi dea link catre un tutorial care sa ma lamureasca despre corectitudinea reglarii farurilor?

mersi anticipat

Dozer's Avatar
    @godaro: Si eu am impresia uneori ca lumina bate in X... dar ma gandesc ca este oarecum normal, deoarece lumina este are o traiectorie oarecum in V(privita de sus), deci ar veni ceva de genul VV... dar la o anumita distanta cred ca e normal sa se intersecteze si sa aiba aspectul asa W. (sper ca ai inteles ceva )

Dar.. eu am lupe pe faza scurta si lucrurile s-ar putea sa stea putin diferit. La mine lupele imi "urca" mult lumina catre dreapta, astfel ca partea dreapta imi este foarte bine iluminata, de uneori aveam impresia ca imi bat farurile in copaci... si pot spune ca ele chiar bateau, dar numai pe partea dreapta, pt a fi iluminata cat mai bine. Practic la mine farurile bat exact ca in poza de mai jos.. nu este facuta pe masina mea dar iluminarea este identica. Se poate observa ca la mijloc lumina farurilor se intersecteaza putin si poate de asta ai si tu impresia pe ceata ca farurile iti bat crucis.

Daca tu totusi crezi ca farul din dreapta iti bate mult prea in stanga, vezi ca trebuie sa ai un reglaj manual, adica o rotita, de care invarti si va iti va "muta" lumina la orizontal stanga/dreapta. Practic trebuie sa fie doua rotite, una pentru sus jos si una pentru stanga dreapta.

@shimen_musashi: la tine s-ar pute sa iti faca motorasul figuri daca spui ca nu se mai ridica/coboara cand actionezi din interior.

LE: http://faqlight.carpassion.info/hl-systems.htm
    Last edited by Dozer; 16-09-2008 at 03:09 PM.

faruri

Eu am schimabt becul, si am umblat doar la fisa din poza. Se poate sa fi scos si alte fire intre timp?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 16092008(001).jpg  

Dozer's Avatar
    Nu prea cred.. decat daca ai lucrat pe la spate, cu manusi groase de iarna si cu ochii inchisi . In caz ca este motorasul de vina, am spus mai sus am eu de vanzare 2 motorase noi noute.

shimen_musashi's Avatar
    Din ce vad eu, in poza atasata de vanbasten, mai sunt 2 cabluri, negru si mov. Sa fie acestea cablurile care alimenteaza motorasul?

Reglaj electric faruri 307

Va salut.Am si eu o mica problema si anume reglajul electric de la faruri la un 307 din 2006.De cele mai multe ori butonul de reglaj nu este luminat si nu functioneaza.Dar am reusit sa-l "prind" de vreo 2-3 ori luminat si a mers perfect reglajul.Cred ca am mai citit ceva asemanator pe forum dar nu-mi mai aduc aminte si nici nu am reusit sa mai gasesc thread-ul acela.Are cineva idee cum as putea sa remediez problema?Multumes anticipat.

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Bookmarks